Papirus w doniczce – roślina wymagająca jedynie wody

0
Cibora
Papirusy, czyli cibory to dość duża rodzina roślin. Niektóre gatunki możemy uprawiać w doniczkach, dostarczając im przede wszystkim wody.

Uprawa doniczkowego papirusu jest łatwa. Wystarczy roślinie zapewnić obfitość wody. Jeśli macie tendencje do „przelewania” roślin – papirus jest dla Was.

Papirus nie do pisania

Papirus kojarzy się nieodłącznie z materiałem, na którym pisali starożytni Egipcjanie. Jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, ale nie liczmy na to, że na domowym papirusie będziemy mogli pisać. Egipcjanie do produkcji materiału pisarskiego wykorzystywali bowiem łodygi innej rośliny, blisko spokrewnionej z „naszym” papirusem uprawianym w doniczkach. Obie rośliny należą do rodziny ciborowatych, z tym że egipski papirus to cibora papirusowa (Cyperus papirus), a ten który możemy uprawiać w domach to cibora zmienna (Cyperus alternifolius). Warto wiedzieć, że cibora ma jeszcze kilka odmian, wykorzystywanych od kilku tysięcy lat, m.in. przy produkcji perfum oraz jako pożywienie i pasza.

Polecamy również: Bananowiec doniczkowy - egzotyczny, ale całkiem łatwy w uprawie

Papirus jak parasolka

Domowy papirus pochodzi z Madagaskaru i dorasta do 1 metra (papirus egipski jest znacznie bardziej okazały i osiąga kilka metrów wysokości). Ma proste łodygi zakończone pióropuszem ciemnozielonych liści. Całość wygląda jak miniaturowy i dość ażurowy parasol. Wśród liści mogą pojawiać się również kwiaty, ale są one bardzo niepozorne. Ponieważ łodygi są dość wysokie i obciążone na wierzchołku, warto zapewnić im odpowiednią podporę - najlepiej sprawdzi się obręcz do kwiatów.

Papirus do doniczki i akwarium

Papirus szybko rozrasta się, a do szczęścia potrzebuje głównie wody. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących ziemi, poza tym, że powinna dobrze chłonąć wodę. Można zastosować np. ziemię liściową z domieszką piasku i torfu, warto też dodać węgiel drzewny. Papirus lubi też raczej wysokie temperatury – latem powinno to być 20°C, a nawet więcej, zimą za to roślina powinna odpocząć w nieco niższej temperaturze, ale powinna mieć chłodniej niż 10°C.

Podstawową rzeczą, którą powinniśmy zapewnić papirusowi jest woda. Doniczkę warto ustawić na pojemnej podstawce, tak żeby móc swobodnie przelać roślinę. Woda stojąca w podstawce jej nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Nie można dopuszczać do przeschnięcia bryły korzeniowej, bo liście szybko zaczną brązowieć i zasychać. Jako pojemnik do uprawy papirusu możemy wykorzystać nawet akwarium – roślina będzie w nim wyglądać ciekawie, a stojąca woda nie jest dla niej problemem.
Papirus doskonale nadaje się również do uprawy hydroponicznej. Poza odlewaniem, papirus trzeba regularnie zraszać.

W okresie wegetacyjnym papirusy powinno się zasilać wieloskładnikowym nawozem w płynie (podajemy go co ok. 2 tygodnie).

Dowiedz się więcej o: Uprawie hydroponicznej, czyli jak uprawiać rośliny w wodzie

Lato w oczku wodnym

Jeśli dysponujemy ogrodem z oczkiem wodnym, na lato możemy papirus do niego przenieść. Pamiętajmy jednak, żeby roślinę wziąć z powrotem do domu przed nastaniem chłodów. Papirus szybko się rozrasta i łatwo rozmnaża, więc możemy poświęcić część roślin na obsadzenie oczka wodnego, trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to uprawa jednoroczna - papirusy nie przetrwają zimy na zewnątrz.
Doniczkę z papirusem możemy też wynieść latem na balkon lub taras, ale nie zapominajmy o regularnym i obfitym podlewaniu.

Przesadzanie i rozmnażanie papirusów

W odpowiednich warunkach papirusy szybko rozrastają się, dlatego powinno się je przesadzać każdej wiosny. Przy okazji możemy podzielić rośliny, uzyskując nowy materiał. Ale jest jeszcze inny sposób rozmnażania papirusów, który możemy praktykować przez cały rok.

Wystarczy ściąć pióropusz liści z kawałkiem łodygi. Listki skracamy o połowę, łodyga powinna mieć długość ok. 5 cm. Sadzonkę wkładamy do pojemnika z wodą. Uwaga – łodygą do góry, a liśćmi w dół. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się korzonki. Sadzonkę przetrzymujemy jeszcze kilka dni w wodzie, a potem sadzimy do doniczki (każdą sadzonkę osobno). I zaczynamy regularnie i obficie podlewać.

Lubicie kwitnące rośliny doniczkowe? Z uprawą tych gatunków nie będziecie mieli problemów

Oceń artykuł
4,59 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także