Ogrody japońskie w Polsce

Jakie powinny być ogrody japońskie? Oryginalny ogród japoński, to przede wszystkim projekt, w którym udział człowieka jest jak najmniej pożądany. Powinien być naturalny,
a wkład człowieka niewidoczny. Cechuje go asymetria i prostota. Ogród stanowi strumień lub staw – woda symbolizuje ruch i zmienność. Naturalne kamienie są symbolem trwałości, a pagórki naśladują góry. Kwiaty są rzadkością, w przeciwieństwie do ogrodów europejskich.

Są one tylko pojedynczymi akcentami, które urozmaicają różne odcienie zieleni. Zieleń to symbol długowieczności. Dlatego w japońskim ogrodzie popularne są sosny, bukszpany, również klony japońskie i palmowe. Często spotykanymi roślinami są pięknie kwitnące wiśnie, peonie, chryzantemy i azalie. Innym typem ogrodu jest karesansui, czyli suchy ogród zen, komponowany
z kamieni, piasku i drewna.

Wpływy orientalne w Polsce

Wpływy orientalne dotarły również do Polski, o czym świadczy ogród we Wrocławiu. Został stworzony przy okazji Wystawy Światowej w 1913 roku. Inicjatorem projektu był hrabia Fritz von Hochberg. Współpracował z nim mistrz japońskiej sztuki ogrodowej – Mankichi Arai. Po wystawie ogród został pozbawiony większości japońskich elementów. W latach 90 przywrócono mu japoński charakter dzięki współpracy polskich i japońskich ogrodników pod kierownictwem Yoshikiego  Takamurę.  Niestety w okresie wielkiej powodzi we Wroclawiu, 70% powierzchni została zniszczona. W 1999 roku został ponownie, oficjalnie otwarty. Jest świadectwem ludzkiej pasji, pracy i szacunku dla piękna.

Ogrody japońskie w Jarkowie i Starej Morawie

Ogród japoński powstał również w Jarkowie w województwie dolnośląskim. Właścicielem posesji jest Edward Majcher, który rozpoczął pracę nad nim w 1980 roku. Ogród został udostępniony zwiedzającym w 2003 roku. Jest to drugi tego typu obiekt w Polsce. Jednak moda na drzewka japońskie i ogrody w tym stylu nie maleje. Niezwykły i bajeczny ogród znajduje się również w Starej Morawie na Śląsku. Powstał z czystej pasji, bez wsparcia profesjonalistów.

Ogród japoński w Łodzi jest częścią Ogrodu Botanicznego, opracowanego w latach 30 XX wieku, ale dopiero w latach 40 wydzielono teren na ogród.Znajduje się w części północno-wschodniej i ma teren nie większy niż 2 h. Rosną w nim rośliny nie tylko pochodzące z Japonii, ale również innych krajów Dalekiego Wschodu. Stanowią one przykład japońskiego minimalizmu w czystej postaci.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: wikipedia.org

Polecamy Ci również

Zobacz także