Ozdobne rabaty pod drzewami

Właściciele małych, ogrodowych sadów owocowych często zastanawiają się co zrobić, by poprawić estetykę przestrzeni pod rozłożystymi koronami jabłoni, śliw czy grusz.

Z daleka drzewa wyglądają malowniczo tworząc zieloną ścianę, jednak zazwyczaj pod nimi - czyli tam, gdzie w naturalny sposób pada wzrok po wejściu do takiego zakątka ogrodu - widać zamierającą trawę i nieco chwastów. Tymczasem również pod koronami drzew można wyczarować malowniczy, dekoracyjny zakątek pełny rabat i wielopiętrowej roślinności. Wystarczy zwrócić uwagę na gatunki lubiące cień.

Pod koronami rozłożystych drzew brakuje słońca i wody. Większość drzew owocowych ma bowiem płytkie systemy korzeniowe i odbiera dużą część wilgoci z wierzchnich warstw gleby. Dlatego w sadzie tak trudno cokolwiek rośnie. Istnieją jednak gatunki roślin ozdobnych, które znakomicie czują się w takich warunkach. Planując rabaty pod drzewami warto wybierać odmiany o odmiennej fakturze i zróżnicowanym kształcie liści. W dalszej części rabat można posadzić wysokie rośliny, które stworzą zielone tło, bliżej ścieżki gatunki niższe, kwitnące, o kolorowych liściach, co zapewni ciekawe efekty dekoracyjne. By spotęgować wrażenie, rabaty pod drzewami można efektownie oświetlić. Ułatwione jest zwłaszcza stosowanie lampionów - nad rabatą mamy dużo gałęzi, na których można je zawiesić.

Trzy miesiące na aklimatyzację

Trzecia dekada sierpnia to najlepszy czas na zakładanie rabat w cieniu. Drzewa kończą wówczas najbardziej intensywny etap wegetacji i pomału przygotowują się do zimy, dzięki czemu pobierają znacznie mniej wilgoci z podłoża. Nowe rośliny będą zatem miały lepsze warunki do ukorzeniania. Sierpień jest ponadto o tyle bezpiecznym miesiącem, że roślinom zostaje jeszcze około trzech miesięcy na aklimatyzację w nowym miejscu i przygotowanie do zimy. Zanim jednak zaczniemy sadzić, warto zadbać o poprawę warunków do rozwoju roślin pod drzewami. Ziemię należy ostrożnie i niezbyt głęboko przekopać, uważając, by nie uszkodzić korzeni drzew. Dodatek kompostu i odkwaszonego torfu dostarczy roślinom wystarczającej ilości składników pokarmowych. Jeśli gleba jest zbyt ciężka, warto ją napowietrzyć dodając piasku lub drobnego żwiru, a zewnętrzną warstwę wyściółkować korą, dzięki czemu będzie zatrzymywała więcej wilgoci. Rabaty pod drzewami wymagają podlewania i dość intensywnego nawożenia przez cały sezon. Rośliny cieniolubne w tym przypadku mają bowiem „trudnych” sąsiadów odbierających większość wilgoci i składników pokarmowych, zatem zapasy trzeba regularnie uzupełniać.

Co warto sadzić pod drzewami?

Pod drzewami najlepiej czują się gatunki roślin, które w naturalnym środowisku można spotkać w lasach. Są przyzwyczajone do rywalizacji o wodę, nieliczne promienie słońca i składniki pokarmowe, zatem w sadzie sprawdzają się doskonale. Poniżej kilka propozycji roślin, które pięknie wyglądają i dobrze rosną w cieniu drzew.

Rośliny na pierwsze piętro rabaty

Liliowce - zdaniem wielu najefektowniej kwitnące rośliny cienia. Stworzono dziesiątki odmian o niezwykle oryginalnych kwiatach przypominających lilie (stąd ich nazwa), jednak o wiele barwniejszych od pierwowzorów. Liliowce kwitną we wszystkich kolorach tęczy, nie brak również odmian dwu- i wielobarwnych.

Języczka pomarańczowa - ma dekoracyjne, duże liście o charakterystycznym kształcie nerki. Dekoracyjnie kwitnie w sierpniu i wrześniu. Koszyczkowe kwiaty mają intensywny żółto-pomarańczowy kolor. Są podobne do kwiatów rudbekii. Roślina nie lubi słońca, dlatego warto wybierać dla niej rabatę w pełni zacienioną.

Parzydło leśne - rośnie w dużych kępach, dorastając do nawet 2 m wysokości. W czerwcu i lipcu kwitnie charakterystycznymi, niezwykle dekoracyjnymi, jasnoszarymi kwiatami.

Zawilec japoński - ma piękne, zielone liście przypominające kształtem liść klonu. Późnym latem obsypuje się fioletowo-różowymi kwiatami nieco podobnymi do drobnych magnolii. Dorasta do metra wysokości.

Funkia japońska - ma dekoracyjne, duże, zielone liście. Lubi żyzną, lekko wilgotną glebę, zatem pod drzewami wymaga intensywnego nawożenia i umiarkowanego podlewania.

Pluskwica groniasta - jej kwiaty pojawiają się w sierpniu i wrześniu. Często mylone są z łubinami, ze względu na podobieństwo. Pojedyncze kwiaty są drobne, jednak rosną w efektownych grupach - kwiatostan przypomina wysoką, dorastającą do 60 cm, świecę.

Niskie byliny idealne na parter

Ciemiernik biały - najwcześniej kwitnąca roślina ogrodowa. W czasie łagodnej zimy potrafi zakwitnąć w grudniu i kwitnąć do maja. Lubi miejsca cieniste, wilgotne i zaciszne, zatem jest idealny na rabatę pod drzewami, gdzie stanowi ozdobę przez cały rok.

Konwalie - małe, białe, słodko pachnące dzwoneczki tych kwiatów znane są chyba każdemu. Konwalie wymagają stanowisk, na które dociera niewiele słońca. Dekoracyjne są nie tylko kwiaty, ale i charakterystyczne, soczysto zielone liście. Konwalie to rośliny kłączowe zatem warto sadzić je w większych grupach.

Miodunka czerwona - roślina osiągająca ok. 40 cm wysokości, o niezwykle oryginalnych, dwukolorowych liściach, pokrytych charakterystycznym meszkiem. Od marca do maja obsypuje się ceglastoczerwonymi, dekoracyjnymi kwiatami.

Fiołek wonny - jak sama nazwa wskazuje to roślina o wyjątkowo przyjemnym zapachu. Ma drobne niebiesko-fioletowe, dekoracyjne kwiaty, pojawiające się od marca do maja. Uwaga - szybko się rozprzestrzenia.

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Justyna Kamińska

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także