Ogród zimowy w domu

Ogród zimowy w domu

rośliny doniczkowe w mieszkaniu (fot. besthomenews.com)Rośliny pozwalają całkowicie zmienić wystrój mieszkania, dodając mu przytulności i indywidualnego charakteru. Nawet jedno okazałe drzewko pięknie ozdobi wnętrze, ale kilka, z powodzeniem może stworzyć miniaturowy, zimowy ogród. Na taki zimowy ogród mogą sobie pozwolić nawet mieszkańcy bloków.

Drzewka doskonale prezentują się w ozdobnych donicach, ustawione bezpośrednio na podłodze lub na specjalnych podstawkach. Możemy ustawiać je osobno lub zestawiać w grupy po kilka tych samych lub różnych odmian.

Dostosowanie roślin do mieszkania

Rośliny, które nadają się do uprawy w domu i tworzą formy drzewkowe, nie są najczęściej odmianami wymagającymi, dlatego nie musimy się obawiać, że trzeba będzie poświęcić im dużo pracy czy uwagi. Jedyne, na co powinniśmy zwrócić uwagę to szybkość wzrostu i dostosowanie wielkości rośliny do rozmiarów naszego mieszkania. Odmiany bujnie rozrastające się jak szeflera czy monstera, mogą szybko zapełnić małą przestrzeń, za to świetnie prezentują się na dużych powierzchniach. Zwróćmy też uwagę czy gatunki, na jakie się decydujemy, będą miały w naszym domu odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie.

figowiecDwa figowce przy oknie

Figowce to dość popularne rośliny doniczkowe. Ustawione po dwóch stronach okna balkonowego, stworzą oryginalne zielone zasłony. Taka kompozycja pozwala uruchomić wyobraźnię, otwiera iluzoryczną przestrzeń, jak drzwi do ogrodu, które są obietnicą zieleni i słońca. A kiedy nadejdą święta, figowce bez trudu można zmienić
w bożonarodzeniowe drzewka. Dla zachowania symetrii kompozycji dobrze jest rośliny ozdobić w ten sam sposób. Małe drzewka figowe efektownie wyglądają ustawione na podwyższeniu, na przykład na ceramicznych kolumnach lub małych stoliczkach. W sprzyjających warunkach różne odmiany figowców osiągają od 3-5 metrów. Pień figowca Beniamina można uformować w ozdobna plecionkę. Okazy już uformowane można kupić
w kwiaciarni, ale bez większego trudu taką roślinę możemy wyhodować sami. Wszystkie figowce lubią zraszanie i jasne, choć rozproszone światło. Źle znoszą zmianę miejsca i przeciągi.

szeflera (fot. Chrizz, Wikipedia)Zielona kolumna

Okazałą szeflerę dobrze jest ustawić w kąciku wypoczynkowym, ponieważ obecność tej kolumny bujnie zielonej pozwoli nam się zrelaksować i z pewnością sprawi wiele przyjemności. Szeflery w warunkach domowych mają przyrosty roczne rzędu 30 cm więc, jeśli nie chcemy by roślina była zbyt wysoka wystarczy ściąć stożki wzrostu,
a zacznie rozrastać się na boki. Szczególnie dekoracyjna jest złoto-pstra jej odmiana. Jest to roślina łatwa
w uprawie i bardzo tolerancyjna, znosi przeciągi, przesuszenie, a nawet dym papierosowy czy opary kuchenne. Dobrze rośnie nawet w lekkim zacienieniu. Możemy ją, więc postawić z dala od okna. Nie znosi jedynie nagłej zmiany intensywności oświetlenia, która przyprawia ja o utratę liści.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dorota Nowak

Polecamy Ci również

Zobacz także