Ołownik – pnącze o kwiatach jak niebieskie floksy. Uprawa i pielęgnacja

0
Ołownik uszkowaty (ołownik przylądkowy)
Ołowniki to bardzo atrakcyjne rośliny, choć jeszcze niezbyt popularne. Pięknie i długo kwitną.

Ołownik to pnącze doniczkowe, ale przez część roku może zdobić ogród, balkon i taras. Podpowiadamy, jak zadbać o ołownika uszkowatego.

Ołownik – jak błękitny floks w donicy

Ołownik uszkowaty (nazywany też ołownikiem przylądkowym) nie jest rośliną zbyt popularną, choć idealnie nadaje się do uprawy na balkonach i tarasach, a nawet sezonowo w ogrodzie. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni, a jego duże, okazałe, rozwijające się na szczytach pędów kwiatostany do złudzenia przypominają kwiaty floksów wiechowatych, choć oba gatunki nie mają ze sobą nic wspólnego.

Sprawdź: Co robić, żeby floksy długo kwitły i nie chorowały

Zaskakujący jest również kolor kwiatów, które mają niezwykłą, jasnoniebieską lub błękitną barwę (bywają też odmiany o kwiatach całkowicie białych „Alba”, ale nie są już tak atrakcyjne jak kwiaty błękitne).

Zobacz zdjęcia

Kwiaty ołownika

Ołownik nie jest bardzo popularną rośliną, ale warto się nią zainteresować.

Hans - pixabay.com
Kwitnący ołownik

W sezonie ołownik może zdobić ogród lub balkon, na zimę trzeba zapewnić mu cieplejsze miejsce.

Katarzyna Laszczak
Ołownik

Ołowniki kwitną obficie i bardzo długo, bo od czerwca do jesieni.

BARBARA808 - pixabay.com
Ołownik uszkowaty

Kwiaty ołownika najczęściej są błękitne, ale są także odmiany kwiatach w kolorze białym.

Katarzyna Laszczak
Ołownik

Ołownik może przybrać krzaczasty pokrój, albo piąć się po podporach. Można go też uformować jako roślinę pienną.

Hans - pixabay.com
Ołowniki

Ołowniki potrzebują słonecznego i ciepłego miejsca, najlepiej osłoniętego od wiatru.

Sabrap56 - pixabay.com
Ołownik

Ołowniki trzeba regularnie podlewać i zasilać nawozami do roślin kwitnących.

Katarzyna Laszczak

Ołownik w formie pnącza lub krzewu

Jak wiele innych doniczkowych roślin ozdobnych, ołownik to przybysz egzotyczny, gdyż jego ojczyzną są tereny leżące na obszarze Afryki Południowej. W naturze roślina jest krzewiastym półpnączem, dorastającym nawet do 3-4 metrów, jednak w uprawie rzadko przekracza 1,5 m.

W przeciwieństwie do klasycznych pnączy, nie posiada organów czepnych, a na podporach utrzymuje się za pomocą elastycznych, drewniejących u postawy pędów. Jeśli pędy nie mają wsparcia, roślina zaczyna się pokładać i przybierać krzaczastą formę.

Sprawdź też: Jak uprawiać piękną i modną werbenę patagońską

Przycinanie ołownika

Ponieważ jednak ołownik dobrze znosi cięcie, z łatwością można korygować jego pokrój. Za sprawą odpowiedniego ciecia, z rośliny można również wyprowadzić formę pienną, którą czasami, choć bardzo rzadko, można nawet spotkać w sprzedaży.

Miejsce dla ołownika

Ołownik to dość wymagająca, ale też bardzo piękna i wyjątkowo interesująca roślina, która może stać się najwspanialszą ozdobą balkonu lub tarasu. Latem można ją także uprawiać w ogrodzie, wybierając dla niej ciepłe, słoneczne miejsce przy altance lub pergoli, o którą będzie mogła opierać swoje pędy.

Jak na roślinę egzotyczną przystało, ołownik kocha ciepło i słońce, dlatego w uprawie należy przeznaczyć dla niego odpowiednio ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko, na którym poczuje się jak w domu.

Jakie wymagania ma ołownik – uprawa, podlewanie, nawożenie

Ołownik oczekuje również żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża, gdyż jest żarłoczna i nieodporna na suszę. Z podlewaniem należy jednak uważać, bo choć ołownik potrzebuje sporo wody i nie znosi suszy, jest również bardzo wrażliwy na zalanie i od nadmiaru wody łatwo gnije (na dnie doniczki przyda się gruba warstwa drenażu, utrzymującego nadmiar wody z dala od korzeni).

W sezonie wegetacyjnym roślinę warto też systematycznie zasilać nawozami dla roślin kwitnących, dzięki czemu zawiąże więcej kwiatów i będzie dłużej kwitła.

Polecamy: Eleganckie i egzotyczne agapanty i podpowiadamy, jak je uprawiać

Zimowanie ołownika krok po kroku

Kiedy lato dobiega końca, a jesień coraz bardziej zaczyna dawać się we znaki, ołownika należy zabrać z balkonu lub tarasu i przechować go do następnego roku w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (optymalna temperatura to ok. 5-10°C). W okresie spoczynku nie należy go nawozić, a podlewanie ograniczyć do absolutnego minimum (podłoże powinno być prawie suche).

Zanim jednak umieścimy ołownika w pomieszczeniu zimowym, jego pędy należy silnie skrócić (nawet o połowę), co nie tylko pozwoli mu się ładnie rozkrzewić, ale też pomoże przetrwać zimę. W czasie zimowania, ołownik może zrzucić większość liści, nie ma się jednak czym martwić, gdyż jest to zjawisko normalne (wtedy pomieszczenie do zimowania może być nawet ciemne i chłodniejsze ok. 5°C).

Na przedwiośniu (marzec) ołownika zaczynamy stopniowo przyzwyczajać do wyniesienia na zewnątrz, umieszczając go w cieplejszym i bardziej widnym pomieszczeniu (należy chronić go jednak przed bezpośrednimi promieniami słońca).

Na zewnątrz ołowniki wystawiamy dopiero wtedy, gdy temperatura się ustabilizuje i minie ryzyko pojawienia się wiosennych przymrozków (zwykle po 15 maja).

Przesadzanie i rozmnażanie ołownika

Przedwiośnie to też czas przesadzania i rozmnażania ołownika. Roślinę przesadzamy do świeżej ziemi, wybierając jak najbardziej żyzne i próchnicze podłoże dla roślin doniczkowych. Przy okazji przesadzania, ołownik możemy też rozmnożyć, oddzielając od egzemplarza matecznego odrosty korzeniowe (starsze egzemplarze chętnie je tworzą) i sadząc je w nowej doniczce.

Sprawdź: Jak uprawiać mandeville i sundaville - przepięknie kwitnące pnącza

Jeśli zajmiemy się ołownikiem odpowiednio troskliwie i będziemy właściwie go pielęgnować, może zdobić nasz balkon przez wiele kolejnych sezonów. Zaniedbany lub źle przechowywany w okresie zimowym, szybko straci swój urok i przestanie być atrakcyjny.

 

Oceń artykuł
4,27 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także