Oplątwy – zadziwiające rośliny rosnące w powietrzu

0
Oplątwa
Do rodzaju oplątw należy kilkaset gatunków - wiele z nich rośnie w "powietrzu".

Oplątwy należą do nietypowych roślin, dla których gleba i podlewanie nie są najważniejszymi czynnikami warunkującym wzrost i rozwój.

Wśród ponad pięciuset znanych gatunków oplątw znajdziemy takie, których korzenie potrzebują jedynie powietrza i odrobiny wilgoci.

Co warto wiedzieć o oplątwach?

W naturze występują setki gatunków tych roślin – spotkać je można w tropikalnym klimacie Ameryki Południowej, ale także na pustyniach i sawannach.

Polecamy też: Storczyki, które można uprawiać w powietrzu

Większość gatunków tych roślin (tzw. oplątwy szare) rosną na gałęziach drzew , sukulentach lub nagich skałach, do których przyczepiają się korzeniami czepnymi. Wodę i składniki odżywcze pobierają z powietrza za pomocą tzw. łusek magazynujących, które nadają liściom jasno szare zabarwienie.

Inna grupa oplątw (tzw. oplątwy zielone) korzenią się w podłożu, ale są raczej trudno dostępne i rzadko uprawiane. Do tej grupy należy dostępna w naszym kraju oplątwa niebieskawa (Tillandsia cyanea), której wąskie liście tworzą rozetę szerokości do 40 cm.

Za co lubimy oplątwę?

W naszych warunkach klimatycznych oplątwy możemy uprawiać jedynie w pomieszczeniach jako rośliny doniczkowe. Najbardziej popularna jest wspomniana wcześniej oplątwa niebieskawa, której największym walorem ozdobnym są oryginalne kwiaty.

Polecamy inne zadziwiające rośliny, które "udają" kamienie. Dowiedz się, jak uprawiać litopsy, czyli żywe kamienie

Pojawiający się wiosną lub latem czerwono-różowy kwiatostan (o wysokości do 25 cm) składa się  z ułożonych dachówkowato liści przykwiatowych, między którymi pojawiają się fioletowo-niebieskie kwiaty. Wąskie, szarozielone liście tworzą luźne rozety przypominające swoją strukturą trawy. Całość daje bardzo dekoracyjny, przykuwający uwagę efekt, sprawiający, że oplątwy są jednymi z najbardziej poszukiwanych roślin doniczkowych.

Jakich warunków potrzebuje tillandsia?

Oplątwy do życia potrzebują przede wszystkim wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Ważna jest także odpowiednia temperatura. Latem powinna ona wynosić około 18-24 stopni Celsjusza, a zimą nie mniej niż 15 stopni. Bez względu na to, czy roślina stoi w miejscu jasnym, czy zacienionym przez cały rok wymaga wysokiej wilgotności powietrza.

Gatunki oplątwy pozbawione tradycyjnych korzeni mogą rosnąć w podłożu dla storczyków lub na specjalnych pieńkach, kawałkach korka  lub gałęziach, które umieszcza się w specjalnych terrariach. W każdym przypadku korzenie tych roślin muszą mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza.

Dowiedz się też: Jak uprawiać w domu awokado z pestki

Jak pielęgnować i rozmnażać oplątwy?

Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to częste (dwa razy w tygodniu) zraszanie roślin delikatną mgiełką. Warto pamiętać, że woda używana do zraszania powinna być miękka (np. deszczówka). Korzenie tych roślin należy przez cały rok utrzymywać w stanie umiarkowanej wilgotności

Do sadzenia najlepiej używać podłoża do storczyków, które zapewnia dostęp powietrza do korzeni. Zasilamy dwa razy w miesiącu dodając do wody minimalną dawkę (lub o połową mniejszą niż zalecana) nawozu do roślin kwitnących.

Zbyt suche powietrze może wpływać na intensywność wybarwienia kwiatostanów – przeszkadza w ukazywaniu się niebieskich kwiatów, które ukazują się pomiędzy różowymi, kłosowatymi liśćmi przykwiatowymi. Jeśli więc roślina stoi zbyt blisko źródła ogrzewania w domu kwitnienie może być zaburzone. 

Tillandsie rozmnażamy przez podział kłącza (lub z odrostów korzeniowych). Rozdzielone młode pędy wyrastające ze środka rośliny umieszcza się w podłożu (lub w naczyniu z wodą), aby się ukorzeniły.

Oceń artykuł
4,06 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maciej Aleksandrowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także