Ogród zimowy - konstrukcja

Ogród zimowy - konstrukcja

Ogród zimowy to nie tylko podwyższenie standardu życia, ale i możliwość ciągłego obcowania z zielenią, niezależnie od pory roku i pogody.

Ogród zimowy daje możliwość powiększenia powierzchni mieszkalnej. Tworzy pomieszczenie o unikalnej atmosferze, gdzie domownicy mają do dyspozycji dodatkowe kilkanaście metrów zamkniętej przestrzeni idealnej do relaksu i odpoczynku. Ogrody zimowe pełnią funkcję także izolacyjną, często docieplając budynek i poprawiając bilans cieplny.

ogród zimowydomowa oranżeria

Stosowanie tradycyjnych rozwiązań w konstrukcjach dachów ogrodów zimowych może przysporzyć wielu kłopotów, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanej architekturze.
Projekt i budowę ogrodu zimowego powinno się powierzyć fachowcom. Ważne jest bowiem zastosowanie odpowiednich profili systemowych, które zostały zaprojektowane specjalnie do dachów oraz wiedzy, która ujmuje wszystkie zagadnienia tego specyficznego produktu, jaki jest ogród zimowy. Inwestorzy interesują się nie tylko prostymi dachami jednospadowymi, lecz poszukują również wyszukanych form i kształtów. Warto omijać producentów, którzy szukają oszczędności, projektując i wykonując ogrody zimowe z profili, które tak naprawdę do tego nie służą, np. z systemów fasadowych. Takie rozwiązania skutkują wieloma problemami, jakimi są przemarzanie, brak odpowiedniej wentylacji i szczelności. Dach ogrodu zimowego, który nie przecieka przy odbiorze, może się rozszczelnić po tygodniu eksploatacji, miesiącu lub kilku sezonach.

przydomowy ogródprzeszklony ogród

Dach jest najważniejszą częścią ogrodu zimowego. Mówiąc zatem o profilach przeznaczonych do budowy ogrodów zimowych mamy na myśli profile, z których wykonuje się konstrukcje dachowe.  
Przy projektowaniu ogrodów, mając sprawdzony system zabudowy dachu i ścian, nie możemy zapomnieć o jednej z najważniejszych spraw, która pozwoli nam cieszyć się z ogrodu zimowego także w gorące lato. Wyobraźmy sobie piękną zabudowę, na którą wydaliśmy niemałe pieniądze, ale zapomnieliśmy w niej o wentylacji.

dom z zimowym ogrodemluksusowy dom

W ogrodzie zimowym, w którym wentylacja została źle zaprojektowana lub wykonana, nie da się tak naprawdę przebywać. Producent powinien poinformować, w jaki sposób dobrać i zamontować odpowiednią ilość elementów wentylacyjnych.
W zależności od decyzji inwestora zastosowanie znajdą okna dachowe (sterowane ręcznie, elektrycznie, za pomocą pilota lub wyposażone w automatykę pogodową), elektryczne wentylatory dachowe oraz listwy wentylacyjne montowane w elementach bocznych.
Uzupełnieniem oferty jest możliwość wykonania estetycznego oświetlenia ogrodu zimowego oraz zacienienia konstrukcji w postaci zewnętrznych rolet rolowanych.

ogród zimowyPamiętać należy, że wypełnienie konstrukcji dachu szkłem musi zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo. Tak więc musi to być koniecznie szkło bezpieczne w konfiguracji szkła przeźroczystego, jak i w odcieniach: niebieskim, brązowym lub zielonym. Wymóg bezpieczeństwa spełniają też lekkie płyty poliwęglanu, który jednak nie eksponuje się tak dobrze jak szkło.
Ściany boczne konstrukcji ogrodu zimowego wykonuje się z profili aluminiowych, lub profili PCW. Np. firma Okna Rąbień zaleca wykonywanie ścian z profili aluminiowych, aby w ten sposób uniknąć różnicy rozszerzalności innych materiałów wystawionych na działanie temperatur. Oczywiście jednak wypełnieniem ścian może być materiał w postaci okien z PCW lub drewna. Szklenie wypełnieniami w dowolnych zestawach, również antywłamaniowych lub dźwiękoszczelnych.
W konstrukcjach ścian ogrodów zimowych bardzo dobrze komponują się konstrukcje dużych okien przesuwnych lub harmonijkowych, które pozwalają nam uzyskać efekt dużych otwartych przestrzeni, pozwalając nam obcować z zielenią i tworząc klimat do idealnego wypoczynku.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Okna Rąbień

Polecamy Ci również

Zobacz także