Obrzeża ogrodowe

Obrzeża ogrodowe

Wszyscy lubimy, gdy nasz ogród wygląda pięknie. Dla tych, którzy przez piękno rozumieją ład i porządek, cenią sobie naturalny wygląd ogrodu doskonałym rozwiązaniem okazać się może stosowanie obrzeży ogrodowych.*

Czym są obrzeża ?

Obrzeża ogrodowe geoBORDER to metrowej długości cienki krawężnik. Wykonany jest z elastycznego plastiku co daje możliwość stworzenia dowolnego kształtu  rabaty lub ścieżki – ograniczeniem jest  tylko wyobraźnia ogrodnika.
Standardowo występują w długości 1 metra, ale ten parametr może być dowolnie modyfikowany, albowiem dzięki łatwym zaczepom można tworzyć odcinki o dowolnej długości.

obrzeża ogrodowe obrzeża ogrodowe - aranżacja

Jakie są wysokości obrzeży ogrodowych?

Obrzeża geoBORDER występują w 3 wysokościach 4,5 cm,  5,8 cm i 7,8 cm. Wybór wysokości obrzeża uzależniony jest od funkcji jaką obrzeże ma spełnić. Przykładowo, gdy chcemy w niewidoczny sposób oddzielić ścieżkę z bruku od trawnika,  wysokość dobieramy do wysokości kostki czyli w większości przypadków powinniśmy zastosować geoBORDER 58 i 78. Wysokość ta nie będzie miała takiego znaczenia jeżeli chcemy oddzielić rabaty zasypane np. korą od trawnika, wtedy możemy zastosować geoBORDER 45.

obrzeże ogrodowe geoBORDERzastosowanie obrzeża ogrodowego

Czy z obrzeży można wykonać dowolny kształt?

Ograniczeniem nie są także nieregularne linie ścieżek lub rabat, gdyż w prosty sposób uzyskamy dowolny kształt falujący lub kolisty poprzez nacięcie sekatorem w oznaczonych miejscach.
Dzięki wyjątkowej elastyczności geoBORDER, możemy wykonać  okręg o minimalnym obwodzie 1 m. Stosując taką opaskę wokół drzewa, krzaka, rośliny rozdzielimy trawnik od systemu korzeniowego otoczonej rośliny zachowując tym samym ład i porządek.

obrzeże plastikoweprzykładowy kształt obrzeża ogrodowego                              elastyczne obrzeże ogrodowe


więcej o montażu obrzeży geoBORDER

Dlaczego obrzeże z tworzywa, a nie betonowe?

Część z opisywanych powyższych zastosowań można uzyskać wykorzystując betonowe krawężniki lub kostki brukowe. Niemniej trzeba pamiętać, że nie uzyskamy w ten sposób naturalnego wyglądu naszego ogródka. Obrzeża geoBORDER mogą być całkowicie niewidoczne przy zachowaniu ich funkcji. Efekt ten jest niemożliwy do uzyskania stosując tradycyjne krawężniki. Istotne jest, że nie stanowią one jakiejkolwiek przeszkody w pielęgnacji ogrodu takiej jak koszenie trawy.
Zaletą jest także to, iż ich montaż jest wyjątkowo prosty i może być wykonany samodzielnie. Jedna paczka obrzeży na którą składa się 8 sztuk, dających obrzegowanie o wysokości  4,5 cm,  długości 8 m waży zaledwie 3,2 kg. Gdybyśmy stosowali krawężnik betonowy waga ta wyniosłaby 10x tyle. Pokazuje to iż użycie geoBORDER od samego początku, to jest jego zakupu, możemy zrealizować samodzielnie.

Czy  obrzeże z tworzywa można wykorzystać do eko kratki?

Obrzeże geoBORDER jest również doskonałym rozwiązaniem do eko kratki geoSYSTEM. Układając nawierzchnię w różnym kształcie należy dociąć kratkę.  Brzegi wykańczamy obrzeżem – wysokość dobieramy do wysokości eko kratki.

obrzeże geoBORDER i eko kratka geoSYSTEM

więcej informacji na stronie geoSYSTEM

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: geoSYSTEM

Polecamy Ci również

Zobacz także