Ogrody wertykalne

Dostarczenie mieszkańcom miast zieleni niezbędnej do zdrowego i komfortowego życia, to jedna z najważniejszych zalet ogrodów wertykalnych. Roślinne krajobrazy przynoszą ukojenie i poprawiają samopoczucie, stanowią także ciekawy element dekoracyjny.

Ogród wertykalny pozwala na stworzenie roślinnego krajobrazu
o naturalnym wyglądzie na ścianach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, a także elewacjach. Mogą to być prywatne mieszkania, biura czy galerie handlowe. Dzięki ogrodom wertykalnym, nawet nie wychodząc z domu, można mieć kontakt z naturą. Ogród wertykalny można także zaprojektować
w centrum miasta, nie zabierając przy tym nawet kawałka powierzchni – są to bowiem ogrody ścienne, fasadowe, powstające w pionie.

Ogród na ścianie

„Zielone ściany” to przede wszystkim szansa na umieszczenie natury w zabudowanym krajobrazie miast - duże aglomeracje zwykle pozbawione są zieleni. Dzięki ogrodom wertykalnym betonowe ściany sklepów, bloków, czy biurowców zamieniają się w połacie roślinności. Ogrody wertykalne mogą również maskować stare, zniszczone ściany budynków, poprawiając ponury krajobraz miast. Ponadto tak zaprojektowana miejska przestrzeń oczyszcza powietrze i poprawia mikroklimat. Ogród wertykalny można także zaprojektować we wnętrzu, wykorzystując fragment ściany lub tworząc z niego swoisty, żywy obraz.

Zobacz również: Pomysł na miniaturowy ogródek

Pomysłodawcą ogrodów wertykalnych jest francuski botanik Patrick Blanc, który odkrył, że niektóre rośliny nie potrzebują do życia gleby. Jego idea polega na tym, że na pionowej powierzchni ściany montuje się metalową ramę z płytkami PVC, które spięte są dwoma warstwami poliamidowego filcu, stanowiącego imitację gleby. Na tej warstwie rosną korzenie. Rośliny umieszcza się w formie nasion lub sadzonek. Ich podlewanie i nawożenie odbywa się automatycznie, od góry. Ta konstrukcja składa się także z instalacji nawadniającej,  która dostarcza też składniki odżywcze potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. Technologia tworzenia takiego ogrodu wymaga dopasowania roślin m.in. pod względem temperatury, wilgotności, zanieczyszczenia środowiska. W roślinnym krajobrazie może się znaleźć wiele gatunków roślin zarówno rodzimych, jak i tropikalnych.Ogrody wertykalne przyczyniają się w zimie do obniżenia zużycia energii, ponieważ chronią budynek przed utratą ciepła, a w lecie go ochładzają. Jedną z ich zalet jest również to, że stanowią w mieszkaniu naturalny filtr powietrza. Ogród wertykalny niewielkich rozmiarów można wykonać samodzielnie i nie wymaga to dużych nakładów finansowych.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: www.viewdeco.gr, www.freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także