Ozdoby świąteczne – wianki i girlandy

11
Wianek na święta
Ozdoby i dekoracje świąteczne sprawią, że wnętrze nabierze klimatu.

Wiele ozdób świątecznych możemy wykonać wykorzystując materiały z naszego ogródka. Należą do nich wianki i girlandy bożonarodzeniowe.

Wianki bożonarodzeniowe to coraz popularniejsza ozdoba świąteczna. Świetnie wyglądają powieszone na drzwiach, ale można nimi ozdobić też okna lub położyć na stole. Oczywiście możemy kupić gotowy wianek, ale znacznie lepszym pomysłem jest wykorzystanie bogactwa naszego ogrodu. Tym bardziej, że wykonanie wianka bożonarodzeniowego wcale nie jest trudne.

Wianki możemy wykonać z iglaków – nadaje się praktycznie każdy gatunek (oczywiście poza modrzewiem). Wystarczy przyciąć kilka drobnych gałązek drzew lub krzewów. Wianek możemy zrobić z gałązek jednego gatunku, ale bardzo fajnie wyglądają też wianki z różnych gatunków. Możemy wykorzystać gałązki np. jodły lub tui (nie kłują), świerka, sosny (trochę kłują) lub jałowca (bardzo kłuje).

Sprawdź: Jak zrobić wianek

Jako podstawę konstrukcji wygodnie jest wykorzystać drut, zwinięty w kółko, do którego cienkim drutem lub sznurkiem będziemy przywiązywać kolejne gałązki. Taki wianek sam w sobie będzie wyglądał dobrze, ale dodatkowo możemy go udekorować bombkami, wstążkami i innymi ozdobami. Jeśli chcemy zachować jego naturalny styl, możemy użyć owoców dzikiej róży, głogu, jarzębiny, żurawiny, a także gałązek jemioły lub szyszek.

Z tych samych materiałów i w bardzo podobny sposób możemy też wykonać piękne girlandy, którymi ozdobimy miejsce nad drzwiami, poręcz schodów lub gzyms kominka. Wtedy oczywiście gałązki splatamy w prostej linii i ozdabiamy zgodnie z naszym gustem.

Zobacz: Dekoracyjne rośliny na Święta - ostrokrzew i jemioła

Ozdoby świąteczne, stworzone z tego, co urosło w naszym ogródku są naprawdę dekoracyjne. W dodatku nic nie kosztują, a pozwalają się cieszyć darami naszego ogrodu nie tylko w sezonie. Spróbujcie sami.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także