Ogród dla dzieci

0
Ogród dla dzieci

Zabawy w ogrodzie to dla wielu z nas jedne z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Jednak bezpieczeństwo dzieci w ogrodzie zależy od dorosłych.


Ogród dla dzieci - zdjęcie 1

Planując ogród  warto pamiętać, że dzieci potrzebują dużo przestrzeni i swobody. Jeśli mają odkrywać świat przyrody, może być trudno utrzymać tu zawsze porządek i wypielęgnowane grządki. Muszą być tu przede wszystkim bezpieczne.

Tajemniczy ogród

Projektując ogród, z którego mają korzystać dzieci, warto zmieniać go trochę co kilka lat i dostosowywać do wieku pociechy.
Dzieciom w wieku 2-3 lat na pewno przyda się piaskownica z zabawkami i płytki basenik na lato. Warto wybrać model piaskownicy zakrywany na noc. Nie zaszkodzi także duży parasol, chroniący dziecko przed słońcem. Gdy malec osiągnie wiek 3-5 lat piaskownica nadal będzie w centrum zainteresowania, jednak przyda się też trawnik do biegania. Dzieci w tym wieku lubią się również huśtać i zjeżdżać na zjeżdżalni, zatem jeśli pozwoli na to domowy budżet, warto stworzyć mini ogródek jordanowski. Dzieci chętnie pomogą też przy grabieniu grządek, sadzeniu kwiatów czy zbieraniu owoców – uczą się w ten sposób wykonywać proste prace ogrodowe .
Dla starszaków atrakcyjne są wszelkie zakamarki, gdyż w tym wieku największą rolę odgrywa wyobraźnia. Najfajniejszym miejscem w ogrodzie będzie dla nich zatem domek na drzewie. Warto dodatkowo obsadzić okolicę winoroślą i bluszczami, dzięki czemu królestwo 6-latka stanie się jeszcze bardziej tajemnicze. Huśtawka i urządzenia do wspinania, drabinki, liny, czy zjeżdżalnie pomogą ponadto rozwijać siłę i sprawność fizyczną dzieci.

Bezpieczna zabawa

Poniżej kilka ważnych zasad, których powinniśmy przestrzegać, by dziecko było w ogrodzie bezpieczne:

  • nawozy, środki ochrony roślin i wszelką chemię trzeba przechowywać w miejscu niedostępnym dla dziecka,
  • narzędzia ogrodnicze muszą być poza zasięgiem malucha,
  • do zamykania furtki przyda się zamek, którego dziecko nie będzie w stanie otworzyć samodzielnie,
  • lepiej, żeby zbiornik na deszczówkę nie był napełniony wodą, gdy w ogrodzie bawi się nasza pociecha,
  • grzyby, które pojawią się w ogrodzie, wymagają natychmiastowego usunięcia, podobnie jak wszystkie trujące gatunki roślin - dziecko chętnie próbuje wszystkiego, co ma w zasięgu rąk,
  • drabinki do wspinania najlepiej ustawiać na trawniku – miękkie podłoże zamortyzuje ewentualne upadki.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Jakubik

Zdjęcia: Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także