Ogród francuski - 25 aranżacji

2
Ogród francuski - 25 aranżacji

Ogród francuski to pomysł na aranżację ogrodu dla wytrwałych i cierpliwych. Uporządkowany i formalny charakter ogrodu wymaga systematycznej pracy, ale trudy wynagradza elegancja ogrodu.

Pomimo że ogrody francuskie kojarzą się z dawnymi okazałymi rezydencjami, równie dobrze mogą wyglądać przy współczesnych domach. Elementy ogrodu francuskiego można wprowadzić nawet na niewielkiej powierzchni, choć im większy ogród, tym efekt bardziej spektakularny.

 

Podstawowe cechy ogrodu francuskiego to symetria i uporządkowany charakter poszczególnych elementów. Pieczołowicie strzyżone krzewy mogą być sadzone pojedynczo lub tworzyć dekoracyjne żywopłoty, a nawet labirynty. Rabaty kwiatowe powinny mieć ściśle zaplanowane kształty i wytyczone granice, najlepiej by były obwiedzione niskim żywopłotem, np. z bukszpanu lub lawendy.

Równie stylowo wyglądają kwiaty sadzone w kamiennych donicach, symetrycznie rozmieszczonych w ogrodzie. W takich ogrodach doskonale wyglądają rzeźby oraz kamienne ławeczki, a także fontanny i oczka wodne, które mogą stanowić centralny element kompozycji.

Doskonale - i nowocześnie prezentują się też układy szachownicowe, wykonane np. z fragmentów strzyżonego trawnika i żwiru. Żwir oraz regularne płyty lub kostka to materiał na nawierzchnię ścieżek w ogrodzie francuskim.

Układ ścieżek nie musi być jedynie funkcjonalny, ale też dekoracyjny, a ich przebieg mogą podkreślać formowane krzewy.

Oczywiście decydując się na ogród francuski nie musimy tworzyć nowego Wersalu, ale wykorzystać tylko niektóre elementy albo stworzyć ich nowoczesne warianty. Prezentujemy przykłady francuskich ogrodów – tradycyjnych i nowoczesnych, do dużych i małych ogrodów. Choć uzyskanie efektu widocznego na zdjęciach wymaga starannego planowania i lat cierpliwej pracy – szczególnie przycinania krzewów, jednak Ci, którzy cenią ład i symetrię, docenią urok francuskich ogrodów.

 

 

Oceń artykuł
4,14 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także