Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce

Tomasz Rynkiewicz
Ogród na leśnej działce to pewne wyzwanie, ale jest sporo roślin, które będą w nim dobrze się czuły.
Ogród na leśnej działce to pewne wyzwanie, ale jest sporo roślin, które będą w nim dobrze się czuły. Katarzyna Laszczak
Chłód cienia i wilgoć w ogrodzie leśnym stwarza niepowtarzalne warunki od uprawy tych gatunków, które nie rosną dobrze w pełnym słońcu. Dobranie odpowiednich krzewów i kwitnących roślin cebulowych sprawi, że leśny zakątek będzie zawsze barwny i interesujący. Ogród leśny jest dość łatwy do utrzymania, poza usuwaniem samosiejek i odrostów korzeniowych nie będzie wymagał wiele pracy.

Dobór roślin do ogrodu leśnego

Wybierając rośliny do ogrodu leśnego, pamiętajmy o tym, że najlepiej będą rosły w nim takie, które można spotkać na naturalnym stanowisku. Sadząc odpowiednie gatunki możemy stworzyć w ogrodzie odpowiednik runa leśnego. Dzięki temu rośliny będą rosły bujnie, tworząc namiastkę lasu.

Rośliny, które będziemy nasadzać mogą pochodzić z rożnych kontynentów, ale ważne jest, aby występowały w podobnych układach przyrodniczych. Są to np. leszczyna, kalina, wierzba, jarzębina czy czarny bez. Egzotyczne rośliny nie sprawdzą się ze względu na inne wymagania środowiskowe.

Pod drzewami zasłaniającymi słońce najlepiej rosną rośliny, które dobrze znoszą wilgoć i cień. Należą do nich np. klon palmowy, mahonia, ostrokrzew, sangwinaria, bergenia, jasnota, funkie, konwalia majowa, naparstnica, a także lilie oraz paprocie.

Nawet jeśli jakieś miejsce ogrodu jest dobrze nasłonecznione, sadzenie tam roślin lubiących pełne słońce jest dość ryzykowne, gdyż w następnych latach korona drzew prawdopodobnie stworzy tam cień i rośliny zginą. Jeśli jednak obserwujemy miejsce, gdzie przez parę godzin dziennie dociera światło możemy pokusić się o stworzenie kępy wyższych roślin rosnących w naturze na obrzeżach lasu. Są to zazwyczaj ciepłolubne i światłolubne byliny.

W ogrodzie leśnym bardzo ładnie prezentują się rośliny kwitnące wczesną wiosną, takie jak krokusy, narcyzy, śnieżyczki, tojady i leśne zawilce. Ożywią one ogród zanim pojawią się pierwsze liście na krzewach i drzewach.

W leśnym ogrodzie warto posadzić m.in. rośliny okrywowe i wykorzystać naturalna materiały.
W leśnym ogrodzie warto posadzić m.in. rośliny okrywowe i wykorzystać naturalna materiały. Katarzyna Laszczak

Rośliny okrywowe w ogrodzie leśnym

Jeśli mamy na swojej posesji gęsty las liściasty, zakładanie w nim trawnika może mijać się z celem. Lepiej wtedy posadzić cieniolubne rośliny okrywowe, a miejsca między nimi wysypać korą. Na rynku jest bardzo dużo rodzajów takich roślin, więc dobór odpowiedniego gatunku nie powinien stanowić problemu. Rośliny okrywowe, które będą dobrze rosły w cieniu i wilgoci to np. bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista (odmiany o barwnych liściach), kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa, ułudka wiosenna.

Trawnik w leśnym ogrodzie

Przerzedzony las sosnowy sprzyja zakładaniu trawnika, ale należy liczyć się z tym, że może pojawić się na nim mech. Trawnik w ogrodzie leśnym nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można jedynie skosić trawę porastającą leśne ścieżki. Pozostałą część trawnika wystarczy kosić raz w roku u schyłku lata. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pozwolimy ogrodowi przybrać swobodny i naturalny wygląd. Jeśli trawnik jest obsadzony roślinami cebulowymi, na jesieni należy skosić go do wysokości 5 cm. Dzięki temu na wiosnę kwiaty będą dobrze widoczne.

Kalendarz pielęgnacyjny ogrodu leśnego

  • Wiosna i lato

Kosimy trawiaste ścieżki raz na dwa tygodnie. Uzupełniamy nawierzchnie z kory sosnowej między roślinami. Nowo posadzone rośliny obficie nawadniamy. Wokół nowo posadzonych drzew i krzewów utrzymujemy metrową strefę wolną od chwastów i trawy.

  • Jesień

Ścinamy wysokie trawy podkaszarką, skoszone resztki usuwamy, aby nie gniły i nie zakłócały wzrostu trawy w następnym roku. Grabimy opadłe liście, które  po wysuszeniu i rozdrobnieniu razem ze ściętymi gałęziami możemy użyć jako naturalnej ściółki. Sadzimy drzewa i krzewy oraz niektóre rośliny cebulowe. Usuwamy samosiejki i odrosty korzeniowe.

  • Zima

Przycinamy pod koniec zimy zeschnięte połamane i chore pędy. Usuwamy też gałęzie tarasujące ścieżki, aby ułatwić poruszanie się po ogrodzie.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl