Ogrodzenia elektryczne – pastuch dla psa

Gdy największym wrogiem naszego ogrodu jest pies, który robi wszystko, by zniszczyć efekty wielomiesięcznej pracy przy pielęgnowaniu rabat i koszeniu trawnika, najlepszym rozwiązaniem nie będzie pozbycie się pupila, a wychowanie go przy pomocy elektrycznego pastucha.

Ogrodzenie elektryczne jest najtańszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia ogrodu lub jego części przed zwierzętami domowymi. Może również zapobiegać ucieczkom czworonogów z posesji. Prąd płynący w ogrodzeniu jest bezpieczny dla życia i zdrowia zarówno ludzi, jak i czworonogów. Ideą elektrycznego pastucha nie jest bowiem rażenie zwierzęcia prądem, a stworzenie bariery psychologicznej, która zakazuje mu zbliżania się do miejsca, gdzie można dostać „kuksańca”. Nieprzyjemny impuls elektryczny sprawia, że zwierzę uczy się trzymać od ogrodzenia z daleka. W przypadku psów, po około tygodniu ogrodzenie pod prądem przestaje być potrzebne.

Zwyczajne i radiowe

Centralnym punktem elektrycznego pastucha jest elektryzator, czyli urządzenie emitujące prąd elektryczny o niskiej częstotliwości i natężeniu. Czas trwania impulsu wynosi ok. 0,1 milisekundy, a odstęp pomiędzy impulsami sekundę. Elektryzator może być zasilany z sieci, akumulatora lub baterii.

Oprócz ogrodzeń elektrycznych istnieją również przynoszące podobne efekty ogrodzenia radiowe. Ich zasada działania jest jednak zupełnie inna. Są przeznaczone głównie do utrzymywania w ryzach domowych psów. Ogrodzenie emituje fale radiowe o odpowiedniej sile i częstotliwości, a pies nosi specjalną obrożę z detektorem. Gdy zbliży się do ogrodzenia na założoną odległość, obroża zostaje uaktywniona falami radiowymi i delikatnie razi psa prądem. Ogrodzenia radiowe mają tę wadę, że działają wyłącznie na czworonogi, które noszą odbiornik na szyi.

Z możliwością rozbudowy

Ogrodzenie elektryczne łatwo dostosować do każdego terenu, bowiem systemy oferowane na rynku pozwalają na swobodną rozbudowę przez dokładanie kolejnych elementów. Stosując specjalnie izolowane przewody można również tworzyć „prądowe przerwy” w ogrodzeniu np. na furtkę czy bramę wjazdową. Kupując system elektrycznego ogrodzenia należy sprawdzić, czy producent dołącza do kompletu woltomierz, dzięki któremu upewnimy się, że prąd płynący w zabezpieczeniach ma deklarowane przez producenta bezpieczne wartości.

Rodzaje ogrodzeń elektrycznych

Ogrodzenie montowane na istniejącym płocie to najpopularniejszy rodzaj tego typu konstrukcji. Specjalne plecionki przewodów montuje się pomiędzy słupkami ogrodzenia. Ich największa zaleta to łatwość montażu, a co za tym idzie szybkiego odcięcia części ogrodu nie przeznaczonej dla zwierząt. Montując tego typu system na zewnętrznej granicy posesji nie wolno zapomnieć o wywieszeniu tabliczek ostrzegających przechodniów.

Ogrodzenie elektryczne uzupełnione o paliki, pomiędzy którymi przeciągane są plecionki przewodów, pozwala łatwo zabezpieczyć przed zwierzętami niewielkie powierzchnie - pojedyncze grządki, rabatki, warzywniki itp. Wystarczy wbić klika palików dookoła rabatki, połączyć je plecionką, podłączyć do prądu i gotowe.

Ogrodzenia elektryczne budowane od podstaw, przy wykorzystaniu specjalnej siatki przewodzącej, na pierwszy rzut oka wyglądają jak przeciętny płot wykonany z siatki ogrodowej. Wystarczy ich jednak dotknąć, by się przekonać, że przeciętne nie są. Ten system ogrodzeń jest najdroższy i godny polecenia jedynie osobom, które dopiero planują budowę płotu wokół posesji. Uwaga - tabliczki ostrzegające przechodniów o niebezpieczeństwie porażenia prądem bezwzględnie wymagane.

Oceń artykuł
3,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także