Obrzeża rabat - zobacz jak wydzielić rabaty

8
Kamienne obrzeża rabat kwiatowych
Obrzeża rabat porządkują architekturę ogrodu i dają ciekawe możliwości aranżacyjne.

Obrzeża rabat, wykonane z różnych materiałów, porządkują wizualnie architekturę ogrodu.

Dekoracyjne obrzeża rabat

Obrzeża rabat pełnią funkcje estetyczne i praktyczne. Rabaty, których granice wyznaczają obrzeża wyglądają na bardziej uporządkowane, łatwiej też im nadać odpowiedni kształt. Jeśli więc lubicie takie formalne rozwiązania, warto pomyśleć o obrzeżach rabat.

Zobacz zdjęcia

Obrzeża ogrodowe niskie

Niskie obrzeża pozwalają skutecznie oddzielić rabaty od trawnika.

Katarzyna Laszczak
Niskie obrzeża

Takie obrzeża są wykonane z plastiku. Można z nich tworzyć różne kształty i łączyć na różną długość.

Katarzyna Laszczak
Obrzeże - palisada betonowa

Wyższe obrzeża stanowią część architektury ogrodu. Dlatego powinny pasować do jego stylu.

Katarzyna Laszczak
Obrzeże z elementów betonowych

Jeśli rabaty ściółkujemy np. korą, to podwyższone obrzeże zapobiegnie spłukiwaniu materiału przez deszcz itp.

Katarzyna Laszczak
Palisada z betonu

Producenci kostki brukowej oferują betonowe palisady, pasujące do nawierzchni.

Katarzyna Laszczak
Wysokie obrzeże rabaty

Wysokie obrzeże można też stworzyć z krawężników wkopanych pionowo w ziemię. Taka podwyższona rabata urozmaici przestrzeń ogrodu.

Katarzyna Laszczak
Drewniane obrzeże ogrodowe

Drewniane obrzeża wyglądają naturalnie. Również dają możliwość zróżnicowania wysokości terenu.

Magdalena Kmita-Kulesza
Obrzeże z klinkieru

Na obrzeża z klinkieru warto się zdecydować, jeśli ten materiał występuje np. w ogrodzeniu, czy na elewacji domu.

Katarzyna Laszczak

Praktyczną zaletą obrzeży jest to, że pozwalają one „trzymać w ryzach” kwiaty i utrudnią też chwastom oraz trawie przenikanie na rabaty kwiatowe. Są również bardzo przydatne, kiedy rabaty są ściółkowane, albo ścieżki wykonane ze żwiru. Obrzeża pozwalają utrzymać sypkie materiały na miejscu.

Obrzeża można podzielić na takie, które są wysokie i stanowią element dekoracji oraz niskie - niemal niewidoczne, ale spełniające funkcje praktyczne.

Podpowiadamy: Dlaczego krzewy i byliny nie kwitną i co robić, żeby zaczęły

Niskie obrzeża rabat

Niskie obrzeża rabat i trawników są wykonane z plastikowych elementów. Można je łączyć na różną długość i nadawać praktycznie dowolny kształt. Z takich obrzeży można kształtować łuki i koła. Obrzeża są niskie, ale dostępne w kilku wysokościach od ok. 4 cm do ponad 7 cm. Wybór zależy od zastosowania - możemy dobrać je do wysokości kostki brukowej, tworząc niewidoczne, ale skuteczne oddzielenie bruku od np. otaczającego trawnika. Dzięki temu trawa nie będzie przerastała na ścieżkę.

Takie obrzeża dobrze też sprawdzają się w przypadku, kiedy nasze rabaty są obsypane korą, czy żwirem. Wtedy materiał ściółkujący jest stabilniejszy i nie rozpływa się. To zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale sprawia też, że koszenie trawnika wokół ściółkowanej rabaty jest wygodniejsze. Natomiast samo obrzeże jest niemal niewidoczne.

Wysokie obrzeża rabat

Wysokie obrzeża rabat z założenia są dobrze widoczne i są elementem architektury ogrodu. Dlatego trzeba je dobrać tak, żeby pasowały do jego stylu. Takie obrzeża w ekstremalnej postaci mogę mieć formę niskich murków.

Polecamy: Nie tylko kora. Jakie materiały można stosować na ściółkę i jakie mają właściwości

Wysokie obrzeża rabat mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularnym rozwiązaniem są palisady z betonu, oferowane przez producentów kostki. Dobrze komponują się z nawierzchniami z kostki brukowej. Poza gotowymi palisadami, jako obrzeża można wykorzystać też krawężniki, wkopane pionowo w ziemię. To sposób na stworzenie obrzeża o wysokości kilkudziesięciu centymetrów.

Można zastosować też gotowe palisady z drewna (dostępne np. w centrach ogrodniczych, czy marketach budowlano-ogrodowych). Wyglądają one naturalnie, jednak żeby zapewnić ich trwałość, trzeba pamiętać o zaimpregnowaniu drewna.
W ogrodach o naturalnym charakterze dobrze sprawdzą się też obrzeża kamienne. W zależności od rodzaju kamienia, uzyskamy różne efekty dekoracyjne. Duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu ma też to, czy użyjemy gładkich otoczaków, czy kamienia o łupanej fakturze.

Ciekawym rozwiązaniem są także obrzeża z klinkieru. Jednak, żeby naprawdę dobrze wyglądały w naszym ogrodzie, klinkier powinien pojawić się również np. na fragmentach (lub całej) elewacji domu, ogrodzeniu, czy nawierzchni.

Wysokie obrzeża pozwalają też urozmaicić przestrzeń ogrodu. Z ich pomocą możemy tworzyć wyższe i niższe rabaty, co wygląda bardzo oryginalnie i daje ciekawe możliwości aranżacyjne.

Polecamy też: Uprawę warzyw w skrzyniach. Jak to się robi i dlaczego warto

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także