Oczko wodne - jak o nie dbać przez cały rok?

Oczko wodne powinno mieć zachowaną równowagę biologiczną. Wówczas jego pielęgnacja będzie łatwiejsza, zwłaszcza, jeśli żyją w nim rośliny i ryby.

Rośliny w oczku wodnym
Rośliny w oczku wodnym zapobiegają zbyt intensywnemu mnożeniu się glonów. Zużywają substancje organiczne, które zostałyby wykorzystane przez glony. Ważne, aby pamiętać, że roślin wodnych nie można sadzić w zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż uwalnia ona do wody duże ilości łatwo rozpuszczalnych składników mineralnych. Aby zahamować wzrost glonów potrzebne jest podłoże, które stopniowo uwalnia substancje odżywcze. Istotne jest także ograniczenie dostępu światła do wody, gdyż sprzyja rozwojowi glonów. Dobrym rozwiązaniem, aby zacienić sadzawkę jest posadzenie roślin pływających np. grzybieni białych czyli inaczej lilii wodnych.

Ryby

Żywiąc się owadami i ich larwami przyczyniają się do ochrony roślin wodnych, na których te organizmy żerują. Oprócz tego odchody ryb użyźniają wodę. Wybierając ryby do oczka wodnego, należy zwrócić uwagę na ich kondycję fizyczną, aby nie przenieść do zbiornika żadnych chorób. Ciała ani łuski ryb nie powinny być uszkodzone, obecność czarnych lub białych plam może wskazywać na zakażenie grzybami pasożytniczymi. Zdrowe ryby  powinny pływać prosto, nie mogą być też zbyt tłuste i osowiałe. Przyczyną nietypowego zachowania ryby może być zakażenie grzybem, objawiające się białymi kłaczkami na ciele. Środki chroniące ryby przed chorobami są szeroko dostępne w sklepach zoologicznych.
Latem ryby w oczku wodnym nie powinny być dokarmiane, świetnie radzą sobie zjadając naturalny pokarm, a ten sztuczny może tylko zaszkodzić, gnijąc na powierzchni wody.

Oczko wodne z przejrzystą wodą

Oczko wodne powinno mieć wymiary co najmniej 1,8 x 2,5 m. Mniejsze oczka wodne wymagają częstszej ingerencji, a ich pielęgnacja jest trudniejsza.
Aby uzyskać przejrzystą wodę, należy obliczyć powierzchnię oczka z wyłączeniem półek brzegowych i zastosować się do poniższych wskazówek;

  • Rośliny zanurzone - na 1 m² należy posadzić ok. 10 kęp roślin podwodnych. Można je równomiernie rozmieścić na dnie oczka, ale łatwiejszym rozwiązaniem jest pogrupowanie ich i włożenie do wody w specjalnych pojemnikach.
  • Rośliny pływające - ich liście powinny pokrywać co najmniej 1/3 powierzchni zbiornika, aby nie dopuścić do rozwoju glonów.
  • Ryby - aby nie zrobić zbyt dużego tłoku w zbiorniku, suma długości wszystkich ryb w stawie nie powinna przekraczać 45 cm na 1 m².

Oczko wodne - kalendarz prac

  • Wiosna

sadzimy rośliny w nowych zbiornikach i uzupełniamy braki w tych już istniejących. Wyjmujemy stare i przerośnięte okazy i dzielimy na kilka mniejszych grup. Montujemy pompkę zanurzeniową w miejsce grzałki.

  • Lato

Odławiamy i przycinamy rośliny, które tego wymagają. Jeśli pojawią się choroby lub szkodniki, należy natychmiast je likwidować. Uzupełniamy poziom wody podczas upałów
Usuwamy nitkowate glony, nawijając je na tyczkę.

  • Jesień

Porządkujemy rośliny przed zimą, wyjmujemy pompę zanurzeniową i wkładamy na jej miejsce grzałkę. Podajemy rybom karmę bogatą w białko, aby mogły zebrać zapasy na zimę. W zimie ryb nie karminy. Przykrywamy zbiornik siatką o drobnych oczkach, aby zabezpieczyć go przed opadającymi liśćmi.

  • Zima

Opryskujemy rośliny, aby zlikwidować zimujące na nich myszce. Gdy staw zamarznie dobrze jest zrobić w nim dziurę, aby mogły przez nią uchodzić trujące gazy powstałe na dnie sadzawki.

Oceń artykuł
3,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Miśkiewicz

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także