Opryskiwacze do roślin

Przy chorobach roślin lub inwazji szkodników w ogrodzie najskuteczniejszym rozwiązaniem są chemiczne środki ochrony roślin. By je stosować, są potrzebne profesjonalne opryskiwacze do roślin.

Pamiętajmy, że skuteczne przeprowadzenie zabiegów chemicznych w ogrodzie musi być przeprowadzone zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji środka ochrony roślin. Na skuteczność oprysków mają wpływ odpowiednio dobrana dawka środka chemicznego oraz termin przeprowadzenia oprysku. Zabiegi chemiczne należy przeprowadzać w pogodny, bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Środki chemiczne mają też określony okres karencji, najczęściej umieszczony na opakowaniu. Najczęściej środki te są szkodliwe nie tylko dla owadów, ale także dla ludzi. Uważajmy więc i chrońmy dzieci przed kontaktem z nimi.
Wiele badań wykazuje też, że środki chemiczne są bardziej niebezpieczne dla kobiet. Dlatego zaleca się, by wszelkiego rodzaju prace związane z przygotowaniem i wykonywaniem zabiegów chemicznych były przeprowadzane przez mężczyzn.

Co to są opryskiwacze do roślin?

Do wykonywania zabiegów ochrony roślin wykorzystuje się urządzenia służące do rozpylania i nanoszenia na roślinę środków chemicznych, nawozów płynnych i preparatów biologicznych. Urządzenia te nazywane są opryskiwaczami. W uprawie amatorskiej wykorzystuje się opryskiwacze ręczne o pojemności do 20 l. W większych gospodarstwach używa się opryskiwaczy spalinowych.

  • Opryskiwacze ręczne – najczęściej mają pojemność od 0,5 do 2 l i przeznaczone są do użycia w małych ogrodach, a nawet na balkonach i w mieszkaniach. Mogą mieć różny mechanizm działania – w opryskiwaczach o małej pojemności mechanizm zapewnia ciągłe pompowanie rozpylanej cieczy, pojemniki większe wyposażone są w ręczną pompę, która pozwala na wytwarzania ciśnienia w zbiorniku, każdorazowo przed wykonywaniem zabiegu opryskiwania. W sklepach można też znaleźć w małe opryskiwacze wyposażone w elektrycznie napędzaną pompę. Do małych opryskiwaczy do roślin nie można jednak zamontować dodatkowych elementów poprawiających komfort pracy, na przykład lanc teleskopowych ułatwiających sięganie do wyższych gałęzi czy trudno dostępnych zakamarków.
  • Opryskiwacze naramienne – mają pojemność od 3 do 12 l i są używane w przypadku większych ogrodów lub małych sadów. Są praktyczniejsze w użyciu, ponieważ ich ciężar spoczywa na ramieniu. Ciśnienie cieczy wytwarzane jest za pomocą pompy ręcznej. W opryskiwaczach naramiennych stosuje się zawory bezpieczeństwa. Do tego rodzaju opryskiwaczy do roślin można zamontować dodatkowe elementy ułatwiające pracę, np. lance teleskopowe.
  • Opryskiwacze plecakowe – mają zbiorniki o pojemności 12-20 litrów i są chętnie stosowane zarówno w uprawie amatorskiej, jak i w gospodarstwach ogrodniczych. Mechanizm pompy uruchamiany jest za pomocą dźwigni obsługiwanej ręcznie i umieszczonej na boku opryskiwacza. Nowsze typy opryskiwaczy plecakowych są już wyposażone w mechanizm z napędem elektrycznym.
  • Rozpylacze wirowe – są polecane do ochrony drzew i krzewów. Ich mechanizm wytwarza dużą ilość drobnych kropel, które rozpryskują się w różne strony. Dobrze pokrywają liście i pędy drzew i krzewów, nie sprawdzają się jednak na trawnikach czy płaskich grządkach.
  • Rozpylacze szczelinowe – wytwarzają krople o różnej średnicy, oznaczonej kolorami na pojemniku. Ich skuteczność uzależniona jest od warunków pogodowych.
Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Balicki

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także