Ogród łatwy w uprawie – 10 rad dla każdego

2
Ogród
Nie zawsze mamy czas, żeby ciągle zajmować się ogrodem. Ale to nie znaczy, że musimy z niego rezygnować.

Nasze marzenia o pięknym ogrodzie rzadko idą w parze z tym, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

Co zrobić, żeby nasz ogród wyglądał atrakcyjnie przy minimalnym nakładzie wysiłku i czasu? Założyć ogród łatwy w uprawie. Oczywiście zawsze łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale mamy kilka praktycznych rad. Przede wszystkim, jeśli chcemy mieć ogród łatwy w uprawie na początek musimy poświęcić trochę czasu – strategia i planowanie to podstawa. Potem już będzie łatwiej.

10 rad, jak założyć ogród łatwy w uprawie

  • Przede wszystkim – zadbaj o ziemię. Żyzna ziemia zapewni roślinom warunki do prawidłowego wzrostu, będą mocniejsze i odporniejsze na choroby oraz szkodniki, a nawet łatwiej zniosą jeśli zapomnisz je podlać.
  • Postaw na rodzime gatunki roślin – są one naturalnie przystosowane do klimatu i nie wymagają np. okrywania ich na zimę.
  • Rośliny dobierz odpowiednio do warunków panujących w Twoim ogrodzie – sprawdź odczyn gleby, zastanów się, ile jest słońca, a ile cienia w ogrodzie. Rośliny posadzone zgodnie z ich preferencjami będą sobie lepiej radzić.
  • Rośliny o podobnych wymaganiach dotyczących podlewania sadź razem – tych, które wolą suche podłoże nie mieszaj z tymi, które preferują wilgoć.
  • Ogranicz trawnik – wymaga on pielęgnacji i regularnego koszenia. Zamiast trawnika możesz założyć łąkę, albo posadzić rośliny zadarniające. Odpuść też sobie krzewy wymagające strzyżenia.

Podpowiadamy: Jak założyć łąkę kwietną i co na niej posiać

  • Sadź rośliny w pojemnikach – łatwiej o nie zadbać niż o rabatę, a wyglądają bardzo efektownie.
  • Jeśli jednak zdecydujesz się na rabaty, wyściółkuj przestrzeń między roślinami – wysyp korą, żwirem itp. – to ograniczy rozwój chwastów, a także parowanie wody z ziemi (będziesz mógł rzadziej podlewać).
  • Zainwestuj w system automatycznego nawadniania ogrodu – to naprawdę duża oszczędność czasu.
  • Nie oszczędzaj na narzędziach ogrodniczych. To może drobiazg, ale niewygodna łopatka, która wygina się już po drugim użyciu naprawdę odbiera chęć do pracy i powoduje, że tracisz czas.
  • Jeśli masz dzieci, zaangażuj je do pracy w ogrodziepraca wykonywana wspólnie jest przyjemniejsza i szybsza. Przy okazji spędzisz czas z dziećmi.

Podpowiadamy: Jakie rośliny posadzić, jeśli masz mało czasu na pielęgnację ogrodu

Oceń artykuł
4,62 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także