Ogród w kolorze żółtopomarańczowym

Nasz ogród może być piękny od wiosny do jesieni – ozdobią go nie tylko kolorowe kwiaty, ale również barwne liście i owoce.

Warto poznać kilka gatunków kwitnących i owocujących w kolorach żółtym i pomarańczowym.

Żółte zabarwienie liści wielu drzew i krzewów pojawia się jesienią w związku z tym, że w tym czasie ulega rozkładowi zielony chlorofil, a w soku komórkowym roślin pozostaje żółty barwnik karoten. Wiele gatunków roślin występuje jednak w odmianach o liściach żółtych, kremowych czy pstrych przez cały sezon wegetacji. Oto kilka z nich:

Żółtolistne

 • Katalpa bignoniowa – ma złote duże liście o grubej fakturze i ciekawą płasko-kulistą koronę.
 • Klon palmowy lub klon jesionolistny – niskie drzewko o parasolowym pokroju i delikatnych intensywnie żółtych liściach.
 • Trzmielina – efektowny krzew przez cały rok cieszy żółto-zielonymi lub biało-zielonymi liśćmi.
 • Bez czarny – odmiana bzu czarnego o liściach z żółtymi i kremowymi przebarwieniami.
 • Dereń biały – odmiana znanego powszechnie krzewu o wybarwionych kremowo brzegach liści
 • Jaśminowiec wonny – krzew o nakrapianych kremowo żółtych liściach i pachnących kwiatach.
 • Ligustr okrągłolistny – złotonakrapiana odmiana znanego i powszechnie uprawianego krzewu o czarnych porzeczkopodobnych jagodach.
 • Pęcherznica kalinolistna – ciekawy krzew o liściach w całości jasnożółtych bardzo podobnych do liści rodzimej porzeczki, wart uprawy również dla swych ozdobnych owoców.
 • Tawuła japońska Gold Mound – odmiana charakteryzuje się żółto pomarańczowym lub żółto zielonym ubarwieniem liści oraz kulistym pokrojem krzewów.

Żółta barwa występuje także wśród licznych gatunków drzew i krzewów iglastych. W tych przypadkach kolor igieł jest zasadniczym elementem ozdobnym.

 • Jałowiec chiński (Pfitzeriana Aurea), jałowiec pospolity (Depressa Aurea) czy  (Gold Cone) – trzy odmiany jałowca o rozłożystym pokroju gałęzi i ciekawym złotożółtym ubarwieniu igieł przez cały rok.
 • Żywotnik zachodni (odmiana Aurescens) charakteryzujące się zabarwieniem łusek w kolorze starego złota.

Owoce w kolorze słońca

Rokitnik zwyczajny – ten krzew cały rok cieszy nas srebrną barwą wąskich matowych liści, a na jesień okrywa się chmurą pomarańczowych lub złocistożółtych kulistych owoców, które mają zastosowanie w kuchni i lecznictwie.
Pigwowiec – wydaje aromatyczne i bogate w witaminę C smaczne owoce, nadające się na przetwory i przypominające kształtem małe spłaszczone żółte jabłuszka.
Ognik (odmiana „Soleil d’or”) – dorasta do 1,5 m krzew o rozłożystych gałęziach, jesienią oblepiony intensywnie zabarwionymi, złocistożółtymi, kulistymi owocami (odmiana „orange charmer” tego samego krzewu, wytwarzająca owoce ciemnopomarańczowe).
Jarzębina – niektóre odmiany hodowlane tego popularnego drzewa wytwarzają pomarańczowe lub żółte jagody.

Dekoracyjne żółte gałęzie i pędy

Kiedy opadną już liście i przekwitną ostatnie kwiaty, drzewa i krzewy o dekoracyjnych pędach i gałęziach są pożądaną ozdobą ogrodu.

 • Wierzba mandżurska – ma żółtozielone gałęzie i pędy, które dodatkow o fantazyjnie się wyginają i skręcają.
 • Dereń świdwa – charakteryzuje się atrakcyjnym żółtopomarańczowym zabarwieniem pędów.
 • Tawuła japońska – młode pędy tej rośliny przebarwiają się na jaskrawożółty kolor.

W obrębie prawie każdego gatunku drzew czy krzewów znajdziemy przynajmniej jedną odmianę o żółtych liściach. Oprócz wymienionych tu drzew na uwagę zasługują szczególnie piękne odmiany buków, dębów, klonów, glediczji, jarzębiny czy robinii zmieniające jesienią kolor liści na żółty. Wśród krzewów są to dereń, pęcherznica czy berberys. Wato pamiętać jednak o umiarze w dobieraniu kolorów do naszej kompozycji. Barwa powinna być zaledwie akcentem na monochromatycznej zieleni krajobrazu naszego ogrodu, inaczej możemy uzyskać zamiast pięknej kompozycji, wrażenie chaosu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Czubaj

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także