Oświetlenie ogrodu – lampy solarne

Lampy solarne nie zużywają prądu – słońce ładuje je w ciągu dnia. Są niezastąpione do efektownej, wieczornej iluminacji ogrodu – kolor światła można zmienić stosując barwne przesłony i klosze.

Lampki słoneczne są dobrą propozycją, gdy w ogrodzie nie ma prądu elektrycznego lub ze względów ekonomicznych – ich używanie nic nie kosztuje. Z ich pomocą, przy odrobinie wyobraźni można wyczarować bajeczną, ogrodową iluminację. Nadają się do oświetlania ścieżek oraz podświetlania rabat, elementów małej architektury czy oczek wodnych.

Słońce zamknięte w akumulatorze

Lampki słoneczne działają podobnie, jak ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystywane w instalacjach domowych. Wychwytują energię słoneczną i dzięki specjalnym, fotoczułym elementom zamieniają ją w prąd elektryczny. Energia jest magazynowana w akumulatorach i używana do zasilania po zmroku. W lampkach tego typu nie stosuje się żarówek (są zbyt energochłonne), ale diody LED. Dlatego lampki świecą łagodnym, rozproszonym światłem o niezbyt silnym natężeniu. Światło ma ponadto blask charakterystyczny dla diod – jest chłodne.
Czas świecenia lampek zależy od ilości światła słonecznego oświetlającego lampkę w ciągu dnia, a więc jest zależna od pory roku i zachmurzenia. W większości produktów oferowanych obecnie na rynku, akumulator naładowany do pełna wystarcza na ok. 8 godzin. Aby się jednak napełnił, urządzenie musi stać na słońcu przez cały dzień. Dlatego lampki solarne warto instalować wyłącznie w słonecznych partiach ogrodu. Alternatywnym, choć niezbyt wygodnym rozwiązaniem, jest wystawianie lampek na słońce w ciągu dnia i rozmieszczanie ich w wybranych miejscach przed zapadnięciem zmroku.

Zasady używania

Kupując lampy słoneczne do ogrodu wybierajmy te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Powinny być szczelne oraz zbudowane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmiany temperatury. Ważne jest również, by oprawa była wykonana z niekorodujących materiałów. W przypadku modeli pływających, przeznaczonych do oczek wodnych, szczególną uwagę zwrócić trzeba na szczelność obudowy. Warto wybierać lampki z czujnikiem światła automatycznie włączającym iluminację po zmroku, dzięki czemu nie trzeba robić tego samodzielnie. Wprawdzie większość modeli można używać przez cały rok, również zimą, jednak podczas mrozów warto przenieść lampy do ogrzewanego pomieszczenia. Jak wszystkie inne baterie, tak i akumulatory wbudowane w lampy solarne szybko niszczeją pod wpływem zmian temperatury.
Rozmieszczając w ogrodzie lampy solarne warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będą prawidłowo spełniały swoją funkcję.
Nie powinny być ustawiane w pobliżu źródeł światła, np. ulicznej latarni, gdyż sztuczne światło uniemożliwi ich prawidłowe włączanie po zmierzchu. Odległość pomiędzy urządzeniami powinna wynosić ok. 1,5 m, inaczej będą wzajemnie zakłócały swoje działanie. Producenci podają zazwyczaj minimalne odległości pomiędzy lampkami, ponieważ stosują elementy rejestrujące światło o różnej czułości, a zbyt gęste ustawienie urządzeń powoduje migotanie. Aby lampki działały prawidłowo, najważniejsze jest utrzymywanie w czystości ogniw słonecznych. Trzeba je regularnie czyścic z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń ograniczających dostęp światła słonecznego. Brud powoduje bowiem słabsze ładowanie akumulatorów. Z tego samego powodu należy dbać, by śnieg nie zakrywał ogniw, jeśli lampki zostają na zimę w ogrodzie. Biały puch na ogniwie słonecznym całkowicie blokuje ładowanie baterii.

Oceń artykuł
4,18 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Piotr Zadara

Zdjęcia: makstor.pl, diytrade.com, aboyandhisbike.com, greenhomeusa.com

Polecamy Ci również

Zobacz także