Oryginalne kompozycje DIY z kwiatów doniczkowych

Kwiaty  w donicach zdobią przestrzeń, zapewniając ciekawy efekt. Jak stworzyć unikalną i piękną kompozycję?

Przy tworzeniu własnej kompozycji kwiatowej warto trzymać się dwóch podstawowych zasad:

 1. Zastanów się czy dobierasz donicę do kwiatów czy kwiaty do donicy. Jeśli jesteśmy zdecydowani, jakie kwiaty i w jakiej ilości chcemy zasadzić, zastanówmy się nad wielkością donicy. W zależności od gatunku rośliny, donica powinna być głębsza lub płytsza. Jeśli sytuacja jest odwrotna i mamy już donicę, to dobierając do niej kwiaty weźmy pod uwagę nie tylko nasz gust, ale również typ systemu korzeniowego. Rośliny o korzeniach, rosnących horyzontalnie sadzimy w płytkich i szerokich donicach (np. korytkach, skrzyniach), natomiast  te o systemie palowym – w głębokich i wysokich.
 2. Pamiętaj, że niektóre rośliny nie przepadają za towarzystwem innych gatunków. Allelopatia to określenie wzajemnego oddziaływania roślin, które mogą wpływać na siebie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Gdy już zdecydujesz się na jakiś konkretny kwiat, sprawdź czy możesz zasadzić go pośród innych roślin.

Gdy ustalimy kwestie podstawowe, możemy przejść do części kreatywnej. Kwiaty sadzimy przede wszystkim ze względu na ich bogactwo kolorystyczne, które cieszy nasze oko i koi zmysły. Wiosną i jesienią 2016 roku najmodniejsze połączenia kolorów to:

 • jasnoniebieski z ciemnoniebieskim,
 • jasnozielony z granatowym,
 • granatowy z łososiowym.

Jeśli wolisz sprawdzone połączenia kolorystyczne, możesz postawić na symbiozę żółtego z niebieskim, żółtego z fioletowym czy fioletowego z różowym.
Wybrane rośliny możemy sadzić bezpośrednio w ziemi lub postawić na bardziej kreatywne rozwiązania. Poszukując inspiracji, warto poszperać w internecie. Miłośnicy  kwiatów coraz częściej wykorzystują niestandardowe, własnoręcznie wykonane pojemniki.
Oto kilka pomysłów na recyclingowe wykorzystanie „przedmiotów niepotrzebnych” w kompozycjach kwiatowych:

 • Odmaluj na biało lub pozostaw surowe stare drewniane skrzynki.


 

 • Wykorzystaj wiklinowe kosze, oczyść je dokładnie i zaimpregnuj lakierem do drewna.
 • Wypoleruj papierem ściernym wiadro z surowego drewna i zaimpregnuj. Możesz je postawić lub powiesić, przekształcając w wiszącą donicę.
 • Pozbijaj ze sobą kilka palet i ustaw w pionie – będą świetną drabinką dla pnącza.
 • Na targu staroci łatwo dorwać taczki czy wózki – sprawdzą się jako mobilne kwietniki, które są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie znoszą nudy. 
 • Jeśli ściąłeś ostatnio wieloletnie drzewo, wydrąż dziurę w pniu i wykorzystaj go jako donicę. To samo możesz zrobić ze zwaloną kłoda drzewa.


 
 • Postaw paletę w pionie i przywierć do niej małe okrągłe doniczki, w których zasadzisz później zioła. To samo możesz zrobić z niewykorzystaną częścią drewnianego płotu. • Wykorzystaj rozpadające się drewniane krzesło, zdemontuj z niego siedzisko, a w jego miejsce wstaw donicę. To samo możesz zrobić z niewykorzystaną komodą, możesz ją również odmalować na ulubiony kolor.

 • Odmaluj stare opony lub opleć je sznurem marynarskim. Wypełnione ziemią możesz poustawiać jedna na drugiej, tworząc skalniak lub zawiesić na drzewie.


 
 
Wszystkie wymienione pojemniki drewniane warto najpierw wyłożyć folią ochronną, a następnie umieścić w nich odpowiednią donicę.

Warto zadbać o świeżość naszych kwiatów, ponieważ nawet najpiękniejsze kompozycje nie wyglądają efektownie, gdy kwiaty przysychają. Pamiętajmy, że każda roślina ma indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Podlewanie może być szczególnie utrudnione, gdy w jednej donicy mamy zasadzone kwiaty różnych gatunków. Dobrym pomysłem jest zastosowanie HYDROBOXu. To rodzaj innowacyjnego w budowie superabsorbentu, który gromadzi wodę z opadów i podlewania. Roślina pobiera wodę z jego wnętrza, dokładnie wtedy, gdy tego potrzebuje. Jego instalacja jest wyjątkowo prosta, gdyż umieszczamy go w ziemi i na nim zasadzamy naszą roślinę. Gdy jej korzenie przerosną HYDROBOX, możemy ograniczyć podlewanie bez obaw o kondycję naszych kwiatów.
Niezależnie od tego czy nasza kompozycja znajdzie się w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy w domu, na pewno zachwyci naszych gości, a piękny wystrój wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.
 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Hydrobox

Zdjęcia: Stegu Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także