Nowoczesny taras – garść projektowych inspiracji

Nowoczesny taras – garść projektowych inspiracji

Jaki powinien być nowoczesny taras? Przede wszystkim prosty.  Zarówno w doborze formy, jak i wyposażenia. Minimalizm i oscylowanie wokół geometrycznych kształtów, otwarcie na ogród dla podkreślenia związku z naturą i oszczędność w doborze dodatków – to najczęściej spotykane  zasady aranżacji tarasów w stylu nowoczesnym.*

Modern Line to oryginalna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych płytek i wyposażenia na taras. Ręcznie wykonywane betonowe meble o gładkiej, satynowej w dotyku fakturze oraz płyty o oryginalnych kształtach i strukturach umożliwią wyjątkową aranżację

Z geometrią w tle

Kształty modernistycznych tarasów dalekie są od skomplikowania. Zazwyczaj oscylują one wokół prostych geometrycznych form. Duże przestrzenie często podzielone są na kilka poziomów i stref, np. jadalną i wypoczynkową. Ich wyposażenie – stoły, krzesła, donice –  przeważnie posiadają proste - prostokątne lub kwadratowe kształty, choć często, dla złagodzenia efektu prostych linii stosuje się meble o subtelniejszych, okrągłych lub zaokrąglonych formach.

płyta Cube, Box Regular, Modern Line
płyta Multi, Modern Line
płyta Style, Donica Regular z podstawką i Box Regular,  Modern Line
kolekcja Gravity - projekt Jakub Sojka, Modern Line
płyta Cube, Ława Harmony, Modern Line
płyta Cube, Style, Ława Harmony, Modern Line
Ława Slim, Modern Line
kolekcja Focus, Modern Line
płyta Solid, Cube, Modern Line
płyta Solid, Modern Line
płyta Solid, Modern Line
płyta Slim, Modern Line
płyta Longer, Szezlong Harmony, Modern Line
płyta Style, Modern Line
płyta Style, Modern Line
płyta Multi, Modern Line
płyta Multi, Modern Line

 Mniej znaczy lepiej

Tarasy w stylu nowoczesnym zachowują oszczędność w doborze niemal wszystkiego: kształtów, materiałów, kolorów czy dodatków. Prostota i minimalizm nie oznaczają jednak nudy. Konsekwentne i umiejętne stosowanie tych samych materiałów, wzorów geometrycznych i tonacji kolorystycznych może dać niezwykle oryginalny efekt. Doskonałym elementem dekoracyjnym na tego typu przestrzeni stanie się ciekawie zaaranżowana posadzka lub oryginalnie dobrane meble. Nowoczesne tarasy z reguły wystrzegają się nadmiaru i są projektowane zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej. Unika się w ten sposób niepożądanego efektu chaosu.

Różne odcienie tego samego

Kolorystyka nowoczesnych aranżacji nawiązuje do barw domu, a ponieważ modernistyczna architektura stawia na biel, odcienie szarości i brązu, to samo dzieje się na tarasach. Stosowanie jednolitych tonacji odnosi się zarówno do wyposażenia, jak i roślinności. Ta ostatnia – często przycięta w geometryczne kształty -  w przeważającej mierze reprezentuje różne odcienie zieleni, czasami z dodatkiem barwnego akcentu nawiązującego do kolorystyki domu albo – zupełnie przewrotnie – wyróżniającego na ich tle.

W kontakcie z naturą

Nowoczesne tarasy to rozwiązanie idealne dla zapracowanych. Nie stosuje się na nich zbyt dużej ilości roślin, a i te dobierane są w taki sposób, by nie wymagały skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Otwarcie na ogród i brak balustrady to również elementy charakterystyczne dla tego typu przestrzeni. Krótko przystrzyżony zielony trawnik w  bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub rozwiązanie bardziej zdecydowane – zastąpienie trawnika posadzką - to wszystko sprawia, że w nowoczesnych projektach płynnie zanika granica między tarasem a zielonym terenem wokół domu.

Ultranowoczesny materiał

Nowoczesne tarasy lubują się w nowoczesnych trendach. To dlatego coraz częściej obok drewna, szkła i metalu stosowany jest na nich tak bardzo modny teraz beton architektoniczny. Dzięki swojej naturalnej surowości, materiał ten idealnie komponuje się z projektami minimalistycznymi, świetnie współgra z naturą, a także dodaje modernistycznego charakteru. Wykonane z betonu donice doskonale podkreślają naturalne piękno roślin, zaś betonowe meble stają się oryginalną i wyróżniającą się alternatywną dla tych najbardziej popularnych z rattanu, drewna i tworzyw sztucznych.

Nie taki beton straszny

Wbrew powszechnie panującej opinii, to, co betonowe, nie musi być ciężkie, masywne i nieprzyjemne w dotyku. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że produkty z betonu architektonicznego mogą przybierać różnorodne kształty, faktury i grubości. Zminimalizowanie  rozmiaru ścian nawet do 2 cm powoduje, że wykonane z niego donice i meble są dużo lżejsze i bardziej  mobilne. Wyjątkowa wytrzymałość materiału oraz odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że jest on nie tylko piękny w swej surowości, ale także bardzo praktyczny. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy jeszcze niezwykłą w dotyku, satynową gładkość, okazuje się, że nie ma lepszego materiału do stosowania na nowoczesnych tarasach niż beton architektoniczny.

Więcej produktów z betonu architektonicznego na www.modernline.info.pl

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Modern Line

Polecamy Ci również

Zobacz także