Oleandry - niebezpiecznie piękne. Uprawa i pielęgnacja oleandrów

4
Oleander
Oleandry to pięknie kwitnące rośliny, które można uprawiać w domach. Latem ozdobią tarasy i balkony.

Oleander jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin. Niestety to jednocześnie jedna z najbardziej trujących roślin, które uprawiamy w domu.

Oleandry - kwitnące i wiecznie zielone

Oleandry to rośliny cenione za wiecznie zielone, dekoracyjne liście i kwiaty w kolorach od bieli przez róż, odcienie kremowe, aż do czerwieni. W naturze występują w strefach podzwrotnikowych i rejonie Morza Śródziemnego.

Urodę oleandrów doceniano już w starożytności. W antycznej literaturze rzymskiej i greckiej autorzy zachwycają się ich niezwykle dekoracyjnymi, dużymi kwiatami. W polskich warunkach rośliny dorastają do wysokości 2 m i znakomicie nadają się do kształtowania.

Uważaj również na: Trujące i drażniące rośliny doniczkowe - popularne gatunki, które mamy w domach

Uwaga - oleandry to silnie trujące rośliny

Oleandry nie są trudne w uprawie i mogą stać się dekoracją mieszkania czy tarasu, jednak należy z nimi postępować ostrożnie. Każda część rośliny zawiera substancje toksyczne – liście, łodygi, kwiaty, a nawet nektar. Uważać trzeba obcinając pędy, by przez przypadek nie podnieść do ust ręki zmoczonej sokiem (najlepiej używać do tego jednorazowych rękawiczek). Obciętych lub opadniętych części oleandra nie wolno palić, gdyż toksyczny jest nawet dym. Ponoć mięsem pieczonym na gałęziach oleandra zostali otruci papież Aleksander VI i jego syn Cesare Borgia, zwany Valentino.

Lepiej nie uprawiać oleandrów, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Pielęgnując te rośliny trzeba zachowywać dużą ostrożność.

Zobacz zdjęcia oleandrów

Oleander

Oleandry wyglądają pięknie, ale to bardzo niebezpieczne rośliny - wszystkie ich części zawierają silne toksyny.

Katarzyna Laszczak
Kwitnący oleander

Oleandry kochają słońce, ale i wodę, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Hans - pixabay.com
Kwiaty oleandra

Oleandry mają kwiaty w różnych kolorach, są także odmiany o pełnych kwiatach. Niektóre pięknie pachną wanilią.

Hans - pixabay.com
Oleander

Oleandry wymagają systematycznego nawożenia, warto też pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Katarzyna Laszczak
Biały oleander

Oleandry dobrze znoszą przycinanie, dzięki któremu ładnie rozkrzewiają się.

Katarzyna Laszczak
Oleander w donicy

Zimę oleander powinien spędzić w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Katarzyna Laszczak

Oleander lubi mieć "nogi w wodzie, a głowę w ogniu". Wymagania oleandrów

Oleandry w warunkach uprawy domowej zazwyczaj prowadzone są w formie małych drzewek. Roślina dobrze znosi cięcie i łatwo się rozkrzewia, zatem można jej nadać dowolną formę. Od połowy czerwca do połowy października oleandry warto wystawiać na słoneczne, ciepłe tarasy lub wynosić do ogrodu. Kwitną wówczas znacznie intensywniej niż w domu.

Oleandry potrzebują podłoża żyznego, próchniczego i dobrze przepuszczalnego. Przygotowując donicę warto do ziemi dodać sporą porcję torfu (odkwaszonego!) i piasku. Ważne jest to, że oleander lubi zasadową ziemię. Ponieważ zwykle w sprzedaży jest ziemia "uniwersalna" o odczynie zbliżonym do obojętnego, warto do ziemi dodać drobno potłuczone skorupki jajek lub/oraz popiół drzewny.

Sprawdź: Jak wykorzystać skorupki jajek do nawożenia roślin

Niezbędna będzie także warstwa drenażu z kamyków i grubego żwiru na dnie. Należy dbać o stałą wilgotność podłoża, bo zbyt mała ilość wody sprawia, że roślina zrzuca kwiaty. Nie podlewajmy też oleandrów zimną wodą, ale taką, która ma temperaturę pokojową. Podlewanie oleandrów ograniczamy zimą, ale ziemia nie może przesychać.

W naturze oleandry często rosną na brzegach rzek. Ich miłośnicy mawiają nawet, że te rośliny nogi muszą mieć w wodzie, a głowę w ogniu.

Nawożenie i pielęgnacja oleandrów

Oleandry, podobnie jak większość bujnie kwitnących roślin, wymagają ciągłego nawożenia. Stała produkcja dużych kwiatów wymaga pokaźnej ilości składników pokarmowych, dlatego roślinę należy zasilać raz w tygodniu począwszy od wczesnej wiosny, aż do końca lipca. Potem nawożenia zaprzestajemy, by dać oleandrom szansę przygotowania się do zimy i przejścia w okres spoczynku.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać piękne i egzotyczne hibiskusy w ogrodzie i doniczce

Warunkiem uzyskania silnie rozkrzewionych okazów jest kilkukrotne w ciągu sezonu obcinanie końcówek pędów - najlepiej na bieżąco ścinać przekwitłe kwiatostany nad pierwszą parą liści. Kiedy oleander przekwitnie (przełom lata i jesieni) warto go mocniej przyciąć, dzięki czemu dobrze się rozkrzewi i ładnie zakwitnie. Można go też przyciąć wczesną wiosną, ale wtedy będzie słabiej kwitł.

Jeśli oleandry stoją na tarasie, do pomieszczeń muszą trafić przed pierwszymi przymrozkami, których nie przetrwają. Zimę rośliny powinny spędzać w jasnych, chłodnych pomieszczeniach. W praktyce jest to trudne do osiągnięcia w mieszkaniu, jednak na zimę warto dla oleandrów wybrać najchłodniejsze w domu miejsce przy oknie (i zakręconym grzejniku).

Podpowiadamy: Jak przezimować oleandry, żeby przetrwały w dobrej kondycji

Przesadzanie i rozmnażanie oleandrów

Oleandry są silnie rozrastającymi się roślinami, zatem co trzy, cztery lata wymagają przesadzenia do większych donic lub wykopania i zredukowania systemu korzeniowego. Jest niezbędny dla zachowania wzrostu i jednocześnie odmładza rośliny podtrzymując jej bujne kwitnienie.

Wczesną wiosną i latem oleandry można rozmnażać. Wybieramy młode, lekko zdrewniałe pędy i odcinamy ok. 10-centymetrowe odcinki. Pędy wstawiamy do pojemnika z wodą, podobnie jak kwiaty do wazonu. Na słonecznym parapecie ukorzenią się po kilku tygodniach. Sadzonki sadzimy i pielęgnujemy tak samo, jak dorosłe oleandry. Pierwszy raz zazwyczaj kwitną już po roku.

Oleander i tarczniki w natarciu - szkodniki oleandrów

Oleandry są dość odporne na choroby i szkodniki, jednak w warunkach domowych często padają ofiarą tarczników. Na spodniej stronie liści pojawiają się charakterystyczne, małe, brązowe tarczki, pod którymi lęgną się szkodniki. Z czasem liście więdną, schną i opadają. Po zauważeniu infekcji, należy jak najszybciej opryskać oleandry preparatem przeciwko tarcznikom. Szkodniki warto też usuwać mechanicznie. Zabieg trzeba powtarzać do całkowitego wyleczenia roślin, a potem profilaktycznie co kilka tygodni. Tarczniki są bowiem trudnymi do zwalczenia szkodnikami i często atakują ponownie.

Podpowiadamy: Jak zwalczać tarczniki i inne szkodniki roślin domowych

Oceń artykuł
3,38 / 39 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maja Zielińska

Polecamy Ci również

Zobacz także