Opryski na mączniaka i inne choroby grzybowe. Przepisy na naturalne preparaty

0
Mączniak
Mączniak to tylko jedna z chorób grzybowych, które atakują rośliny ozdobne i użytkowe.

Choroby grzybowe często atakują rośliny ozdobne i drzewa owocowe. Podpowiadamy jak i z czego zrobić naturalne preparaty do oprysków roślin.

Zdrowe i dorodne rośliny to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, rzadko udaje się utrzymać rośliny w dobrej formie przez cały sezon. Kapryśna pogoda, nieodpowiednie warunki uprawy, zbyt duże zagęszczenie roślin oraz ich podatność na patogeny sprawiają, że łatwo atakują je różne choroby. Aby zapobiec ich rozwojowi, często sięgamy po chemiczne środki ochrony roślin, które są wygodne w użyciu, skuteczne i praktyczne. Mają też jednak poważne wady.

Polecamy też: Drożdże jako nawóz i do oprysków. Jak zrobić z nich odpowiednie preparaty i jak je stosować

Zawarte w nich chemikalia szkodzą środowisku, zatruwają glebę i wody gruntowe, dziesiątkują owady zapylające (w tym pszczoły), wymagają specjalnych środków ostrożności podczas stosowania i mogą trafiać do naszej diety wraz z jadalnymi częściami warzyw i owoców.

Zobacz zdjęcia

Czosnek

Wywary z czosnku mają szerokie działanie - zwalczają i choroby bakteryjne, i grzybowe roślin. Czosnek można także łączyć z cebulą.

Matthiasboeckel - pixabay.com
Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity rośnie dość powszechnie na łąkach i nieużytkach. Do przygotowania wyciągu można użyć świeżych lub suchych roślin.

Jggrz - pixabay.com
Skrzyp polny

Ze skrzypu polnego można przygotować zarówno wyciąg, jak i wywar, które będą pomocne w zwalczaniu chorób grzybowych roślin.

Katarzyna Laszczak
Wrotycz

Oprysk z wrotyczu jest skuteczny, ale lepiej nie stosować go na owoce czy warzywa krótko przed ich zerwaniem (wrotycz ma pewne toksyczne właściwości).

_Alicja_ - pixabay.com
Aksamitka

Z aksamitki można zrobić wywar przeciw chorobom. Ale warto wiedzieć, że rosnące w ziemi aksamitki "oczyszczają" glebę ze szkodliwych nicieni.

PIX1861 - pixabay.com
Pokrzywa

Oprysk z pokrzywy działa przeciwgrzybiczo, ale pomaga też pozbyć się mszyc.

Sipa - pixabay.com

Domowe środki ochrony roślin

W trosce o środowisko i nas samych, możemy jednak spróbować utrzymać rośliny w zdrowiu bardziej ekologicznymi sposobami, wykorzystując do ich ochrony m.in. preparaty roślinne takie jak wyciągi czy wywary, które bywają całkiem skuteczne w walce z chorobami roślin, szczególnie pochodzenia grzybowego.

Nie są wprawdzie tak silne jak preparaty chemiczne, a do tego ich przygotowanie wymaga więcej czasu, pracy i wysiłku, niż zakup gotowego środka, ale pozwalają chronić rośliny w naturalny i bezpieczny sposób, co jest szczególnie ważne w przypadku roślin użytkowych (warzyw, owoców, ziół).

Podpowiadamy: Jak zrobić gnojówki roślinne i do czego je stosować

Oprysk z czosnku

Jedną z popularniejszych roślin wykorzystywanych do przygotowania preparatów przeciw chorobom grzybowym roślin jest czosnek. Wykonanym z niego wywarem, można opryskiwać rośliny zapobiegawczo i w razie pojawiania się pierwszych objawów choroby grzybowej lub bakteryjnej (m.in. kanciasta plamistość ogórka). Wywar z czosnku możemy też wzbogacić, przygotowując go pół na pół ze zgniecioną cebulą.

Przepis na wywar z czosnku

Wywar z czosnku uzyskamy zalewając ok. 200 g zmielonych lub zmiażdżonych ząbków czosnku 10 litrami wody i gotując na małym ogniu przez ok. 20 min. Po ostudzeniu płyn przecedzamy, wlewamy do opryskiwacza bez rozcieńczenia i wykonujemy oprysk zagrożonych roślin – działa na różne choroby grzybowe (a także bakteryjne).

Dowiedz się: Co to jest kędzierzawość liści, jakie drzewa atakuje i jak zwalczać tę chorobę

Wyciąg z krwawnika pospolitego - jak zrobić i na co stosować

Na liczne choroby grzybowe pomoże też wyciąg z krwawnika pospolitego. Do przygotowania wyciągu potrzeba 1 kg świeżych, kwitnących roślin lub 100 g suszu. Krwawnik zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na dobę w chodnym miejscu.

Gotowy wyciąg należy rozcieńczyć w proporcji 1:10 i opryskujemy profilaktycznie, w czasie kwitnienia i po zauważeniu pierwszych objawów choroby rośliny zagrożone takimi chorobami jak:

 • mączniak prawdziwy,
 • plamistość drzew pestkowych,
 • monilioza
 • kędzierzawość liści brzoskwiń.

Sprawdź: Jak wygląda mączniak prawdziwy i rzekomy i jakie rośliny atakuje

Opryski ze skrzypu polnego

W zapobieganiu chorobom grzybowym pomoże nam też wyciąg ze skrzypu polnego, który uzyskamy zalewając 1 kg ziela lub 200 g suszu 10 litrami wody i odstawiając na ok. 12 godz. Po tym czasie płyn przecedzamy, rozcieńczamy wodą 1 : 5 i opryskujemy rośliny.

Skrzyp będzie skuteczny także w postaci wywaru, który uzyskujemy w podobny sposób co wyciąg, ale płyn gotujemy jeszcze przez około pół godziny.

Rozcieńczonym wywarem (w proporcji 1:4) opryskujemy rośliny zagrożone chorobami grzybowymi:

 • mączniakiem prawdziwym i rzekomym,
 • rdzą,
 • kędzierzawością liści brzoskwiń.

Czym jeszcze zwalczać mączniak (i nie tylko)

Sporo preparatów roślinnych pomoże też walczyć z mączniakiem prawdziwym, który jest popularną chorobą grzybową roślin. Do zwalczania mączniaka warto stosować m.in. wywar z wrotyczu, aksamitki oraz pokrzywy. Oto sposoby ich przygotowania i zastosowania:

 • Przepis na wywar z wrotyczu
  ok. 500 g ziela lub 75 g suszu zalewamy 10 litrami wody, odstawiamy na dobę, gotujemy przez ok. 20 min., studzimy i po rozcieńczeniu wodą 1 : 5 opryskujemy rośliny.
  Preparat pomaga też na liczne szkodniki.
  Uwaga: preparatów z wrotyczu nie należy stosować do roślin, które mają trafić do spożycia w ciągu ok. trzech tygodni od oprysku.
 • Przepis na wywar z aksamitki
  500 g suszu zalewamy 3 litrami wody, gotujemy około pół godziny, studzimy i opryskujemy rośliny bez rozcieńczenia.
 • Przepis na wywar z pokrzywy
  1 kg ziela lub 200 g suszu zalewamy 10 litrami wody i gotujemy przez około pół godziny. Stosujemy po rozcieńczeniu wodą 1:5. Wywar z pokrzywy pomaga też na rdzę, szarą pleśń i zarazę ziemniaka.

Na co zwrócić uwagę, stosując preparaty roślinne do zwalczania chorób

Naturalne środki ochrony roślin są skuteczne, ale nie działają tak silnie jak środki chemiczne. Jeśli chcemy odnieść z ich pomocą sukces, musimy zadbać o kilka dodatkowych rzeczy.

Bardzo ważne jest, żeby użyć ich jak najwcześniej (profilaktycznie i zaraz po zauważeniu pierwszych objawów) i w odpowiednim stężeniu (wiele wymaga rozcieńczenia wodą).

Trzeba także zastosować szeroko idącą profilaktykę m.in.:

 • przestrzegać zmianowania w warzywniku,
 • uprawiać odmiany odporne na choroby,
 • dbać o odpowiednie warunki uprawowe,
 • starannie usuwać chwasty oraz resztki pożniwne,
 • kupować zdrowy materiał rozmnożeniowy,
 • używać czystych, najlepiej odkażonych narzędzi i pojemników.

Oceń artykuł
3,88 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także