Odętki wirginijskie – łatwe w uprawie kwiaty na lata

0
Odętki w ogrodzie
Ładnie kwitną również późnym latem i nie są wymagające. Polecamy odętki.

Odętki wirginiskie należą do bylin mało wymagających. Za to są piękną ozdobą ogrodu. Piszemy, jak je uprawiać i co robić, żeby nie rozrastały się nadmiernie.

Odętki wirginijskie – łany kwiatów w ogrodzie

Byliny zaliczane są do grona najbardziej wartościowych roślin ogrodowych, dlatego cieszą się dużą popularnością. Na jednym stanowisku pozostają przez wiele lat i znakomicie sprawdzają się jako baza dla kompozycji z roślin sezonowych.

Niektóre z nich zachwycają pięknymi liśćmi, inne wspaniałymi kwiatami, a jeszcze inne ciekawym pokrojem, ale niewiele z nich może stworzyć w ogrodzie tak okazałe i kolorowe łany jak odętki wirginijskie.

Zobacz zdjęcia

Rabata z odętkami

Odętki pięknie wyglądają na rabatach. Warto jednak pilnować, żeby nie zarosły innych roślin.

Magdalena Kmita-Kulesza
Odętki i jeżówki

Odętki nie są wymagające co do miejsca i gleby, choć najlepiej kwitną na słonecznych stanowiskach.

Katarzyna Laszczak
Odętki w ogrodzie

Odętki nie wymagają nawożenia, ani okrywania na zimę.

Katarzyna Laszczak
Odętki wirginijskie

Odętki dobrze prezentują się w jednogatunkowych grupach, albo z innymi bylinami.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty odętków

Większość gatunków odętek jest dość wysoka, więc sadźmy je tak, żeby nie przysłoniły innych kwiatów.

Katarzyna Laszczak

Rośliny pochodzą ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie zasiedlają wilgotne, widne lasy lub zarośla. W naturze dorastają do ok. 1 m wys. (odmiany są niższe) i tworzą duże kępy, złożone z licznych, sztywnych, wzniesionych pędów, gęsto pokrytych lancetowatymi, ząbkowanymi na brzegach, zielonymi liśćmi.

Największą ozdobą odętek są pojawiające się na pędach od czerwca do września niewielkie, ale bardzo liczne, kolorowe, dwuwargowe kwiaty o rurkowatym kielichu, zebrane w eleganckie, wysokie, kłosowe kwiatostany (usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie).

Choć na pędzie jest ich zwykle bardzo dużo, odętki nie wymagają podpór, gdyż ich mocne pędy są dostatecznie sztywne i się nie pokładają. W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć barwę białą, liliową lub fioletową, ale najczęściej bywają różowe.

Podpowiadamy: Jak uprawiać dzielżany - kwiaty lata i jesieni

Odmiany ozdobne odętek wirginijskich

Odętki rzadko są uprawiane w postaci czystego gatunku, gdyż dużo bardziej atrakcyjne są ich odmiany ozdobne, wytwarzające większe i bardziej kolorowe kwiaty. Do popularniejszych należą m.in.:

  • „Summer Snow” - wys. 80 cm , kwiaty białe,
  • „Variegata” - wys. 90 cm, kwiaty różowe, liście biało obrzeżone,
  • „Vivid” - wys. ok. 60 cm, kwiaty ciemnoróżowe, kwitnie późno – sierpień-wrzesień,
  • „Alba” - wys. ok. 70 cm, kwiaty białe,
  • „Bouquet Rose” - wys. ok. 70 cm, kwiaty jasnoróżowe),
  • „Cristal Peak White” - wys. ok. 30-40 cm, kwiaty białe przez cały okres kwitnienia,
  • „Rosea” - wys. ok. 70 cm, kwiaty liczne, różowe.

Jak uprawiać odętki wirginijskie

Odętki wirginijskie to rośliny łatwe w uprawie, trzeba jednak pamiętać, że pozostawione bez kontroli, mogą stać się kłopotliwe i bardzo inwazyjne. Szybko potrafią zająć znacznie większy obszar, niż początkowo dla nich przeznaczyliśmy, gdyż intensywnie rozrastają się za pomocą silnych, podziemnych rozłogów.

Na dobrym stanowisku w krótkim czasie są w stanie skolonizować całą rabatę, wypierając delikatniejsze gatunki. Ekspansję ułatwia im również fakt, że nie są zbyt wymagające i dobrze odnajdują się w różnych warunkach. Wprawdzie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych glebach, ale w większym cieniu i na słabszym podłożu także sobie poradzą.

Polecamy: Gailardie - byliny o kwiatach w gorących kolorach

Odętki a mróz i susza

Odętki wirginijskie dobrze znoszą też niskie temperatury, dlatego nie wymagają zimowego okrycia. Tolerują również przejściową suszę, choć dłuższe okresy bezdeszczowe powodują u nich więdnięcie i zasychanie dolnych partii liści i utratę części walorów ozdobnych. Z tego względu w okresie suszy rośliny warto jest dodatkowo nawadniać, ale nie trzeba ich specjalnie nawozić. Wprawdzie intensywnie rosną i zużywają sporo składników pokarmowych, ale nawożone stają się bardziej inwazyjne i trudniejsze do opanowania.

Co zrobić, żeby odętki zbytnio nie rozrastały się

Ponieważ jednak niemal na każdą problematyczną roślinę znajdzie się jakiś sposób, również z dętkami można sobie poradzić. Jeśli nie chcemy aby bezkarnie panoszyły się po ogrodzie, możemy ograniczyć ich ekspansję za pomocą wkopanych w ziemię barier korzeniowych lub posadzić je w dużych, plastikowych, wkopanych w ziemię donicach bez dna. Boki donicy lub bariery będą zapobiegać rozrastaniu się podziemnych rozłogów, a brak dna umożliwi swobodny wzrost korzeni i pobieranie z gleby składników pokarmowych oraz wody.

Sprawdź: Na jakie rośliny inwazyjne uważać i jak sobie z nimi radzić

Z jakimi kwiatami sadzić odętki

Jeśli poznamy naturę odętki i będziemy wiedzieć, jak z nią postępować, może stać się dla nas jednym z ogrodowych faworytów. Roślina pięknie wygląda bowiem w dużych, jednogatunkowych grupach lub w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami (m.in. z jeżówką, rudbekią, rozchodnikiem okazałym, liatrą kłosową, astrami jesiennymi, liliowcami, lawendą).

Doskonale sprawdza się też jako roślina okrywowa pod dużymi drzewami lub wysokimi krzewami. Jej kwiaty nadają się także do cięcia, gdyż w wazonie długo utrzymują świeżość.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także