Ogrodzenia z gabionów

1
Ogrodzenie z gabionów
Gabiony to specjalnie wykonane kosze z wysokiej jakości stali, które wypełnia się kamieniem naturalnym.

Ogrodzenia z gabionów są coraz popularniejsze. Te surowe w formie ogrodzenia pasują przede wszystkim do nowoczesnej architektury.

Gabion to wypełniony kosz z metalowej siatki. W zależności od wypełnienia może pełnić rozmaite funkcje - może być kwiatową donicą, skalniakiem, ławką, ogrodowym stołem, obudową grilla, czy altanki. Gabiony nie są niczym nowym. Już w XIX wieku wykorzystywano je jako podpory, elementy służące do regulowania rzek i zapory na polach bitwy w krajach śródziemnomorskich i Niemczech. Stopniowo znajdywano dla nich nowe zastosowania, wykorzystując ich podstawowe właściwości - dużą stabilność, masywność, trwałość i szczelność. Budowanie ogrodzeń z gabionów jest stosunkowo nowym pomysłem, jednak zdobywającym coraz większą popularność.

Zobacz zdjęcia

Gabiony to ekskluzywny rodzaj ogrodzenia

Dzięki takiemu ogrodzeniu otoczenie staję się bardziej atrakcyjne.

GABIONY Polska
Ogrodzenia z gabionów są bardzo popularne

Takie ogrodzenia sprawdzą się w nowoczesnej architekturze,

GABIONY Polska
Gabion to wypełniony kosz z metalowej siatki.

Z Gabionów można robić wiele rzeczy, ale najczęściej są to ogrodzenia.

GABIONY Polska
Gabiony są bardzo efektowne

Ogrodzenia z metalowej siatki wypełnione kamieniami czy gruzem sprawdzą się na nierównym podłożu.

GABIONY Polska
Ogordzenia z gabionów są dźwiękoszczelne

Ogrodzenie gabionowe powstaje z koszy z metalowej siatki układanych obok siebie.

GABIONY Polska
Ogrodzenia z gabionów wyglądają nowocześnie

Plusem gabionów jest to, że są wyjątkowo łatwe w montażu i nie potrzebują fundamentów.

GABIONY Polska


Ogrodzenia z metalowej siatki wypełnione kamieniami czy gruzem są nie tylko efektowne, lecz również łatwe w wykonaniu, a dodatkowo można je budować na nierównym podłożu. Ponadto ogrodzenia z gabionów są dźwiękoszczelne - dobrze chronią dom od ulicznych hałasów. Gabion jest wypełniony materiałem o dużej rozpraszalności akustycznej - nierówne brzegi wypełnienia powodują, że fale akustyczne są rozpraszane w całości na zewnętrznej ścianie gabionowego płotu, w związku z czym nie występuje zjawisko przenoszenia ich przez przegrodę.

Polecamy: Rodzaje ogrodzeń - dopasuj je do stylu domu

Ogrodzenia z gabionów - kosz przy koszu

Ogrodzenie gabionowe powstaje z koszy z metalowej siatki układanych obok siebie. W zależności od gęstości oczek i wzoru siatki można osiągać rozmaite efekty dekoracyjne. Wypełnienie gabionów stanowią kamienie lub tłuczeń kamienny (rozwiązania najpopularniejsze), tłuczeń szklany, gruz, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by gęsto pleciony gabion wypełnić od góry ziemią, w której zostaną zasadzone rośliny - w ten sposób można uzyskać kwitnący płot.

Ogrodzenie z gabionów ma dość nowoczesny wygląd, zatem raczej pasuje do modernistycznej architektury, jednak da się je również wkomponować w bardziej tradycyjny styl posesji - zależy to głównie od rodzaju i koloru gabionów użytych do budowy ogrodzenia oraz materiału stanowiącego ich wypełnienie.

Sprawdź: Ile kosztuje ogrodzenie z paneli a ile z siatki - porównujemy koszty

Gdy w gabionowym płocie zastosujemy warstwy ziemi i obsadzimy go kwitnącymi roślinami okrywowymi, płot da się wpisać nawet w wiejski krajobraz. Plusem gabionów jest to, że są wyjątkowo łatwe w montażu i nie potrzebują fundamentów, ani niwelowania całości terenu przed budową płotu. Wystarczy wyrównać odcinki gruntu, na których zostaną ustawione poszczególne kosze na długości odpowiadającej pojedynczemu elementowi, ustawić gabiony obok siebie i wypełnić je wybranym kruszywem. Osiądą same pod wpływem własnego ciężaru.

Tak wykonany płot będzie miał "schodki" w górnej linii, co jednak nie wpływa na estetykę ogrodzenia, a często jest dodatkowym elementem dekoracyjnym. Jedynie w przypadku, gdy chcemy mieć idealnie poziomą górną linię płotu trzeba wyrównać i zagęścić grunt w linii ogrodzenia, aby kosze osiadały równomiernie.

Gabiony - ogrodzenie z plecionki

Na rynku dostępne są gabiony wykonane z siatki zgrzewanej i plecionej o bardzo zróżnicowanych wzorach i wielkości oczek. Wybór wzoru oczek zależy wyłącznie od efektu dekoracyjnego, jaki chcemy osiągnąć. Ich gęstość i wielkość powinna być jednak uzależniona od rodzaju kruszywa, którym chcemy wypełnić gabion - jeśli będą to kamienie, można wybrać siatkę o dużych oczkach, jeśli ziemia, w której zostaną zasadzone rośliny, siatka musi być gęsta, by wypełnienie nie wypadało między oczkami.

Do budowy ogrodzeń zalecane są gabiony z siatki plecionej, gdyż mają minimalną ilość lutów połączeniowych (punktów zgrzewania) narażonych na korozję pod wpływem warunków atmosferycznych. Dodatkowo na płot warto wybierać kosze wykonane z drutu nie tylko ocynkowanego, lecz dodatkowo malowanego proszkowo - ich dodatkową zaletą jest to, że mogą mieć dowolną barwę, podczas gdy gabiony z drutu ocynkowanego zazwyczaj są szare.

Z doborem rozmiaru koszy do budowy płotu nie będzie problemu. Na rynku są oferowane gabiony ogrodzeniowe o standardowej wysokości 1,5-1,6 m, długości 1,5 m i szerokości 0,5-1 m, przy czym większość z nich można swobodnie przycinać co 5 cm.

Zobacz: Co jeszcze można zrobić z gabionów

Ile kosztuje ogrodzenie z gabionów

Metr bieżący ogrodzenia z gabionów kosztuje obecnie ok. 500 zł, ale ceny są zróżnicowane w zależności od wymiarów i wykończenia, czy wielkości oczek kosza. Gabiony można wypełniać jednak również w sposób oszczędnościowy: np. ustawiając ozdobne, kamienne płyty przy siatce, a do środka sypiąc gruz z budowy domu. Przeciętnie na metr sześcienny gabionu potrzeba od półtora do dwóch ton materiału wypełniającego. Najczęściej używa się białych otoczaków.

Oceń artykuł
3,63 / 32 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Jabłońska

Polecamy Ci również

Zobacz także