Ogrody wiejskie, czyli polskie. Jakie rośliny w nich posadzić

0
Wiejski ogród
W wiejskim ogrodzie można spotkać wiele roślin, które są jednocześnie i ozdobne, i pożyteczne.

Tradycyjny wiejski ogród ma tę zaletę, że jest nie tylko piękny, ale też pożyteczny i stosunkowo mało wymagający. Podpowiadamy, co w nim posadzić.

Tradycyjne wiejskie ogrody może nie zostały stworzone przez artystów, jak ogrody francuskie, czy angielskie, jednak są pełne uroku i świetnie dopasowane do polskich warunków klimatycznych. Oznacza to, że rośliny, które zwykle w nich rosną, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i są odporne na mróz.

Zobacz zdjęcia

Floksy

Wiele kwiatów, znanych z wiejskich ogródków, wraca do łask. Można spotkać coraz więcej ich odmian o różnych kolorach wielkości.

Alexei_Other - pixabay.com
Koper i chabry

W wiejskim ogródku można łączyć rośliny użytkowe (wiele z nich jest też dekoracyjna) i ozdobne.

Rycky21 - pixabay.com
Malwy

Malwy to jedne z kwiatów, bez których trudno wyobrazić sobie wiejski ogród. Ponieważ są wysokie, najlepiej sadzić je przy ścianie domu lub płocie.

Couleur - pixabay.com
Ostróżki

Ostróżki są bardzo dekoracyjne i mogą mieć - stosunkowo rzadki - intensywnie niebieski kolor.

Katarzyna Laszczak
Słoneczniki

Do wyboru mamy sporo odmian słoneczników - od zwykłego, ze smacznymi i zdrowymi nasionami, do odmian ozdobnych, np. o przebarwionych płatkach kwiatów.

scw1217 - pixabay.com
Dalie (georginie)

Dalie zwane georginiami mogą mieć przeróżne kolory i formy kwiatów. Pamiętajmy, że nie zimują w gruncie - późną jesienią trzeba wykopać ich bulwy.

Alexei_Other - pixabay.com
Irysy (kosaćce) bródkowe

Irysy nie mają dużych wymagań, ale warto pamiętać, że co kilka lat trzeba je odmłodzić.

_Alicja_ - pixabay.com
Piwonie

Piwonie należą do bardzo długowiecznych bylin. Miejsce dla nich warto dobrze wybrać, bo nie przepadają za przesadzaniem.

Magdalena Kmita-Kulesza
Łubin

Kwiaty łubinu mogą być bardzo kolorowe, a ich smukły pokrój urozmaica wygląd rabaty kwiatowej.

_Alicja_ - pixabay.com
Liliowce

Liliowce to kwiaty "bezobsługowe", za to występują w dziesiątkach odmian kolorystycznych.

Alexei_Other - pixabay.com
Astry nowoangielskie

Astry nowoangielskie, zwane marcinkami, najlepiej sadzić jako kępy lub żywopłoty.

Hpgruesen - pixabay.com
Nagietki

Nagietki to kwiaty ozdobne, ale też pożyteczne zioła.

Araneel - pixabay.com
Aksamitki

Aksamitki korzystnie wpływają na stan ziemi - likwidują szkodliwe nicienie, żyjące w glebie, a zagrażające roślinom uprawnym.

Alexei_Other - pixabay.com
Wyżlin większy

Wyżlin większy znany lepiej pod potoczną nazwą "lwia paszcza" teoretycznie nie jest odporny na mróz, ale zdarza się, że przetrwa łagodną zimę. Chętnie też sam się rozsiewa.

Hans - pixabay.com
Nastrurcje

Nasturcje mogą tworzyć najniższe piętro rabaty, ale też piąć się po podporach. To jadalne i zdrowe rośliny o ciekawym (pikantnym) smaku.

Uroburos - pixabay.com
Bez lilak

Bez lilak ma bardzo małe wymagania, za to jest jednym z piękniej kwitnących i pachnących krzewów.

Leroy Merlin
Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec wonny jest lepiej znany pod błędną nazwą "jaśmin". To krzew o minimalnych wymaganiach (choć nie lubi cienia i przesuszenia).

Leroy Merlin
Róża pomarszczona

Róża pomarszczona świetnie nadaje się na naturalistyczny żywopłot trudny do przejścia.

Tawnyowl - pixabay.com
Dalie w doniczkach

Warto wiedzieć, że dalie można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale też w doniczkach (odmiany karłowe).

Leroy Merlin
Miniaturowy słonecznik

Wiele "wiejskich" kwiatów można kupić w wersji "mini", do uprawy doniczkowej - również na balkonie czy tarasie.

Leroy Merlin
Kwietna łąk

W większych ogrodach możemy wysiać kwietną łąkę - są nawet gotowe mieszanki nasion (polne kwiaty można też posiać samodzielnie).

Arcaion - pixabay.com
Majeranek

Majeranek to jedno z tradycyjnych ziół dodawanych np. do żurku czy grochówki. Można go uprawiać w ogrodzie i na balkonie.

Leroy Merlin
Kwitnący szczypiorek

Szczypiorek, dymka, koperek, pietruszka - tych ziół nie powinno zabraknąć w wiejskim ogródku. Ale warto posadzić też np. rozmaryn czy macierzankę (tymianek).

TanteLoe - pixabay.com
Maliny

Kilka krzaczków malin dostarczy pysznych i zdrowych owoców.

Leroy Merlin
Biała porzeczka

Jeśli tylko mamy miejsce, posadźmy porzeczki we wszystkich kolorach: czarną, białą i czerwoną.

Leroy Merlin
Truskawki

Truskawki i poziomki z ogrodu smakują najlepiej. Kilka krzaczków nie zajmie dużo miejsca.

Leroy Merlin
Pigwowiec

Pigwowiec pięknie kwitnie wiosną, za to jesienią dostarcza owoców zasobnych w witaminę C. Są świetne na przetwory (i nalewki).

Leroy Merlin
Czany bez

Czarny bez był kiedyś bardzo ceniony jako roślina lecznicza. I rzeczywiście - lecznicze właściwości mają i jego kwiaty i owoce.

Marisa04 - pixabay.com
Rokitnik

Rokitnik wygląda dekoracyjne, ma jadalne i zdrowe owoce, a do tego jest odporny na trudne warunki (w tym suszę).

434436 - pixabay.com
Jabłoń

W tradycyjnym ogrodzie powinny być drzewa owocowe, najlepiej starych odmian.

Keywest3 - pixabay.com
Złocień maruna

Złocień maruna (obecnie zaliczany do wrotyczy) to bardzo wdzięczna roślina o luźnym pokroju i delikatnych kwiatach.

Hans - pixabay.com

Wiele z nich to rośliny rodzime, rosnące dziko w Polsce, ale są wśród nich również przybysze z odleglejszych regionów świata, które na dobre zadomowiły się u nas. Wystarczy wymienić choćby dalie, malwy, słoneczniki, rudbekie czy kosmosy.

Podpowiadamy: Jak uprawiać malwy i co robić, żeby nie chorowały

W tradycyjnym wiejskim ogrodzie nie może też zabraknąć pożytecznych roślin: warzyw, owoców i ziół, które służą zarówno jako przyprawy, jak i „podręczna apteczka”. Zresztą właściwości lecznicze mają również niektóre rośliny, sadzone jako ozdobne i użytkowe (np. róża pomarszczona czy czarny bez).

Jakie kwiaty posadzić w ogrodzie wiejskim

Kiedyś wiejskie ogródki miały uporządkowany układ i wytyczone porządnie ścieżki. Obecnie możemy postawić na bardziej swobodny układ rabat i roślin, nawet mieszając kwiaty, zioła, a nawet warzywa.

W wiejskim ogrodzie jest miejsce i na byliny, i na kwiaty jedno- i dwuletnie. Dobierając różne gatunki zwróćmy uwagę na wielkość, jaką osiągną oraz ich pokrój i wygląd kwiatów. Dzięki temu będzie nam łatwiej stworzyć ładną kompozycję, a wszystkie rośliny będą odpowiednio wyeksponowane.

I tak: najwyższe sadzimy z tyłu, często pod ścianą domu (lub płotem). Do tej tylnej linii należą przede wszystkim: malwy, ostróżki, naparstnice, słoneczniki. Przed nimi warto posadzić nieco niższe kwiaty, takie jak dalie, piwonie, irysy, floksy, astry nowobelgijskie (zwane marcinkami), liliowce, cynie. Takie rośliny o „krągłych” kwiatostanach warto posadzić w towarzystwie bardziej smukłych łubinów czy lwich paszcz (wyżlinu większego).

Dowiedz się: Jakie wymagania mają lwie paszcze, czyli wyżlin większy

Najniższe piętro to najczęściej jednoroczne rośliny, które możemy wysiać z nasion, np.: nagietki, nasturcje, aksamitki, czarnuszki. Można też posadzić stokrotki i bratki.

Warto też pamiętać o roślinach o delikatnym wyglądzie, które sprawią, że rabata kwiatowa będzie wyglądała lekko  – tu dobrze sprawdzi się np. kocimiętka, złocień maruna, niezapominajki, goździki pierzaste, czy gipsówka (łyszczec wiechowaty), a także przywrotnik pospolity o ciekawym, zielonkawym kolorze kwiatów i dekoracyjnych liściach.

Kolory i zapachy w wiejskim ogródku

Wiejskie ogrody są pełne kolorów – w przypadku kwiatów w takim ogrodzie możemy „szaleć” niemal bezkarnie, zestawiać kolory kontrastowo i nie obawiać się „pstrokaciny”. Właściwie wszystkie kolory i ich zestawienia będą na miejscu.

Ale warto zadbać o wrażenia zapachowe. Wystarczy posiać maciejkę czy groszek pachnący. Ten ostatni będzie chętnie piąć się po płocie lub kratce przy ścianie. Dobrym pomysłem jest też zrobienie dla groszku stożkowatej konstrukcji, którą obrośnie (wystarczy wbić w ziemię kilka patyków i związać ich górne końce). Takie konstrukcje możemy obsadzić też nasturcjami, a nawet… fasolą.

Pięknego zapachu dostarczą też krzewy – przede wszystkim bzy lilaki i jaśminowce wonne, bez których trudno sobie wyobrazić tradycyjny ogród.

Ładnie pachną także kwiaty róży pomarszczonej (Rosa rugosa), która latem dostarczy też płatków na konfitury, a jesienią – owoców pełnych witaminy C (mają jej ponad 10 razy więcej niż cytryny).

Polecamy: Herbatę z kwiatów bzu lilaka i podpowiadamy, jak ją przygotować

„Wiejskie kwiaty” także w miastach i na… balkonie

Większość kwiatów z wiejskiego ogródka będzie świetnie się prezentować również w miejskich ogrodach i przy domach o nowoczesnej architekturze. Wtedy jednak warto zdecydować się na rabatę jednogatunkową, a rośliny posadzić żywopłotowo. Do takich nasadzeń świetnie nadają się np. liliowce, dalie, ostróżki, irysy, ale też floksy i „marcinki” (astry nowoangielskie).

Natomiast na balkonach możemy z powodzeniem uprawiać aksamitki, nasturcje, goździki, groszek pachnący. Są też niskie odmiany lwich paszcz (wyżlinu większego), cynii, a nawet słoneczników i marcinków.

Kwietna łąka w ogrodzie

Jeśli tylko wielkość naszego ogrodu na to pozwala, możemy odtworzyć jeszcze jeden element tradycyjnego, wiejskiego krajobrazu – łąkę kwietną. W przeciwieństwie do trawnika nie trzeba jej kosić co dwa tygodnie (tylko dwa razy w roku), ani podlewać, a cieszy kwiatami przez cały sezon.

Bez trudu kupimy gotowe mieszanki nasion typu „kwietna łąka”. Możemy ją też skomponować sami (wtedy będziemy mieć większy udział kwiatów niż traw). Warto pamiętać przede wszystkim o chabrach bławatkach, lnie, makach polnych, rumianku. Pięknie też będzie wyglądał dodatek kosmosu (onętka).

Pożyteczne rośliny w wiejskim ogrodzie

W wiejskich ogrodach wiele roślin jest „wielofunkcyjnych” – są i ozdobne, i pożyteczne, jak choćby wspomniana wyżej róża pomarszczona, nagietek (cenne zioło), czy nasturcja (jadalne są wszystkie jej części, a z owoców można zrobić pyszny zamiennik kaparów).

Podpowiadamy: Do czego wykorzystać nasturcje i jak je uprawiać

Nie zapominajmy jednak o ziołach przyprawowych (które jednocześnie korzystnie wpływają na zdrowie, m.in. na trawienie). Posadźmy więc majeranek, lubczyk, miętę, koper, szczypiorek i pietruszkę naciową. Wyglądają one atrakcyjnie, więc spokojnie możemy posadzić je nawet między kwiatami. Warto posadzić również czosnek niedźwiedzi oraz jarmuż.

Koniecznie pamiętajmy o tradycyjnych owocach – są nie tylko smaczne, ale dostarczą nam witamin i innych korzystnych dla zdrowia substancji. Nie musimy mieć wielkiego ogrodu, żeby zmieścić kilka krzaczków malin, truskawek, poziomek, porzeczek czy agrestu. Świetnie sprawdzi się również pigwowiec, który wiosną pięknie kwitnie, a jesienią dostarcza owoców - bardzo aromatycznych i bogatych w witaminę C.

Pożyteczne krzewy i drzewa do wiejskiego ogrodu

Z nieco większych krzewów warto mieć w ogrodzie czarny bez – zwany kiedyś bzem aptekarskim, ze względu na jego właściwości prozdrowotne (można wykorzystywać i jego kwiaty, i owoce, ale koniecznie po obróbce termicznej). Wygląda ładnie i nie ma dużych wymagań.

Nieco mniej popularny, ale godny uwagi jest rokitnik – krzew czasem sadzony jako ozdobny, ale mający bardzo zdrowe owoce, nadające się przede wszystkim na przetwory. Jego dodatkową zaletą jest odporność na suszę.

Poznaj: Właściwości i zastosowanie czarnego bzu

Oczywiście posadźmy też kilka typowo owocowych drzew – jabłoń, gruszę, śliwę, czy wiśnię.

Jeśli mamy większy ogród, znajdźmy miejsce dla brzozy (nie tylko ozdobi ogród, ale i wiosną dostarczy soku brzozowego), lipy (jej kwiaty są miododajne, są też świetnym środkiem m.in. na przeziębienia), sosny (z pączków możemy zrobić znakomity syrop). Również tradycyjnie kojarzona z polskim krajobrazem wierzba (szczególnie wierzba biała) może się znaleźć w większym ogrodzie Również ona jest rośliną leczniczą - jej kora zawiera kwas salicylowy, będący postawą m.in. aspiryny (nazwa kwasu pochodzi od łacińskiej nazwy wierzby Salix i po raz pierwszy został uzyskany właśnie z jej kory).

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: dr inż. Małgorzata Mirgos SGGW (dla Leroy Merlin)

Polecamy Ci również

Zobacz także