Jakie powinny być ogrody japońskie? Oryginalny ogród japoński, to przede wszystkim projekt, w którym udział człowieka jest jak najmniej pożądany. Powinien być naturalny,
a wkład człowieka niewidoczny. Cechuje go asymetria i prostota. Ogród stanowi strumień lub staw – woda symbolizuje ruch i zmienność. Naturalne kamienie są symbolem trwałości, a pagórki naśladują góry. Kwiaty są rzadkością, w przeciwieństwie do ogrodów europejskich.
Są one tylko pojedynczymi akcentami, które urozmaicają różne odcienie zieleni. Zieleń to symbol długowieczności. Dlatego w japońskim ogrodzie popularne są sosny, bukszpany, również klony japońskie i palmowe. Często spotykanymi roślinami są pięknie kwitnące wiśnie, peonie, chryzantemy i azalie. Innym typem ogrodu jest karesansui, czyli suchy ogród zen, komponowany
z kamieni, piasku i drewna.
Wpływy orientalne w Polsce
Wpływy orientalne dotarły również do Polski, o czym świadczy ogród we Wrocławiu. Został stworzony przy okazji Wystawy Światowej w 1913 roku. Inicjatorem projektu był hrabia Fritz von Hochberg. Współpracował z nim mistrz japońskiej sztuki ogrodowej – Mankichi Arai. Po wystawie ogród został pozbawiony większości japońskich elementów. W latach 90 przywrócono mu japoński charakter dzięki współpracy polskich i japońskich ogrodników pod kierownictwem Yoshikiego Takamurę. Niestety w okresie wielkiej powodzi we Wroclawiu, 70% powierzchni została zniszczona. W 1999 roku został ponownie, oficjalnie otwarty. Jest świadectwem ludzkiej pasji, pracy i szacunku dla piękna.
Ogrody japońskie w Jarkowie i Starej Morawie
Ogród japoński powstał również w Jarkowie w województwie dolnośląskim. Właścicielem posesji jest Edward Majcher, który rozpoczął pracę nad nim w 1980 roku. Ogród został udostępniony zwiedzającym w 2003 roku. Jest to drugi tego typu obiekt w Polsce. Jednak moda na drzewka japońskie i ogrody w tym stylu nie maleje. Niezwykły i bajeczny ogród znajduje się również w Starej Morawie na Śląsku. Powstał z czystej pasji, bez wsparcia profesjonalistów.
Ogród japoński w Łodzi jest częścią Ogrodu Botanicznego, opracowanego w latach 30 XX wieku, ale dopiero w latach 40 wydzielono teren na ogród.Znajduje się w części północno-wschodniej i ma teren nie większy niż 2 h. Rosną w nim rośliny nie tylko pochodzące z Japonii, ale również innych krajów Dalekiego Wschodu. Stanowią one przykład japońskiego minimalizmu w czystej postaci.
magda_mm
taki ogród tematyczny to fajny pomysł, ale dobrze, żeby pasował też do domu. Często różne dziwolągi powstają...
ogrod22
Ładnie to wszystko wygląda ale ważne aby projekt ogrody pasował do otoczenia co jest spełnione w linku, którym podałeś.
http://www.architekturaogrodowa.com.pl