Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe kute czy systemowe? Klasyczna siatka, a może kamienny gabion?

Ogrodzenia kute wydają się eleganckie, niemal luksusowe. Można je zamówić w dowolnym wzorze – bardziej prostym lub bogato stylizowanym. Kute elementy ogrodzenia mogą być ostro zakończone, co powoduje dodatkowe utrudnienie dla potencjalnych intruzów.
Ogrodzenia kute są wyjątkowo trwałe i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.
Niestety, to inwestycja pochłaniająca sporo pieniędzy. Oprócz samego materiału, należy uwzględnić montaż, który musi być wykonany przez profesjonalną firmę.Co innego ogrodzenia systemowe, zwane także panelowymi lub modułowymi. Ich montaż jest stosunkowo prosty i może zostać wykonany bez pomocy fachowca. Dodatkowo ocynkowanieogniowe sprawia, że raz zainstalowane ogrodzenie nie wymaga konserwacji na długie lata. W przypadku ogrodzeń systemowych mamy możliwość wyboru – grubsza krata i profil pomogą ograniczyć widok na naszą posesję z ulicy, a ażurowy słupek z nieco cieńszą kratą spełni funkcję dekoracyjną, zwłaszcza na terenach zielonych.

Ogrodzenia z siatki to najtańszy, ale i najmniej trwały materiał. To korzystne dla portfela rozwiązanie zostaje jednak daleko
w tyle pod względem funkcjonalności. Siatkę trzeba co jakiś czas restaurować, a malowanie takich powierzchni potrafi być naprawdę uciążliwe. Jeżeli chodzi o plusy – w połączeniu
z odpowiednią roślinnością pnącą może dać bardzo estetyczny efekt, który dodatkowo ograniczy widoczność z zewnątrz. Choć oczywiście nie będzie to tak efektowne, jak w przypadku klasycznej pergoli.Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem może być gabion. To nic innego, jak prostopadłościenne kosze, które wypełnia się kamieniami. Zastosowane od strony ulicy dobrze izolują od hałasu. Jednym z pomysłów na ogrodzenie frontowe może być gabion, który składa się z dwóch tradycyjnych paneli połączonych podwójnym słupkiem. Zastosowanie naturalnego wypełnienia, jakim jest kamień, to rozwiązanie przyjazne środowisku.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Legi

Zdjęcia: Mevaco, Legi, Monier. fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także