Oczko wodne

Oczko wodne urozmaica architekturę ogrodu i jest jego ozdobą. Ważny jest jego dobry projekt i staranne wykonanie.

Na oczko wodne najlepiej przeznaczyć miejsce blisko altanki bądź tarasu, z dala od drzew, dzięki czemu do zbiornika nie będą wpadały uschnięte liście. Stanowisko nie powinno być również nadmiernie nasłonecznione, gdyż woda szybciej wyparowuje i szybko namnażają się glony. Optymalna lokalizacja oczka wodnego to zakątek ogrodu, gdzie promienie słoneczne operują nie dłużej niż kilka godzin dziennie.

Po pierwsze – projekt oczka wodnego
Po wybraniu miejsca, warto zastanowić się nad kształtem oczka wodnego. Warto zastanowić się nad zaprojektowaniem np. zbiornika z przewężeniem, nad którym można przejść kładką – takie rozwiązanie wygląda bardzo ciekawie. Wybierając materiał do budowy dna trzeba zwrócić uwagę, czy pozwoli na uzyskanie odpowiedniej głębokości oczka wodnego. Im głębszy zbiornik, tym bardziej stabilne warunki temperatury panujące w ekosystemie, jaki tworzy. W głębokim oczku woda nie wyparowuje tak szybko podczas upałów, dzięki czemu nie namnażają się glony, a w czasie mrozów nie zamarza do dna, co pozwala np. na hodowlę ryb. Najlepiej, gdy zbiornik ma ok. 1 m głębokości (zwłaszcza gdy chcemy hodować w nim ryby).  Prawidłowo wykonane oczko wodne wygląda jak malowniczy staw.


Dno oczka wodnego
Do wyścielenia oczka wodnego najlepiej stosować tworzywa renomowanych producentów. Do budowy małego zbiornika najłatwiej wykorzystać gotowe formy stawowe z polietylenu, dostępne w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów. Gdy planujemy zbiornik o dużej powierzchni (obszar powyżej 4 m²), trzeba użyć folii PVC umożliwiającej dowolne kształtowanie zbiornika. Warto wybierać te o dużej odporności na zmiany temperatury i chemikalia. Układając oczko z folii trzeba pamiętać o zamaskowaniu brzegów (potrzebne jest ok. 80 cm więcej materiału niż wynosi kubatura zbiornika). Gdy folia się ułoży i osiądzie (po kilku godzinach po wypełnieniu stawu wodą), brzegi należy obciążyć kamieniami, podciągnąć końcówki folii do góry i zablokować ziemią.
Jeśli planujemy niewielki zbiornik, dół można wykopać samodzielnie łopatą. W wypadku większego stawu warto wynająć koparkę. Niezależnie od materiału, z jakiego zbudujemy oczko wodne, trzeba zadbać o wyrównanie boków wykopu, usunięcie ostrych kamieni i wystających korzeni oraz przesypanie ścian wykopu piaskiem. Boki oczka powinny być ponadto łagodnie nachylone, gdyż strome ścianki mogą pękać pod naporem lodu zimą. Aby oczko wodne wyglądało naturalnie, nie wolno dopuścić do powstania prostych krawędzi i ściętych brzegów. Kwadratowe jezioro w naturze nie istnieje...

Oczko wodne z podświetleniem
Dopiero po wyłożeniu dołu folią lub gotową formą polietylenową, montujemy instalacje wspomagające ekosystem i zapewniające efekty dekoracyjne, np. filtry wody, pompy czy oświetlenie. Trzeba pamiętać, że woda w oczku powinna być w nieustannym ruchu, gdyż zapobiega to kolonizacji glonów. Dlatego warto wyposażyć zbiornik w fontannę lub kaskadę. W małych oczkach nie obejdzie się bez montażu filtrów zapobiegających zabagnieniu zbiornika. Chcąc spotęgować efekt dekoracyjny, oczko wodne warto podświetlić przy pomocy reflektorów solarnych, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie lampy solarnej wyposażonej w diodę LED, pływającej po powierzchni wody. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Dolniak

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także