Ogród łatwy w uprawie – 10 rad dla każdego

Ogród łatwy w uprawie
Spędzanie czasu w ogrodzie sprawia dzieciom dużo frajdy. Jeżeli w ogrodzie mają bawić się dzieci, uważaj na rośliny trujące. Nie powinno ich tam być.

Nasze marzenia o pięknym ogrodzie rzadko idą w parze z tym, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

ogród łatwy w uprawie

Co zrobić, żeby nasz ogród wyglądał atrakcyjnie przy minimalnym nakładzie wysiłku i czasu? Założyć ogród łatwy w uprawie. Oczywiście zawsze łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale mamy kilka praktycznych rad. Przede wszystkim, jeśli chcemy mieć ogród łatwy w uprawie na początek musimy poświęcić trochę czasu – strategia i planowanie to podstawa. Potem już będzie łatwiej.

10 rad, jak założyć ogród łatwy w uprawie

 • Przede wszystkim – zadbaj o ziemię. Żyzna ziemia zapewni roślinom warunki do prawidłowego wzrostu, będą mocniejsze i odporniejsze na choroby oraz szkodniki, a nawet łatwiej zniosą jeśli zapomnisz je podlać.
 • Postaw na rodzime gatunki roślin – są one naturalnie przystosowane do klimatu i nie wymagają np. okrywania ich na zimę.
 • Rośliny dobierz odpowiednio do warunków panujących w Twoim ogrodzie – sprawdź odczyn gleby, zastanów się, ile jest słońca, a ile cienia w ogrodzie. Rośliny posadzone zgodnie z ich preferencjami będą sobie lepiej radzić.
 • Rośliny o podobnych wymaganiach dotyczących podlewania sadź razem – tych, które wolą suche podłoże nie mieszaj z tymi, które preferują wilgoć.
 • Zrezygnuj z trawnika – wymaga on pielęgnacji i regularnego koszenia. Zamiast trawnika możesz założyć łąkę, albo posadzić rośliny zadarniające. Odpuść też sobie krzewy wymagające strzyżenia.
  Alternatywa dla trawnika: Rośliny, których nie trzeba kosić 
 • Sadź rośliny w pojemnikach – łatwiej o nie zadbać niż o rabatę, a wyglądają bardzo efektownie.
 • Jeśli jednak zdecydujesz się na rabaty, przestrzeń między roślinami wysyp korą, żwirem itp. – to ograniczy rozwój chwastów, a także parowanie wody z ziemi (będziesz mógł rzadziej podlewać).
 • Zainwestuj w system automatycznego nawadniania ogrodu – to naprawdę duża oszczędność czasu.
 • Nie oszczędzaj na narzędziach ogrodniczych. To może drobiazg, ale niewygodna łopatka, która wygina się już po drugim użyciu naprawdę odbiera chęć do pracy i powoduje, że tracisz czas.
 • Jeśli masz dzieci, zaangażuj je do pracy w ogrodzie – praca wykonywana wspólnie jest przyjemniejsza i szybsza. Przy okazji spędzisz czas z dziećmi.

Oczywiście każdy ogród wymaga nieco pracy, ale ogród łatwy w uprawie wymaga jej znacznie mniej.

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Źródło: Celtis

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także