Nietypowe ogrody

Nietypowe ogrody, które pokazujemy poniżej powstały w miejscowości St Albans,
w południowej części hrabstwa Hertfordshire w Anglii i są częścią projektu Butterfly World. Projekt składa się z trzech głównych ogrodów, jednego ogrodu miłosierdzia
i dwunastu stworzonych przez różnych architektów.

Projektantem głównych ogrodów, jest architekt krajobrazu Ivan Hicks. Spacerując po pierwszym z nich przenosimy się do świata widzianego oczami owadów, gdzie wszystko jest duże a my wydajemy się być mali.

Drugi ogród pokazuje siedliska dzikiej przyrody, wykonane
z niezwykłych przedmiotów takich jak zabawki, książki
i przedmioty gospodarstwa domowego.

Trzeci ogród, składający się z małych okrągłych ogrodów, to fantazja na temat os, a raczej kokonów, które składają wewnątrz liści. Każdy z mini ogrodów dotyczy innego tematu przyrody.

Ogród miłosierdzia został stworzony na cześć zmarłego w 2007 r. na zapalenie opon mózgowych, 12-letniego chłopca imieniem Harry. Ogród Harrego ma na celu podniesienie świadomości pracy jaką wykonują organizacje charytatywne Meningitis Research Foundation (Fundacja Dzieci Cierpiących na Zapalenie Opon Mózgowych - tłum. red.) i Child Bereavement Charity
(Fundacja Dzieci Osieroconych - tłum. red.)

Idąc dalej trasą dochodzimy do ogrodów architektów, które powstały na podstawie ich indywidualnych przemyśleń i wizji. Mamy tu np. Nest (Gniazdo) - uwite z gałęzi wierzby, która po spaleniu daje naturalne paliwo - ma za zadanie pokazać naszym dzieciom, jak w przyszłości będą mogły się ogrzewać, czy Release Garden (Ogród Wyzwolenia) - inspirowany muzyką Wagnera, pokazuje, że ogrody podobnie jak muzyka, mogą wpływać kojąco na ludzką psychikę. W dalszą drogę proponujemy wybrać się osobiście.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Tomasz Rynkiewicz

Zdjęcia: greenforks.com

Polecamy Ci również

Zobacz także