Pałki wodne

0
Pałki wodne

Pałki wodne tworzą malownicze szuwary na brzegach jezior i stawów. Ich charakterystyczne kwiatostany stanowią podstawę większości jesiennych, suchych bukietów. Równie dobrze jak nad jeziorem wyglądają przy oczku wodnym.

Właściwa nazwa pałki wodnej to rogoża. Istnieje kilkadziesiąt odmian tych roślin. To doskonałe rośliny do oczka wodnego, choć trzeba uważać na ich nadmierne rozrastanie się. Do większych oczek wodnych najodpowiedniejsza będzie pałka szerokolistna o dużych, dekoracyjnych liściach (dorastających do 2,5 m wysokości) oraz największych wśród wszystkich pałek kwiatostanach przypominających berła. W mniejszych zbiornikach znakomicie sprawdzają się pałki wąskolistne i miniaturowe. Ostatnia odmiana ma efektowne, prawie kuliste kwiatostany. W oczkach średniej wielkości doskonale prezentuje się pałka wysmukła, dorastająca do 1 m wysokości, o atrakcyjnych jasnych kwiatostanach. W ogrodzie warto uprawiać pałki wodne nie tylko dla ozdoby lecz również dlatego, że pomagają w wymianie powietrza pod lodem w zamarzniętym zimą zbiorniku.

Uprawa pałki wodnej

Pałki wodne bardzo szybko się rozrastają, dlatego nie należy ich sadzić bezpośrednio w gruncie, gdyż nadmiernie się rozprzestrzenią. Trzeba je sadzić w pojemnikach – najlepiej sprawdzają się plastikowe wiaderka. Pojemniki należy stosować również ze względu na bezpieczeństwo oczka wodnego. Kłącza rogoży są niezwykle twarde i ostro zakończone. Mogą przebić folię używaną do budowy ogrodowych zbiorników wodnych, a nawet ażurowe kosze stosowane do sadzenia roślin w oczkach.
Pałki nie mają specjalnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Wystarczy im standardowa mieszanka gliny z piaskiem. Aby rośliny lepiej rosły można zastosować dodatek torfu lub mułu, jednak w przypadku pałek rozrost raczej należy ograniczać niż wspomagać. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, choć dobrze radzą sobie również w miejscach lekko zacienionych. Należy je sadzić wiosną i jesienią na głębokości ok. 15 cm poniżej tafli wody, chociaż równie dobrze rosną posadzone głębiej.

Uwaga na rozsiewanie

Aby rogoże nie dziczały, wyglądały atrakcyjnie i co rok bujnie kwitły, trzeba je dzielić i przesadzać nie rzadziej niż co trzy lata. Najlepiej zabieg odmładzania przeprowadzać co dwa lata. Pałki pozostawione samym sobie przez kilka lat przestają kwitnąć i mają coraz słabsze i wąskie liście – tracą swoje walory dekoracyjne.
Jesienią można ścinać i suszyć kwiatostany pałek, jednak część z nich warto zostawić na zimę w ogrodzie – stanowią piękną dekorację na tle śniegu. Zaschnięte pędy kwiatostanów umożliwiają wymianę powietrza pod lodem w oczku wodnym, co ma wyjątkowo korzystny wpływ na ekosystem. Tę właściwość kwiatów pałek docenią zwłaszcza właściciele oczek wodnych, w których żyją ryby. Dlatego należy wycinać rośliny wczesną wiosną, po stopnieniu lodu. Kwiatostany pałek zostawione do wiosny należy jednak kontrolować i wyciąć rośliny (tuż przy ziemi) zanim pałki się rozsypią. Jeśli nasiona trafią w mokrą ziemię, rogoże masowo wykiełkują i trudno będzie je usunąć – w jednej pałce znajduje się kilka tysięcy nasion, a wiatr rozniesie je po całym ogrodzie.
W okresie wegetacji, zwłaszcza wiosną, roślinę mogą zaatakować mszyce – w takiej sytuacji wystarczy je strząsnąć lub spłukać silnym strumieniem wody z ogrodowego węża.

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Rynkiewicz

Polecamy Ci również

Zobacz także