Ogród jesienią

Ogród jesienią

jesień w ogrodzieJesień zadomowiła się już na dobre.
Z pozoru może się wydawać, że o tej porze roku prace w ogrodzie ograniczają się tylko do zgrabienia liści. Jednak jest to tylko jedna z wielu czynności, które należy wykonać, by wiosną ogród był znów piękny.

Wydawałoby się, że jesienią rośliny zapadają
w sen, dając odpocząć swym opiekunom. Nic bardziej mylnego! Chłodne dni wymuszają konieczność prac zabezpieczających i pielęgnacyjnych. Warto poświęcić kilka wolnych chwil na zielone porządki, dzięki czemu nasz ogród przetrwa przedwczesne opady śniegu i całą zimę. Jakie zadania mamy do wykonania w ogrodzie przez zbliżającymi się mrozami?

Oblicza jesieni
Jesień ma różne oblicza. Potrafi obdarować nas pięknymi barwami, ale także nieprzyjemnie zaskoczyć przymrozkami, ulewami czy przedwczesnym śniegiem. Z drugiej strony zdarzają się jeszcze ciepłe, słoneczne dni. W takich sytuacjach zdziwieni mogą być nie tylko ludzie, ale i rośliny, które nocą narażone są na zamarzanie, a za dnia na pękanie kory z powodu wysokich temperatur. Dlatego nie warto czekać, aż słupek rtęci spadnie poniżej zera. Obowiązkową czynnością jest zabezpieczenie pni drzew osłoną ze: słomy, desek lub specjalnej agrowłókniny. Drzewa owocowe należy pobielić wapnem - dzięki temu promienie słoneczne mniej będą nagrzewać pień, a kora nie będzie pękać.

kosiarka ogrodowadmuchawa

Przed chłodem rozsądnie jest zadbać również o krzewy, trawy oraz miejsca, gdzie zimują byliny. Przede wszystkim z ich okolic nie należy zgarniać ściółki, zaś w miejscach szczególnie narażonych na niskie temperatury można wyłożyć stroisze lub trociny czy torf.
Istnieje ryzyko, że zmienna pogoda łatwo zmyli niektóre rośliny, np. kilka słonecznych dni może spowodować przyrost nowych pędów czy gałęzi. Gdy nadejdzie mróz młode gałęzie uschną,
co może skutkować chorobami drzewa. Dlatego też warto przeprowadzić ostrożne, pielęgnacyjne cięcie. Mniejsze prace można przeprowadzić sekatorem lub piłą do okrzesywania marki Husqvarna. Stare, duże i spróchniałe gałęzie lepiej usunąć za pomocą pilarki. Husqvarna ma w swojej ofercie kilka modeli do użytku przydomowego, np. 236e lub 240e.
W przypadku, gdy lato przyczyniło się do bujnego przyrostu trawy, nie zaszkodzi jej skoszenie jeszcze jesienią. Nie zapominajmy jednak, że trawa także potrzebuje ochrony. Dlatego nie skracajmy jej zanadto. Źdźbła nie powinny być nie krótsze niż pięć centymetrów.
Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie aeracji jeszcze przed nastaniem zimy. Napowietrzenie trawnika i ziemi ułatwi roślinom pobór substancji odżywczych. Jeśli nie występują jeszcze mrozy, można także rozrzucić resztki starego kompostu.

dmuchawa ogrodowaprzycinanie drzew

Jedną z podstawowych jesiennych zajęć jest grabienie liści. Praca wykonywana grabiami jest czasochłonna, nudna, męcząca i wyrabia nawyk niewłaściwej postawy. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest użycie dmuchawy do liści, np. Husqvarna 125BVX. Dzięki czemu szybko uporządkujemy ogród. Zebrane liście, jak i pokos, można przeznaczyć na kompost. W ten sposób działamy długodystansowo, z myślą o przyszłości. Nie zapominajmy też o opadach śniegu. Każdy właściciel działki jest zobowiązany do odśnieżania chodników i ścieżek. Jednak trzeba pamiętać, że śnieg jest przecież izolatorem - chroni rośliny przed utratą ciepła. W sytuacji gdy opad będzie szczególnie duży, dobrze jest zrzucić nadmiar śniegu z gałęzi, żeby pod ciężarem pokrywy śnieżnej gałęzie nie połamały się.
Jesień i zima w ogrodzie dają się we znaki również i zwierzętom. Poświęćmy chwilę na budowę karmnika i regularnie dosypujmy nasiona dla ptaków. Pomagając im teraz, w przyszłym sezonie usłyszymy ich śpiew.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także