Odzież robocza – jak dobrze wybrać i nie stracić pieniędzy?

0
Odzież robocza – jak dobrze wybrać i nie stracić pieniędzy?

Ochrona codziennych ubrań pracownika oraz zapewnienie mu możliwie największego komfortu pracy to główne zadania odzieży roboczej. Powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna, wygodna, choć nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie estetyczna.

Istnieją dwa rodzaje ubrań stworzonych z myślą o pracy fizycznej: robocza i ochronna. Dopuszczenie tej drugiej do użytku wymaga posiadania specjalnych certyfikatów, o których przeczytasz więcej tutaj http://ittcertex.pl/or-pl. Użytkowanie odzieży roboczej nie wymaga żadnych pozwoleń – powinna ona przede wszystkim idealnie zastępować ubrania własne, nie dając jednocześnie poczucia dyskomfortu podczas wykonywania zadań, do których została przeznaczona. Być może stwierdzenie, że pracownik ma się w niej czuć jak w „drugiej skórze”, jest małą przesadą, jednak powinna ona gwarantować mu maksimum swobody.

Odzież robocza - wybór oczywisty

Dla posiadacza domu z ogrodem odzież robocza jest bardzo przydatnym, jeśli nie oczywistym wyborem. Cięcie drewna, remonty, prace naprawcze, porządkowanie ogrodu, to tylko niektóre z czynności, podczas których będzie ona idealnym pomocnikiem. Specjalne ubranie ochroni przed deszczem, upałem oraz minimalizuje skutki ewentualnych obrażeń, które są codziennością podczas wykonywania pracy fizycznej. Dla właściciela firmy, zatrudniającej pracowników fizycznych, zakup odzieży roboczej jest już koniecznością. Producentów podobnego asortymentu jest na rynku bez liku, dlatego wybierając odzież funkcjonalną, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Idealna odzież robocza

Żeby odzież robocza nadawała się do użytku, musi ona spełniać trzy podstawowe zasady: być funkcjonalna, wygodna oraz spełniać określone normy. Dwie pierwsze reguły wydają się dość jasne i związane są z preferencjami użytkownika, natomiast trzecia niewątpliwie wymaga rozwinięcia. Posiłkując się pewnym uproszczeniem, wspomniane normy to po prostu oznakowania graficzne, które w jasny sposób informują użytkownika, do jakich warunków przeznaczona jest konkretna odzież. Obrazek z charakterystycznym parasolem będzie zatem informacją, że to właśnie ten produkt najlepiej ochroni nas przed deszczem. Rysunek płatka śniegu oznacza natomiast, że odzież nadaje się do pracy podczas niskich temperatur. I tak dalej. Po pełną listę oznakowań odsyłamy na stronę Centralnego Instytutu Ochrony Pracy: http://archiwum.ciop.pl/1487.html

Funkcjonalność odzieży roboczej

Funkcjonalność odzieży roboczej to przede wszystkim odpowiedni jej dobór do pracy, do której będzie ona wykorzystywana. Wszak sprzątaczka i budowlaniec nie mogą korzystać z tej samej garderoby. Oba te stanowiska wymagają zupełnie innego doboru odzieży funkcjonalnej. Ostatnim, choć dla wielu najważniejszym punktem, pozostaje komfort. Pamiętajmy, że ubrania robocze nosimy na sobie przez osiem, a często nawet dziesięć godzin dziennie! Niewyobrażalnym jest zatem, by było ono za ciasne, zbyt luźne lub po prostu niewygodne. Specjaliści radzą, by przed zakupem odzież roboczą przymierzyć i sprawdzić, jak się w niej czujemy. Jeżeli natomiast zamawiamy ją od producenta za pośrednictwem internetu, dopilnujmy, by istniała możliwość odesłania produktu, który nie spełnia naszych wymagań.

Chroni i dobrze leży

Na początku artykułu wspomnieliśmy o rozgraniczeniu między odzieżą ochronną, która przede wszystkim strzeże zdrowia pracownika, a roboczą, która chroni codzienne ubrania przed zniszczeniem i trwałymi zabrudzeniami. Idealna odzież robocza łączy cechy obu rodzajów odzieży funkcjonalnej. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wyposażenie ubrania przeznaczonego do wykonywania pracy fizycznej w udogodnienia chroniące ciało przed różnymi urazami. Większość producentów odzieży roboczej doskonale zdaje sobie sprawę z tej konieczności, a więc ich produkty cechuje wysoko ceniona dziś uniwersalność. Nowoczesne firmy zajmujące się produkcją odzieży ochronnej proponują zestawy, które umożliwiają pracę niezależnie od warunków atmosferycznych i innych okoliczności. Dobrym przykładem jest Husqvarna - robocza odzież przeciwdeszczowa wykonana jest z mocnego nylonu, tworzywa PU/PCV oraz siateczki gwarantującej świetną wentylację. Wykorzystanie zespolonych szwów sprawia, że ubrania są idealnie dopasowane do ciała, a więc zapewniają użytkownikowi niezbędny komfort.

Nie tylko do pracy

Czy odzież roboczą możemy nosić poza pracą? Cóż, w większości przypadków nie jest to raczej najlepszy pomysł. Ubrania tego typu mają przecież nie tylko ściśle sprecyzowane przeznaczenie, ale także charakteryzują się krojem i kolorystyką, które niekoniecznie dobrze wyglądają poza miejscem wykonywania określonej czynności. Jakby chcąc zadać kłam tym słowom, Husqvarna proponuje odzież rekreacyjną, z której śmiało można korzystać zarówno w pracy, jak i poza nią. Zastosowane w niej wygodne, niekrępujące ruchów materiały gwarantują komfort użytkowania podczas spacerów na łonie natury lub rodzinnych wypadów rowerowych. A więc, do wygody, funkcjonalności i bezpieczeństwa dołącza dziś uniwersalność. Kto wie, co segmentowi odzieży roboczej przyniesie przyszłość. Wszak na horyzoncie czekają rozwiązania związane z przemysłem 4.0. Ale to temat na osobny artykuł.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także