Prowansja kojarzy nam się z polami lawendy. I to jej nie może zabraknąć w ogrodzie w stylu prowansalskim, ale nie jest to oczywiście jedyna roślina, którą powinniśmy w nim posadzić.
Elementy stylu prowansalskiego bardzo chętnie wprowadzamy do naszych domów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainspirować się Prowansją również urządzając ogród lub taras.
Ogrody prowansalskie – w przeciwieństwie do klasycznych ogrodów francuskich – mają niezobowiązujący, swobodny charakter. To prostu ogród wiejski, z południa Francji. Pełno w nim cudownych aromatów, a łagodne kolory sprzyjają relaksowi.
Zobacz zdjęcia
Lawenda to podstawa ogrodu w stylu prowansalskim. Bardzo okazale wygląda lawenda francuska, ale najlepiej sadzić ją w doniczkach, bo nie przezimuje w gruncie. Delikatny fiolet lawendy można przełamać bardziej wyrazistym kolorem róż. Hortensje w odcieniach różu i błękitu będą znakomicie pasować do ogrodu prowansalskiego. Wisteria, czyli glicynia to piękne pnącze, którego nie powinno zabraknąć w prowansalskim ogrodzie. Okazałe kwiaty róż urozmaicą delikatne łodygi lawendy. Intensywne kolory kwiatów pysznogłówki ożywią rabaty w stylu prowansalskim. Tymianek to niezastąpiona przyprawa w kuchni. Możemy go uprawiać go w doniczce lub na rabacie. Doniczki z lawendą wprowadzą prowansalski styl na nasz taras lub balkon. Jeżówki purpurowe to atrakcyjne byliny. Dobrze sprawdzą się w prowansalskim ogrodzie. Dąbrówki to niskie byliny. Warto je posadzić przed wyższymi roślinami na rabacie. Żurawki mają atrakcyjne liście w różnych kolorach - od żółtego, przez odcienie zieleni, do bordo. Posadzone jako niższe piętro rabaty, przysłonią łodygi wyższych roślin. Żeniszek jest rośliną jednoroczną. Warto posadzić go jako niższe piętro prowansalskiej rabaty. Delikatny pokrój szałwii, jej srebrzyste liście i piękny aromat doskonale wpasuje się w klimat prowansalskiego ogrodu. Kocimiętka ładnie wygląda w połączeniu z lawendą. Jednak właściciele kotów powinny uważać - wiele kotów bardzo gwałtownie reaguje na tę roślinę. Jest ona uważana za "koci narkotyk". Bratki w odcieniach fioletu i błękitu ożywią nasze rabaty już wczesną wiosną. Perowskia to stosunkowo mało popularna bylina, ale warto zwrócić na nią uwagę. Ma delikatny pokrój i intensywnie niebieskie kwiaty.
Pomimo że klimat południa Francji znacząco różni się od polskiego, do wyboru mamy wiele roślin, z pomocą których możemy stworzyć sobie kawałek Prowansji w ogrodzie.
Wybierając rośliny do ogrodu prowansalskiego powinniśmy zwrócić uwagę na kolorystykę i pokrój roślin, a także ich harmonijną kompozycję. Z kolorów dominują odcienie fioletu, lila, róż, przełamane niebieskimi i białymi akcentami. Większość roślin na subtelny pokrój, ale mocniejsze akcenty wprowadzą okazałe kwiatostany róż i lawendy.
Lawendowe pola w ogrodzie
Jeśli chcemy mieć ogród w stylu prowansalskim powinniśmy zacząć od lawendy. Na rabatach najlepiej sadzić lawendę wąskolistną. Szczególnie efektownie będzie wyglądała w większych grupach. Lawenda wąskolistna zimuje w naszych warunkach (w pierwszym roku warto ją okryć na zimę), więc będziemy cieszyć się nią przez wiele lat.
Dowiedz się: Jak uprawiać i do czego stosować lawendę
Wyjątkowo okazałą odmianą lawendy jest lawenda francuska – jej kwiaty są zakończone dużymi płatkami. Jednak lawenda francuska nie jest odporna na mrozy, więc najlepiej umieścić ją w doniczkach na tarasie. Kiedy nadejdą chłody, będziemy mogli „ewakuować” do pomieszczenia, w którym bezpiecznie przetrwa zimę.
Prowansalskie rabaty w ogrodzie
Poza lawendą, w naszym prowansalskim ogrodzie, powinniśmy też posadzić róże. Z lawendą stworzą bardzo klasyczne i piękne połączenie. Ale bardzo urokliwie będą też wyglądały inne rośliny o delikatnym pokroju i fioletowo-niebieskich kwiatach, takie jak kocimiętka, szałwia i perowskia.
Rabatę warto urozmaicić kolorystycznie sadząc byliny o intensywnie różowych kwiatach, takie jak: jeżówka purpurowa, pysznogłówka, czy tawułka.
Pięknie i stylowo będą też wyglądać hortensje ogrodowe – zarówno niebieskie, jak i różowe.
Podpowiadamy: Co robić, żeby hortensje pęknie kwitły i jak wpłynąć na ich kolor
Ponieważ wyżej wymienione rośliny są nieco wyższe, przed nimi warto posadzić takie, które zapełnią dół rabaty i przysłonią ich łodygi. W tej roli znakomicie sprawdzą się dąbrówki rozłogowe (o zielonych, purpurowych lub dwubarwnych liściach i niebieskich kwiatach) oraz żurawki o atrakcyjnych liściach i delikatnych różowych kwiatuszkach.
Inne rośliny w ogrodzie prowansalskim
Znakomite tło dla prowansalskich rabat stworzy pnącze – wisteria (glicynia). Można ją posadzić przy pergoli, płocie lub ścianie domu. Musimy jednak zapewnić jej naprawdę mocne podpory, bo wisteria silnie rozrasta się. Trzeba ją również systematycznie przycinać (po zakończeniu kwitnienia oraz pod koniec lata). Za na przełomie maja i czerwca wisteria będzie wyglądała jak kurtyna złożona z różowo-fioletowych, groniastych kwiatostanów.
Podpowiadamy: Jak uprawiać i pielęgnować glicynię, czyli wisterię
W prowansalskim ogrodzie możemy też posadzić jednoroczne kwiaty, które ozdobią nasze rabaty już od wczesnej wiosny. Bardzo dobrze będą wyglądać bratki, niezapominajki oraz niebieskie żeniszki o strzępiastych kwiatach.
Do ogrodu prowansalskiego możemy też wprowadzić element klasycznego francuskiego ogrodu, czyli bukszpan. Jego ciemna zieleń przełamie srebrzyste kolory lawendy.
Zioła w ogrodzie prowansalskim
Wiele z roślin sadzonych prowansalskich ogrodach pięknie pachnie. Ziołem jest też sama lawenda. Ale urządzając ogród w stylu prowansalskim posadźmy też zioła przyprawowe. Szczególnie te, tworzące mieszankę znaną jako „zioła prowansalskie” właśnie. Podstawowe to tymianek, rozmaryn i szałwia, ale możemy też posadzić bazylię, cząber, oregano, miętę oraz majeranek. Zioła możemy mieć w doniczkach na tarasie, choć np. tymianek możemy również zasadzić na rabacie.
Ogrodolandia.pl
Ciekawy artykuł oraz przepiękne fotografie! i ta lawenda.. szkoda tylko, że nie czuć tego pięknego zapachu..