Oranżeria

Oranżeria

fot. OknoplastIm dni stają się krótsze, a za oknem coraz mniej zieleni, tym bardziej tęsknimy do miejsca, gdzie w cieple można cieszyć się widokiem ogrodu. Taką możliwość daje właśnie oranżeria, nazywana zimowym ogrodem.

Przydomowe szklarnie były pierwotnie przeznaczone do uprawy wrażliwych na mróz roślin, teraz jednak często pełnią funkcję pokoju lub oszklonego tarasu, gdzie w zimowe wieczory można relaksować się widokiem zieleni. Właśnie na zimę warto pomyśleć o zaaranżowaniu oranżerii. Nie musi to być specjalnie dobudowany pokój, chociaż jeśli jesteśmy w trakcie projektowania domu można się o taki plan pokusić. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, możemy postarać się o przystosowanie już istniejącego pomieszczenia do tego celu.

Oleander pospolity

Gdzie?

Oranżeria powinna być umieszczona w nasłonecznionym miejscu, tak by rośliny mogły korzystać z jak największej ilości światła mimo krótkich, zimowych dni. Wystawa od południa zapewni jej bardzo dobre nasłonecznienie zimą, ale latem może być zbyt gorąca. Jeśli chcemy zaaranżować naszą oranżerię od północy, powinniśmy umieścić tam takie gatunki roślin, którym nie służy silne nasłonecznienie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wystawa od wschodu bądź zachodu. Zimą nasłonecznienie będzie w optymalne, zaś latem nie będzie wymagać dodatkowego ocieniania. Wybierając pokój na oranżerię, należy pamiętać, aby miał on jak najwięcej okien. Na oranżerię możemy zaadaptować także werandę, która po oszkleniu zapewni roślinom świetne warunki do wzrostu.

Jakie rośliny?

Po dokonaniu wyboru miejsca na oranżerię, należy pomyśleć o odpowiednim doborze roślin. Możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji, gdyż oranżeria zapewnia warunki do uprawy egzotycznych gatunków, które w naszym klimacie nie mają szansy rosnąć w ogrodzie.

Dobrze, by wybrane przez nas rośliny były cały rok zielone. Dzięki temu nasza oranżeria będzie pięknie wyglądać bez względu na porę roku.

Oto kilka gatunków roślin, które świetnie rosną w ogrzewanej oranżerii:


Oleander pospolity:
krzew pochodzący znad morza śródziemnego, kwitnie wiosną i latem na piękny róż owy kolor. Uwaga, wszystkie części tej rośliny są trujące. Osiąga wysokość do 3 m.

Prostanthera rotundifolia


Prostanthera rotundifolia
:
Po roztarciu niewielkich okrągłych liści tej rośliny poczujemy zapach mięty. Jej fioletowe kwiaty pojawiają się na wiosnę. Osiąga wysokość ok. 1,8 m


Kliwia cynobrowa: Należy do  tej samej rodziny co amarylis, ma ciemnozielone, podłużne liście, latem lub wiosną zakwita dużymi, ceglastymi kwiatami. Wysokość rośliny: do 40 cm, rozłożystość:
60 cm.
DaturaBieluń Datura: ma silnie pachnące kwiaty w kształcie trąbki, wszystkie części rośliny są trujące. Osiąga wysokość 1,8 m.

Pojemniki i podłoża

Rośliny w ogrodzie zimowym rosną w pojemnikach, co sprawia, że mają do dyspozycji niewielką ilość gleby, a co
za tym idzie ograniczoną dostępność wody i substancji odżywczych. Aby  zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu, należy dobrać do ich systemu korzeniowego i zapotrzebowania na substancje odżywcze odpowiednie donice. Większe pojemniki są mniej narażone na przesuszanie gleby niż płytkie, oszczędzi nam to zatem częstego podlewania. Wybierając kształt donicy, należy zwrócić uwagę
na stabilność oraz możliwość łatwego przesadzenia rośliny. Dzbany i stągwie o wąskich szyjkach
czy bardzo płytkie doniczki utrudnią nam to zadanie, ideałem zdaje się być klasyczny kształt doniczki.

Ważny jest również materiał z jakiego wykonany jest pojemnik. Porowate i przepuszczalne dla wody pojemniki terakotowe są idealne dla roślin śródziemnomorskich. Są jednak ciężkie i wymagają częstego podlewania. Doniczki z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe do przenoszenia i dobrze zatrzymują wilgoć. Betonowe pojemniki nadają się świetnie do roślin wieloletnich, jednak tylko takich, które wymagają zasadowego podłoża. Istnieją dwa rodzaje podłoża: ziemne i torfowe. Te pierwsze są ciężkie, dobrze zatrzymują wodę i zawierają duży zapas substancji odżywczych. Nadają się do roślin wieloletnich. Podłoża torfowe są lekkie, czyste i łatwe w użyciu, jednak szybko przesychają. Najlepiej uprawiać w nich rośliny jednoroczne.

Zatrzymujący wodę żel ograniczy podlewanie. Najlepiej domieszać go do ziemi, sadząc rośliny. Można również dorzucić suche kryształki żelu do dziurek zrobionych w ziemi i wstawić doniczkę na noc do wody by żel nasiąkł.

Jak sadzić?Datura

Aby w naszej oranżerii rośliny rosły bez przeszkód, należy zastanowić się nad odpowiednim ustawieniem ich względem siebie. Obok siebie możemy posadzić takie gatunki, których wymagania glebowe oraz świetlne są podobne. Należy pamiętać, że rośliny wysokie dają cień, powinny więc znaleźć się z tyłu, zaś gatunki niższe z przodu. Między nimi możemy wtedy posadzić rośliny cieniolubne. Aby wyeksponować gatunki o barwnych liściach i te, które kwitną, dobrze jest posadzić je na tle innych, tworzących masę zieleni. W oranżerii możemy także uprawiać rośliny ze zwisającymi pędami oraz pnącza, które sprytnie mogą ukryć doniczki, kable i inne konstrukcyjne niedoskonałości.
Ogród w domu wydaje się być pracochłonnym przedsięwzięciem. Jeśli jednak odpowiednio zorganizujemy sobie pracę, dobierzemy materiały oraz rośliny do naszych możliwości i potrzeb, może okazać się, że posiadanie oranżerii to sama przyjemność. Dzięki tak zagospodarowanej przestrzeni będziemy mogli podczas zimowych dni odetchnąć pełnią lata w ogrodzie znajdującym
się w pokoju obok.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Miśkiewicz

Polecamy Ci również

Zobacz także