Niedośpian. Jak uprawiać tę roślinę doniczkową o bardzo kolorowych liściach

0
Kompozycja z niedośpianów
Niedośpiany stały się ostatnio bardzo popularne. I trudno się dziwić - zajmują niewiele miejsca, są łatwe w uprawie i bajecznie kolorowe.

Niedośpiany są łatwe w uprawie, przy tym bardzo atrakcyjne. Podpowiadamy, jak zadbać o te kwiaty, żeby miały piękne, kolorowe liście.

Jeśli poszukujemy niewielkiej rośliny o wyjątkowo pięknych i barwnych liściach, niedośpian ognisty powinien obowiązkowo znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań.

Polecamy też: Uprawa storczyków w wodzie. Jak to zrobić krok po kroku

Niedośpian – roślina o wyjątkowo kolorowych liściach

W naturze niedośpian (Hypoestes phyllostachya) jest niedużym, około półmetrowym podkrzewem, jednak w uprawie doniczkowej rzadko osiąga więcej niż 30-35 cm. Jego największą ozdobą są kolorowe i przepiękne, szerokie, miękkie liście, które w zależności od odmiany mogą posiadać bardzo duże, różowe, białe lub czerwone, nieregularne plamy. Barwne plamy bywają niekiedy tak duże, że niemal całkowicie pokrywają powierzchnię blaszki, przez co kolor zielony widoczny jest już tylko na nerwach i w ich pobliżu.

Liście niedośpianu są tak piękne, że niepozorne, drobne, różowo-fioletowe kwiaty niemal całkiem przy nich giną, dlatego bez żalu można je usuwać.

Jak uprawiać niedośpiany - wymagania

Niedośpiany ogniste są jednak nie tylko wyjątkowo piękne i kolorowe, ale też łatwe w uprawie. Przez cały rok oczekują pokojowej temperatury (ok. 20-24°C) oraz bardzo jasnego stanowiska uprawy. Oba te czynniki są bardzo ważne, gdyż rośliny nie znoszą chłodów, a w miejscu niedoświetlonym tracą swoje piękne barwy, zielenieją i brzydko się wyciągają.

Rośliny nie lubią też suchego powietrza, dlatego należy często zraszać je wodą, a zimą ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza. Doniczkę możemy też umieścić na wilgotnych kulkach keramzytu, które także pozwolą podnieść wilgotność powietrza wokół roślin.

Niedośpiany nie są szczególnie wymagające w stosunku do podłoża i mogą rosnąć w każdej typowej ziemi kwiatowej, ale znacznie lepiej będą się czuły w dobrym, żyznym, próchniczym podłożu.

Polecamy: Oryginalne storczyki - miltonie - i podpowiadamy, jak o nie zadbać

Podlewanie i nawożenie niedośpianów

Ziemia w ich doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra, bo rośliny tak samo źle znoszą suszę jak i zalanie. Latem należy podlewać je systematycznie, lecz umiarkowanie, zimą natomiast nieco rzadziej, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Rośliny w sezonie warto też co jakiś czas zasilać nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub biohumusem.

Przesadzanie i odmładzanie niedośpianów

Niedośpiany początkowo rosną szybko, później ich wzrost staje się wolniejszy, dlatego przez pierwszy rok lub dwa, rośliny warto wiosną przesadzać do nowej doniczki, później można robić to już rzadziej. Nie zawsze jednak warto trzymać je dłużej, gdyż z czasem tracą już swój ładny pokrój i wymagają odmłodzenia lub wymiany na nowy egzemplarz. I właśnie wiosna jest najlepszym okresem na przeprowadzenie takich zabiegów.

Podpowiadamy: Jak uprawiać zwartnicę (zwaną często amarylisem) i co robić, żeby kwitła

Pielęgnacja niedośpianu – pamiętaj o przycinaniu!

Młode egzemplarze mają ładny, gęsty, zwarty pokrój, ale żeby zachowały go jak najdłużej, warto systematycznie je przycinać, dzięki czemu lepiej się zagęszczą i rozwiną więcej barwnych liści. Cięcie pomaga też uratować lub odmłodzić starsze i wyciągnięte lub zaniedbane egzemplarze, rosnące w nieodpowiednich warunkach. Pędy przycinana się nad 2-3 oczkiem.

Jeśli po takim zabiegu o roślinę odpowiednio zadbamy, umieszczając ją na właściwym stanowisku, a także systematycznie podlewając i nawożąc, powinna się odrodzić, wypuszczając z przyciętych pędów nowe liście i pędy.

Jak rozmnożyć niedośpian

Pozyskane w wyniku cięcia fragmenty pędów wierzchołkowych, możemy też wykorzystać do rozmnażania rośliny. Ukorzenia się je w wilgotnym, ciepłym (ok. 20-25°C), przepuszczalnym podłożu torfowo-piaskowym.

Wyrośnięte odcinki pędów można też spróbować ukorzenić w wodzie.

Gdzie, jak i z czym posadzić niedośpian

Niedośpian ognisty mimo swoich niewielkich rozmiarów jest rośliną wyjątkowo atrakcyjną i dość uniwersalną. W doniczce bardzo ładnie prezentuje się jako soliter, idealnie nadający się do ozdoby niewielkich pomieszczeń, ale może być też wykorzystany do tworzenia atrakcyjnych kompozycji doniczkowych, gdyż pięknie komponuje się z fitoniami, skrzydłokwiatem i koleusem Blumego, a nawet niektórymi bluszczami i paprociami, tolerującymi większe nasłonecznienie (np. bluszcze o barwnych liściach).

Podpowiadamy: Jak uprawiać rośliny w szkle. Zakładamy ogródek w słoju

Niedośpian to także idealna roślina do bardzo popularnych ogródków szklanych, w których czuje się znakomicie ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza i szczególny mikroklimat. Roślinę można też wykorzystać jako barwny element zdobiącego wnętrze ogrodu wertykalnego. Latem niedośpian może być też uzupełnieniem kompozycji z roślin balkonowych.

 

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także