Ogród w stylu retro

Ogród w stylu retro

nawierzchnia retro

Dawne klimaty coraz chętniej przenosimy na własne posesje, tworząc przytulną enklawę z dala od zgiełku.
W zbudowaniu ogrodu retro z pewnością pomoże nowość firmy Polbruk - melanżowa kostka brukowa Albena.

Obrazek ze starej pocztówki

Lata 20-te ubiegłego wieku to dla jednych wspaniały okres dzieciństwa, dla innych natomiast odległa historia kojarząca się ze starymi filmami i czarnobiałymi fotografiami. Dla większości to jednak obraz wytwornych kobiet i eleganckich mężczyzn przechadzających się nastrojowymi, brukowanymi uliczkami, położonymi pośród wysokich kamienic. To widok, który przywołuje nostalgiczne wspomnienia oraz sprawia, że chcemy doświadczać go na co dzień. Stąd coraz popularniejszy staje się powrót do dawnych lat i aranżowanie miejskich ogrodów w stylu retro. Zakątki inspirowane krajobrazem przedwojennych miast charakteryzują się dużym uporządkowaniem, stanowią bowiem przemyślaną i skrupulatnie zbudowaną kompozycję, która nawet w otoczeniu nowoczesnego domostwa wprowadza odrobinę królewskiego klimatu. Ogrody te przepełnione są dużą ilością różnobarwnych kwiatów, przede wszystkim róż i piwonii. Charakterystyczny dla nich jest również labirynt ścieżek, położony pośród idealnie przyciętego żywopłotu, zachęcający nas do odkrywania ogrodowych tajemnic. Przedwojenne uliczki budowane były z naturalnego kamienia lub cegły, dziś z równym powodzeniem zastąpić je może kostka brukowa Albena. Jej pofałdowana faktura przypomina nieco starodawny, bazaltowy bruk, co w połączeniu z odcieniami beżu (onyx) lub szarości (alpen), w których jest dostępna, świetnie nadaje się do projektów w stylu vintage z dominującymi motywami drewna lub naturalnego kamienia. Dodatkowo, każdy z trzech wymiarów kostki Albena produkowany jest w trzech różnych pofałdowaniach, co znacznie urozmaici wyłożoną nawierzchnię.

sposób na naturalny ogródkostka brukowa

Kostka w wielu rolach

Ogród retro to mnóstwo ścieżek, duży taras oraz koniecznie drewniana altana porośnięta różami lub bluszczem. Wszystkie te elementy muszą być nie tylko estetycznie wykończone, ale również zbudowane  w taki sposób, by korzystanie z nich było łatwe i wygodne. Dlatego też kolekcja Albena firmy Polbruk jest dobrym rozwiązaniem do tego typu miejsc. Łączy ona w sobie wszystkie zalety betonowych kostek brukowych z naturalnym wyglądem, wpisującym się w starodawny pejzaż. Kostki świetnie sprawdzają się na niemal na każdym rodzaju podłoża, są łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe. Dodatkowo, w kolekcji Albena odnaleźć  można elementy
o różnych kształtach i wymiarach - kwadratowe (13x13 cm) oraz dwie prostokątne
(19x13 i 25x13 cm), dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do wielkości i formy wykładanej powierzchni. Wystarczy jeszcze kilka dodatkowych dekoracji w postaci drewnianej ławeczki, kamiennych donic, ogrodowych rzeźb lub niewielkiej fontanny, a nasz ogród przypominać będzie malowniczy krajobraz ze starej pocztówki.

Ogród w stylu retro oddaje spokojny klimat dawnych lat. W otoczeniu barwnych kwiatów oraz zadbanych ścieżek wyłożonych kostką brukową będziemy mogli odprężyć się i oderwać od zgiełku nowoczesnych metropolii.

nawierzchnie ogrodowekostka brukowa w ogrodzie

Kostka brukowa Albena:
Wymiary: 19X13, 25X13, 13X13 cm
Grubość: 6 cm
Cena netto: 65 zł/m²

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Polbruk

Polecamy Ci również

Zobacz także