Ogród zimowy

Ogród zimowy

Jak zatrzymać lato w domu jesienią i zimą? Stworzyć miejsce, w którym będzie można cieszyć się zielenią przez cały rok – ogród zimowy.

Ogród zimowy to rodzaj wypełnionej roślinnością przeszklonej przybudówki, stanowiącej dodatkowe pomieszczenie w domu. Będzie spełniał różne funkcje, w zależności od tego, z której strony budynku go zlokalizujemy. Na północnej ścianie może być jednocześnie jadalnią i gabinetem, gdyż w tej części domu zazwyczaj panuje umiarkowana temperatura i nasłonecznienie. Zlokalizowany od strony południowej może nabrać charakteru oranżerii. Najczęściej wybieranymi miejscami do budowy ogrodu zimowego są jednak wschodnie i zachodnie ściany. W tych lokalizacjach najłatwiej utrzymać optymalną temperaturę szklarni. Ważnym czynnikiem przy wyborze miejsca na ogród są przepisy budowlane. Przeszklona powierzchnia jest bowiem przez prawo traktowana jak okno, zatem odległość od granicy działki nie może wynosić mniej niż 4 m.

ogród zimowyogród zimowy przy domu

Uwaga na aluminium
Planując ogród zimowy trzeba pamiętać, by wybrać konstrukcję o dużej wytrzymałości i odporności na odkształcenia. Na rynku można znaleźć rozwiązania z drewna, PVC, aluminium oraz stali. Trzeba uważać zwłaszcza na jakość konstrukcji wykonanych z aluminium. Są wprawdzie sztywne i stabilne, jednak dość silnie pracują pod wpływem zmian temperatury. W efekcie połączenia między ścianą domu a ścianami ogrodu mogą się rozszczelniać. Dlatego warto kontrolować wykonawcę i sprawdzić, czy wypełnił powierzchnię styku ścian tzw. uszczelniaczem hybrydowym. Nanosi się go za pomocą ręcznego pistoletu, takiego samego, jakiego używamy do silikonów lub klejów montażowych.

aranżacja ogrodu zimowegokonstrukcja ogrodu zimowegoCiepło i jasno
Najczęściej stosowanym sposobem utrzymania odpowiedniej temperatury w ogrodzie zimowym jest instalacja ogrzewania podłogowego. Można montować systemy wodne lub elektryczne – wybór zależy od naszych preferencji. Ważne, by system ogrzewania był w stanie nawet w mroźne dni podtrzymać temperaturę odpowiednią dla roślin, które planujemy hodować w ogrodzie zimowym. Równie ważny jest dostęp światła słonecznego – przeszklenia powinniśmy zaprojektować z kilku stron, by promienie słoneczne mogły wnikać do ogrodu o każdej porze dnia i roku. Warto pamiętać, że przeszklony dach lub kopuła oranżerii wpuszczają słońce także od góry.
Wybór roślin do ogrodu zimowego zależy wyłącznie od indywidualnego gustu, jednak najlepiej sprawdzają się gatunki dobrze tolerujące warunki szklarniowe. Najczęściej stosowane są araukarie, cytrusy, draceny i oleandry.

Budowa ogrodu zimowego

Wybierając wykonawcę warto pamiętać, by nie opierać się wyłącznie na zdjęciach z internetu i katalogów reklamowych, a najpierw przyjrzeć się wcześniej zrealizowanym przez firmę projektom. Podpisując umowę, należy domagać się zawarcia w niej klauzuli "pod warunkiem uzyskania zgody na budowę". Na budowę ogrodu zimowego trzeba bowiem, podobnie jak w przypadku budowy domu, uzyskać pozwolenie budowlane.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Czubaj

Zdjęcia: Oknoplast-Kraków, Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także