Oranżeria w miniaturze, czyli ogród w butelce

Oranżeria w miniaturze, czyli ogród w butelce

Wszystkim wielbicielom roślin egzotycznych, którzy marzą o własnej oranżerii, ale nie stać ich na nią, proponujemy założenie oranżerii w miniaturze.

Ogród w butelce lub terrarium jest efektowny, stwarza roślinom ciepłolubnym odpowiednie warunki do rozwoju i ma jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę - zmieści się nawet w najmniejszym mieszkaniu.

Wybór roślin do miniaturowej oranżerii

Ogród w butelce są oryginalną ozdobą mieszkania. Do uprawy w takich warunkach nadają się jednak tylko rośliny miniaturowe. Na szczęście nie brak ich w ofercie ogrodniczej. Jedną z ciekawszych roślin miniaturowych jest chociażby skrytokwiat. Należy on do rodziny ananasowatych, osiąga 10-38 cm wzrostu i jest bardzo łatwy w uprawie. Skrytokwiat chętnie rośnie w większym towarzystwie, więc w butli można go posadzić chociażby z karłowatą palmą kokosową. Jest to palemka o smukłym pniu i drobnych pierzastych listkach. Rośnie bardzo powoli, co jest w warunkach uprawy butelkowej dużą zaletą. Poza kłopotliwą adaptacją w pierwszych tygodniach po posadzeniu, jest rośliną długowieczną i może przez wiele lat być prawdziwą ozdobą mieszkania.

Zakładamy ogród w butelce

Przygotowując domową oranżerię, należy pamiętać o odpowiednim podłożu. Najlepsza jest lekka mieszanka torfowa. Taka ziemia zawiera jednak niewiele składników odżywczych, dlatego co kilka tygodni, będzie konieczne zasilanie roślin specjalnymi odżywkami, dobranymi do roślin, na które zdecydujemy się uprawiać. Do przygotowania naszej miniaturowej oranżerii będzie też potrzebny żwirek i węgiel drzewny – użyjemy go jako materiału drenażowego, który jednocześnie reguluje kwasowość podłoża.
Potrzebna nam będzie też duża szklana butla lub gąsior, sztywny papier, drewniana łyżka, szpulka, miękki pędzelek, patyczki i oczywiście rośliny.

  • Butla, której użyjemy powinna być dość duża i pękata oraz mieć na tyle szeroką szyjkę, by można było przez nią wsunąć rośliny.
  • Papier zwijamy w lejek i przy jego pomocy, wsypujemy na dno butli ziemię torfową i część materiału drenażowego: węgla drzewnego i gruboziarnistego żwiru. Lekko potrząsamy słojem, by ziemia ułożyła się na jego dnie.
  • Łyżką umocowaną na przykład na bambusowym patyku robimy dołki w ziemi.
  • Wyjmujemy miniaturowe rośliny z doniczek i po oczyszczeniu korzeni z ziemi ostrożnie wpuszczamy je do butli. Za pomocą zwiniętego w rulon papieru łatwiej będzie nam precyzyjnie umieścić roślinę w dołku.
  • Po rozmieszczeniu wszystkich roślin w dołkach, dosypujemy do butli pozostałą mieszankę ziemi. Listki zasadzonych roślin oczyszczamy pędzelkiem umieszczonym również na patyku.
  • Gotowy ogródek spryskujemy wodą, która zmyje resztę ziemi z roślin. Butelkę zamykamy korkiem.
  • Tak przygotowany ogródek nie wymaga częstego podlewania, gdyż wytwarza własny mikroklimat.

Większość roślin, które rosną w tej mikrooranżerii tylko w odpowiednim nasłonecznieniu ujawnia całe swoje piękno i rysunek liści. Ogród w butelce wymaga dobrego oświetlenia, więc należy go umieścić w sąsiedztwie okna.

Oceń artykuł
4,21 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także