Osteospermum zwane stokrotką afrykańską. Na balkony i do ogrodu

0
Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska
Osteospermum potrzebuje słońca i żyznej gleby. W odpowiednich warunkach będzie kwitło przez całe lato.

Do niedawna prawie nieznane osteospermum w ostatnich latach bardzo zyskało na popularności i trafiło do ścisłego grona najchętniej uprawianych kwiatów balkonowych i rabatowych.

Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska

Nazywane stokrotką afrykańską osteospermum, zasłużyło na swoją popularność przede wszystkim pięknymi, barwnymi, dużymi kwitami, przypominającymi stokrotki oraz długim okresem kwitnienia (od wiosny do późnej jesieni). Pomimo popularności, osteospermum nie jest jednak rośliną łatwą w uprawie.

Zobacz zdjęcia

Osteospermum na rabacie

Osteospermum pochodzi z Afryki, stąd jego potoczna nazwa "stokrotka afrykańska".

Hans - pixabay.com
Kwiat osteospermum

Osteospermum ma kwiaty w wielu różnych kolorach. Często płatki są cieniowane.

Virginie-l - pixabay.com
Osteospermum w doniczce

Osteospermum można uprawiać w gruncie, dla także w doniczkach na balkonach i tarasach.

BARBARA808 - pixabay.com
Żółte osteospermum

Osteospermum powinno mieć żyzną, a przede wszystkim - przepuszczalną ziemię.

JACLOU-DL - pixabay.com
Osteospermum - stokrotka afrykańska

Pamiętajmy o regularnym obrywaniu przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina będzie lepiej kwitła.

_Alicja_ - pixabay.com
Osteospermum

Osteospermum świetnie nadaje się na skalniaki i rabaty, można uprawiać je też na balkonach.

Katarzyna Laszczak
Osteospermum w ogrodzie

W odpowiednich warunkach osteospermum kwitnie długo i obficie, dlatego wymaga regularnego nawożenia.

Dimitrisvetsikas - pixabay.com
Ozdobne osteospermum

Ciekawie wyglądają odmiany osteospermum o rurkowatych płatkach kwiatów.

Gil-Dekel

Wprawdzie może być sadzone zarówno w ogrodzie jak i w doniczkach na balkonach i tarasach, ale ma dość duże wymagania w stosunku do podłoża oraz stanowiska i tylko po ich spełnieniu, roślina będzie bujnie rosła i obficie kwitła.

Dowiedz się też: Jak uprawiać gazanie w ogrodzie i na balkonie

Jakie warunki musi mieć osteospermum

Osteospermum pochodzi z Afryki, dlatego kocha słońce. Aby jego kwiaty licznie pojawiały się na pędach i długo pozostawały rozwinięte, bezwzględnie musi rosnąć w słońcu. Jego reakcję na niedobór światła można zaobserwować w dni pochmurne i deszczowe, podczas których kwiaty pozostają zamknięte.

Jeśli rośliny zostaną posadzone w cieniu i tym samym pozbawione części światła słonecznego, bardzo szybko zaczną tracić swoje walory ozdobne (będą zawiązywać mniej pąków kwiatowych, kwiaty staną się mniejsze i bledsze, a liście zaczną karleć, wyciągać się, żółknąć i matowieć).

Osteospermum jest natomiast nieco bardziej tolerancyjne w stosunku do podłoża. Preferuje wprawdzie gleby ciepłe, żyzne i próchnicze, ale na słabszych też sobie poradzi. Warunkiem jest jednak odpowiednia przepuszczalność podłoża, gdyż rośliny są wrażliwe na zalanie i bardzo źle znoszą wodę zalegająca wokół ich korzeni. Z tego względu nie należy ich sadzić na glebach ciężkich, mokrych i zlewnych.

Podpowiadamy: Jak uprawiać i pielęgnować bajecznie kolorowe cynie

U wielu starszych odmian dość szczególną i niepożądaną cechą jest podwyższona wrażliwość na wysokie temperatury, przez co podczas upalnego lata rośliny przerywają kwitnienie i wznawiają tworzenie pąków kwiatowych, gdy temperatura zacznie spadać (m.in. seria odmian z grupy Springstar). Najnowsze odmiany są już częściowo pozbawione tej cechy i znacznie lepiej nadają się do uprawy w naszym klimacie (m.in. rośliny z serii Symphony i Jamboana).

Sadzenie i pielęgnacja stokrotki afrykańskiej

Osteospermum możemy uprawiać zarówno z nasion jak i z gotowych sadzonek, które w handlu dostępne są od maja. Ponieważ jednak samodzielna produkcja rozsady ospeospermum jest dość trudna i wymaga pewnego doświadczenia oraz odpowiednich warunków (m.in. okresu przechłodzenia), wiosną lepiej zaopatrzyć się w gotowe, dorodne i ładnie rozrośnięte sadzonki roślin w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Przez całe lato ich pielęgnacja polega głównie na systematycznym, ale umiarkowanym podlewaniu, nawożeniu nawozami dla roślin kwitnących oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów - dzięki temu roślina wytwarza nowe kwiaty.

Możliwość zimowania osteospermum

W swojej ojczyźnie osteospermum jest rośliną wieloletnią, ale ponieważ nie jest odporna na mróz, w naszym kraju traktowana jest jako roślina jednoroczna. Jeśli posiadamy chłodne i widne pomieszczenie, o temp. ok. 10-15 ºC, możemy spróbować przechować ją do przyszłego roku lub wykorzystać do rozmnażania jako źródło sadzonek zielnych. Niestety jeśli nawet roślina doczeka kolejnej wiosny, nie będzie miała już tak ładnego pokroju i tak licznych, dużych kwiatów jak w pierwszym roku uprawy.

Polecamy: Stokrotki - jak je uprawiać w ogrodzie i na balkonie

Ozdobne odmiany osteospermum

Ozdobne odmiany osteospermum to uzyskane w wyniku hodowli wielokrotne mieszańce, dlatego ich pokrój różni się od wyglądu czystego gatunku, a kwiaty mogą posiadać różne, czasem bardzo oryginalne kolory. Wśród nich znajdziemy między innymi rośliny kwitnące na biało, żółto, różowo, pomarańczowo, łososiowo, czerwono i fioletowo oraz rośliny o kwiatach cieniowanych lub dwubarwnych.

U niektórych odmian bardzo ciekawe są też same płatki kwiatów, które mogą być w znacznej części zwinięte w rurkę, zakończoną wywiniętym na zewnątrz fragmentem barwnego płatka („White Spoon”, „Vega”, „Spider Purple”, „Pink Whirls”).

Osteospermum na balkony, rabaty i skalniaki

Osteospermum pięknie wygląda posadzone samodzielnie w dużej donicy, ale może być też wykorzystane do tworzenia zestawień z innymi roślinami balkonowymi o podobnych wymaganiach. Pamiętajmy tylko o tym, że donica musi mieć warstwę drenażu oraz odpływ wody.

W ogrodzie wspaniale prezentuje się na rabatach, na obwódkach i w ogrodach skalnych.

Sprawdź też: Jak pielęgnować iglaki formowane na pniu

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także