Ogrodzenie domu - solidny płot a bezpieczeństwo domu

Każdy dom powinien mieć ogrodzenie
Solidne i wysokie ogrodzenie może wpłynąć na bezpieczeństwo domu.

W Polsce dochodzi do częstych włamań a wg. badań większość Polaków nie martwi się o swój dobytek. Czy taka postawa jest racjonalna?

Bezpieczeństwo we własnym domu to kluczowa kwestia jednak odpowiednia ochrona kosztuje. Wiele osób inwestuje masę pieniędzy w nowoczesny monitoring. Jednak nie trzeba od razu zaopatrywać się w alarmy i kamery są znacznie łatwiejsze i tańsze sposoby. Wystarczy jak pomyślimy o tym na etapie budowy domu lub remontu i nie obciążymy zbyt naszego budżetu. Wybór odpowiedniego projektu domu, okolicy, w której mamy mieszkać oraz weryfikacja sąsiadów z pewnością wpłynie na nasze późniejsze bezpieczeństwo.

Przeczytaj o: Domowe systemy alarmowe – możliwe rozwiązania

Wyprzedzić złodzieja

Liczba drzwi wejściowych decyduje o naszym bezpieczeństwie – im jest ich więcej tym większe ryzyko włamania. Jako drzwi traktujemy również wejście do garażu, na balkon i taras. Drzwi wejściowe nie powinny być zamontowane w strefie niewidocznej z wnętrza budynku. Domy w zabudowie prostokątnej są łatwiejsze w zabezpieczeniu z uwagi na prosty kształt i mniejszą liczbę zakamarków. Ważnym elementem decydującym o bezpieczeństwie jest montaż okien na odpowiednim poziomie: zaleca się aby wysokość dolnej krawędzi była na poziomie 170 cm od ziemi. Można także zamontować zewnętrzne rolety, ale jest to tylko pozorne zabezpieczenie, bo opuszczone rolety dają informację, że nikogo nie ma w domu.  Znacznie ciekawszym rozwiązaniem są elementy antywłamaniowe montowane bezpośrednio w stolarce okiennej.

Czy wiesz: Jak zadbać o bezpieczeństwo domu, kiedy wyjeżdżamy na urlop

Ogrodzenie prawdę Ci powie

Solidne i wysokie ogrodzenie może wpłynąć na bezpieczeństwo domu, ale nie musi...wysokość płotu dobiera się pod kątem zagrożeń. Równie istotnym parametrem wpływającym na nasze bezpieczeństwo jest dobór odpowiedniego materiału. Najczęściej możemy spotkać ogrodzenia ażurowe oraz jednolite. Szczelny płot buduje się wtedy, kiedy dom sąsiaduje z ruchliwą ulicą, takie rozwiązanie dotyczy także bezpieczeństwa domu. Dodatkową zaletą jest dźwiękoszczelność. Przy montażu ogrodzenia warto zwracać uwagę na ułożenie ogrodzenia. Jeśli jego linia przebiegu jest nieregularna, może tworzyć miejsce ukrycia dla złodziei.
Aby zagwarantować domownikom poczucie bezpieczeństwa we własnym domu, trzeba zainwestować dużo czasu i pieniędzy w proces planowania zabezpieczeń. Aby uchronić portfel przed takimi wydatkami, należy pomyśleć o zagrożeniu włamaniem już na etapie kupowania działki i projektowania budynku.
Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Plastivan

Polecamy Ci również

Zobacz także