Ostróżki w ogrodzie. Jak je uprawiać i jakie ostróżki wybrać

2
Ostróżki ogrodowe
Ostróżki ogrodowe prezentują się bardzo efektownie. Warto je mieć w ogrodzie.

Ostróżki to bardzo atrakcyjne kwiaty – najbardziej okazałe są wieloletnie ostróżki mieszańcowe, ale są też jednoroczne – ostróżki wielokwiatowe. Podpowiadamy, jak je odróżnić i uprawiać.

Okazała i wieloletnia ostróżka ogrodowa

Barwne i okazałe kwiatostany ostróżek ogrodowych doskonale komponują się z wieloma innymi roślinami i wspaniale zdobią letnie rabaty w stylu romantycznym, wiejskim, angielskim czy rustykalnym. Ostróżka ogrodowa to piękna bylina, której ozdobą od wiosny do późnej jesieni są duże, dłoniaste i mocno powcinane na brzegach zielone liście, tworzące gęstą rozetę.

Zobacz zdjęcia

Ostróżki na rabacie

Ostróżki ogrodowe mają mnóstwo odmian o różnych kolorach i zróżnicowanej wielkości.

Artyangel - pixabay.com
Kwiaty ostróżki ogrodowej

Kwiaty ostróżek ogrodowych mogą być pełne lub pojedyncze. Są one zebrane w groniaste kwiatostany.

Beetween79 - pixabay.com
Ostróżka

Ostróżki mają okazałe kwiatostany. Najbardziej dekoracyjnie wyglądają te o pełnych kwiatach.

Katarzyna Laszczak
Ostróżki ogrodowe

Ostróżki ogrodowe to rośliny wieloletnie, ale po kilku latach wymagają odmłodzenia.

Marisa04 - pixabay.com
Kwitnące ostróżki

Ostróżki pięknie wyglądają w ogródkach wiejskich, angielskich, czy romantycznych.

Muecke - pixabay.com
Kwiaty ostróżki

Ostróżki powinny mieć słoneczne i osłonięte stanowisko.

s-ms1989 - pixabay.com
Ostróżka

Uprawiając ostróżki trzeba zadbać o to, żeby podłoże było stale wilgotne.

Birgitw2 - pixabay.com
Ostróżka

Ostróżki mogą mieć intensywnie niebieski kolor - stosunkowo rzadki u letnich kwiatów.

Katarzyna Laszczak
Ostróżka wielkokwiatowa na rabacie

Ostróżka wielkokwiatowa wygląda skromniej, ale to od niej pochodzą okazałe ostróżki ogrodowe.

Hans - pixabay.com
Ostróżka wielkokwiatowa

Ostróżka wielkokwiatowa jest uprawiana jako jednoroczna. Wymagania uprawowe na takie, jak ostróżki ogrodowe.

Hans - pixabay.com
Ostróżeczka polna

Nie mylmy ostróżek z ostróżeczką - ich znacznie skromniejszą, ale ładną kuzynką.

Rhiannon - pxabay.com

Wczesnym latem na pierwszy plan wysuwa się jednak niezwykle efektowny, strzelisty kwiatostan, złożony z barwnych kwiatów, zebranych w gęste, groniaste kwiatostany. Pojawiają się one w czerwcu-lipcu, po przycięciu przekwitłych kwiatów, może ostróżka powtarzać kwitnienie pod koniec lata.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać w ogrodzie naparstnice

W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć różna barwę (fioletowe, niebieskie, białe, różowe, a nawet czerwone np. „Red Caroline” i dwukolorowe np. „Misty Mauves”) i budowę (pojedyncze lub pełne), ale każdy z nich posiada charakterystyczną ostrogę, utworzoną z górnej działki kielicha.

Jakie ostróżki wybrać i jak je wykorzystać w ogrodzie

Ze względu na niezwykłą urodę i dużą popularność, ostróżki doczekały się obecnie mnóstwa atrakcyjnych odmian, różniących się pokrojem, wysokością oraz budową i barwą kwiatów. Najbardziej okazałe, wysokie odmiany mogą osiągać 1,6-2 m wys. (np. „Galahad”, „Summer Skies”, „Blue Bird”, „Purple Passion), dlatego należy przeznaczyć dla nich odpowiednio dużo miejsca i sadzić je w górnych partiach rabaty.

Sprawdzają się też na tle ogrodzenia lub białej ściany budynku. Nieco bardziej uniwersalne są odmiany niższe, osiągające od 0,6 do 1,2 m wysokości („Pure White”, „Dark Blue Black Bee”, „Lilac Rose White Bee”). Można sadzić je w grupach lub wykorzystywać do tworzenia kompozycji rabatowych z innymi roślinami. Pięknie komponują się z krwawnikami, floksami, bodziszkami, naparstnicami, liliowcami, floksami, różami i chabrami. Nadają się też do uprawy w pojemnikach, a także na kwiat cięty.

Jednoroczna ostróżka wielkokwiatowa – pramatka ogrodowych

Bazą dla wielu odmian ostróżki ogrodowej stała się między innymi znacznie mniejsza od niej ostróżka wielkokwiatowa (wys. ok. 30-60 cm), będąca krótkowieczną byliną, uprawianą jako roślina jednoroczna. W przeciwieństwie do okazałego mieszańca jej kwiatostan jest luźny i rozpierzchły, a kwiaty nieduże, pojedyncze i zwykle niebieskie (rzadziej białe). Także liście rośliny są drobniejsze i mocniej powcinane niż u ogrodowego mieszańca.

To Cię zainteresuje: Floksy na rabaty i skalniaki - jak o nie zadbać

Jak uprawiać ostróżki w ogrodzie

Choć obie ostróżki różnią się między sobą wyglądem, ich wymagania uprawowe są podobne. Rośliny preferują zaciszne, słoneczne, ciepłe stanowiska oraz żyzne, próchnicze, stale lekko wilgotne gleby. W dobrych warunkach ładnie się rozrastają i mogą pozostać na jednym stanowisku przez kilka lat.

Później jednak powinny zostać odmłodzone, choć zabieg może okazać się dość kłopotliwy. Młode egzemplarze można wprawdzie uzyskać przez podział dorodnej kępy (wiosna), jednak w praktyce nie zawsze się to udaje, gdyż ostróżki mają długi, wrażliwy na uszkodzenia system korzeniowy.

Z tego względu niektórzy wolą rozmnażać je za pomocą nasion, wysiewanych w lutym-marcu do skrzynek lub wprost do gruntu zaraz po zbiorze. Decydując się na taki rodzaj rozmnażania należy jednak pamiętać, że potomstwo uzyskane z samodzielnie zebranych nasion, może nie powtórzyć cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona u sprawdzonego sprzedawcy.

Skromna kuzynka ostróżek - ostróżeczka

Piękne i okazałe ostróżki, mają też swoją dużo skromniejszą kuzynkę czyli ostróżeczkę ogrodową. Roślina jest delikatna i niezbyt wysoka (ok. 30-100 cm), ale wytwarza barwne kwiaty (białe, niebieskie, fioletowe lub różowe) rozwijające się na pędach przez całe lato (czerwiec-sierpień).

Dzikiej ostróżeczki nie musimy rozmnażać, gdyż sama doskonale sobie z tym radzi, dając obfity samosiew. Jeśli jednak chcemy uprawiać jej odmiany ozdobne, powinniśmy zaopatrzyć się w nasiona u sprawdzonego sprzedawcy, bo tylko wtedy możemy liczyć na atrakcyjne kwiaty (siew wprost do gruntu w marcu-kwietniu).

Podpowiadamy też: Jak urządzić rustykalny (wiejski) ogródek i co w nim posadzić

Zbliżone nazewnictwo i przynależność do jednej rodziny botanicznej mogą sugerować, że obie rośliny należą do tego samego rodzaju. W rzeczywistości są to jednak dwa różne gatunki należące do różnych rodzajów, dlatego zanim zacznijmy poszukiwać informacji na ich temat, upewnijmy się, o jaka roślina faktycznie nas interesuje.

Oceń artykuł
3,53 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także