Ogród rodzinny

Każdy członek rodziny ma inne wymagania względem ogrodu. Dzieci chcą mieć miejsce do zabaw, dorośli zaś rozkoszować się spokojnym miejscem wypoczynku. Ogród powinien zaspokoić potrzeby wszystkich.

Ogród należy zatem zaplanować tak, by był przyjazny dla wszystkich użytkowników i pełnił różne funkcje. Oto kilka wskazówek, jak uczynić nasz ogród bezpiecznym dla dzieci i jednocześnie atrakcyjnym dla dorosłych.

Ogród dla dzieci

  • Rośliny

W ogrodzie, w którym często bawią się dzieci nie można sadzić roślin trujących i wywołujących podrażnienia, takich jak: wawrzynki, naparstnica, ciemierniki, jałowce, złotokapy i cis pospolity. Wybierając rośliny do ogrodu, należy zwrócić uwagę na dołączone do nich opisy.

  • Zwierzęta

Jeśli zwierzęta mają dostęp do trawnika, należy regularnie po nich sprzątać. Inaczej dzieci mogą być narażone na kontakt z pasożytami, takimi jak psia glista. Pamiętajmy, by odrobaczać psy i koty,

  • Plac zabaw

Jeśli w ogrodzie jest miejsce, gdzie dzieci mają swój kącik zabaw, np. z huśtawką, warto zastanowić się nad położeniem nawierzchni amortyzującej upadek. Takie powierzchnie wykonane są z przetworzonych starych opon i występują pod postacią płytek lub lanej wykładziny. Można także zastosować miękkie nawierzchnie, takie jak rozdrobniona kora czy łupiny owoców kakaowca. Takie materiały sprawdzają się także jako bezpieczna nawierzchnia do zabawy. Pamiętajmy, że warstwa kory czy łupin powinna mieć ok. 15 cm i być obramowana deskami. Jeśli w ogrodzie znajduje się piaskownica, należy zabezpieczyć ją roletą. Dzięki temu do piasku nie dostaną się zwierzęta i zanieczyszczenia. Gdy dzieci dorosną, łatwo będzie można przekształcić piaskownicę w podwyższoną rabatę np. z ziołami.

  • Ogródek dla dzieci

Dobrym pomysłem jest wydzielenie małego ogródka dla dzieci. Będzie to miejsce, w którym będą mogły uprawiać rośliny bez szkody dla efektu wizualnego pozostałej części ogrodu. Mało wymagającymi roślinami do takiego ogródka są słoneczniki, nasturcje, dynie i rzodkiewki.

Ogród dla dorosłych

Obecność dzieci często naraża trawnik na zadeptywanie. Aby go przed tym ochronić, dobrym rozwiązaniem będzie położenie mocnej siatki z plastiku w miejscach szczególnie narażonych na deptanie. Dzięki temu na trawniku nie powstanie błoto, a trawa będzie mogła swobodnie rosnąc przez towary w siatce.

  • Ogrodowe dodatki

Dobrym pomysłem jest zbudowanie murowanego grilla ze schowkiem. Przetrwa on zimę bez szkody, a zaoszczędzi czas rozkładania grilla na wiosnę. Gdy nie używamy schowka, może posłużyć jako podstawa dla kwiatów doniczkowych.
Zamykana ławka ogrodowa może spełniać rolę schowka na zabawki czy narzędzia ogrodnicze.
Na ogrodowym łuku można zawiesić huśtawkę, która będzie rozrywką dla dzieci. Gdy ja zdejmiemy, łuk może posłużyć jako podpórka dla pnączy i stworzyć urokliwy zakątek.
Aby urozmaicić ogród, warto zawiesić budki lęgowe dla ptaków. Dzieci będą mogły obserwować rozwój zwierząt, a dorośli rozkoszować się ich śpiewem przez całe lato.
Jeśli w ogrodzie znajduje się domek do zabawy dla dzieci, łatwo można go przekształcić w schowek na narzędzia czy kosiarkę.

Oceń artykuł
4,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Miśkiewicz

Zdjęcia: fotolia, Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także