Ochrona drewna ogrodowego

Do zimy zawsze trzeba się przygotować. Zakładamy ubrania chroniące nas przed zimnem, jadamy więcej posiłków bogatych w tłuszcze czy też zmieniamy w aucie opony.
O niektórych rzeczach jednak zdarza nam się zapominać, a wiosna odkrywa skutki naszej niedbałości. Choć za oknami nie ma typowej zimy, to pamiętajmy, że jest ona dość kapryśna i nieprzewidywalna. Jeśli jeszcze nie przygotowaliśmy ogrodowych mebli drewnianych lub placu zabaw do zimy, być może to ostatni dzwonek.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, przenieśmy meble ogrodowe czy też inne elementy użytkowane poza sezonem zimowym (np. siedziska huśtawek, niewielkie składane elementy placu zabaw) miejsce wolne od wilgoci i chłodu. To czego nie uda nam się schować, będzie narażone na bezpośredni kontakt z mrozem, wiatrem i opadami śniegu. Obojętne, czy będzie to plac zabaw czy inna część małej architektury ogrodowej, ważne jest aby pomóc im przetrwać ten niekorzystny dla nich okres. Takie elementy należy odpowiednio zakonserwować. Bezpiecznie na okres zimy będziemy mogli pozostawić na zewnątrz ciężkie meble i elementy architektury wykonane z żeliwa,
o ile właściwie zabezpieczymy je przed korozją.
Do dyspozycji przy ochronie drewna ogrodowego, mamy dwa rodzaje impregnatów:

  • techniczne (wnikają w głąb deski i chronią drewno przed biokorozją oraz szkodliwym działaniem słońca i wody),
  • ochronno-dekoracyjne (tworzą powłokę na powierzchni drewna i chronią je tylko do czasu spękania powłoki).

Jak widać konieczne jest zatem użycie impregnatów technicznych, które nie zmieniają koloru drewna oraz nie tworzą powłoki. Możemy wyróżnić preparaty impregnujące na bazie wody lub benzyny. Te na bazie benzyny są zwłaszcza polecane do stosowania na zewnątrz domu z uwagi na drażliwy zapach. Zawsze zwracajmy uwagę na zakres ochrony deklarowanej przez producenta produktu. Impregnaty ochronno-dekoracyjne (lakiery, oleje, lakierobejce) po naruszeniu powłoki, przestają izolować drewno od działania czynników zewnętrznych poprzez przedostanie się wody przez powstałe szczeliny, sprzyjającej między innymi powstawaniu grzybów. Dlatego też przed ich zastosowaniem, należy zabezpieczyć powierzchnię preparatem gruntującym i chroniącym przed biokorozją. W przypadku zarówno mebli drewnianych, placu zabaw, pomostów czy innych podobnych elementów ogrodowych, dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich olejem do drewna. Olej wnika głęboko w drewno, podkreślając naturalny rysunek deski. Dobrze chroni przed czynnikami atmosferycznymi, nie łuszczy się i nie pęka (nie tworzy powłoki), a ponadto łatwo uzupełnić jego ubytki na powierzchni. Dobrze oszlifowane powierzchnie można również pokryć lakierobejcą, nadającą drewnu połysk.

Rzecz jasna przed zaimpregnowaniem każdej powierzchni, powinno się przygotować ją poprzez usunięcie starej powłoki. Ogrodowe meble drewniane są zwykle oszlifowane, dlatego można zastosować preparat ochronno-dekoracyjny. Unikajmy środków tzw. uniwersalnych, gdyż każda powierzchnia ma swoje potrzeby. Impregnaty do oszlifowanego drewna i preparaty ochronno-dekoracyjne należy nanieść w postaci 2-3 warstw w odstępie 24 godzin. Można zamiast tego użyć preparatów szybkoschnących, dzięki czemu czas oczekiwania między naniesieniem kolejnej warstwy skraca się nawet do 2 godzin. Mała architektura ogrodowa z powodu struktury o odkrytych kapilarach, wymaga z kolei użycia preparatów do drewna nieoszlifowanego i najlepiej z filtrem UV. Dobrze, aby użyty środek był gęsty i o dużych cząsteczkach. Impregnat na nieoszlifowane drewno nakłada się jedną grubą warstwą przy pomocy pędzla. Bez względu na rodzaj impregnatu, zawsze stosujmy się do zaleceń umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Będziemy mieli wtedy pewność, że zabezpieczyliśmy powłokę tak jak należy.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Lasek

Zdjęcia: tordboontje.com, lazysusanfurniture.co.uk, mcgaughs.com, wooden-garden-furniture.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także