Niecierpki - kwiaty doniczkowe i ogrodowe do cienia i półcienia

1
Niecierpki
Niecierpki to idealne rośliny na zacienione balkony i rabaty. Kwitną obficie i kolorowo.

Niecierpki (Impatiens) są roślinami ozdobnymi. Na szczególną uwagę zasługują ich duże, kwitnące przez całe lato kwiatostany, które przybierają odcienie bieli, różu oraz purpury.

Występują na dużych obszarach – w Polsce można spotkać dziko rosnące niecierpki pospolite oraz gruczołowate. Niecierpki występują w wielu gatunkach i odmianach, różniących się kolorem kwiatów i liści, ich kształtem i wysokością. Wielość odmian ozdobnych sprawia, że niecierpki są doskonałe zarówno do ogrodów, jak i na balkony i tarasy.

Zobacz zdjęcia

Różowe niecierpki nowogwinejskie

W uprawie najczęściej spotyka się odmiany niecierpków sułtańskich i nowogwinejskich.

Katarzyna Laszczak
Niecierpki sułtańskie

Niecierpki są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i koloru oraz typu kwiatów.

Sarangib - pixabay.com
Niecierpki nowogwinejskie na rabacie

Niecierpki świetnie nadają się na rabaty pod drzewami i inne zacienione miejsca.

Katarzyna Laszczak
Niecierpek nowogwinejski w doniczce

Niecierpki nowogwinejskie mają wydłużone, lancetowate liście o błyszczącej powierzchni. Natomiast liście niecierpka sułtańskiego mają eliptyczny kształt.

Crepessuzette - pixabay.com
Niecierpki balsamina

Niecierpki balsamina są dość spore, więc lepiej nadają się do uprawy w gruncie niż doniczkach.

Katarzyna Laszczak
Fioletowe niecierpki sułtańskie

Niecierpki mają kwiaty białe, różowe, fioletowe, czerwone. Bywają też dwubarwne.

Sarangib - pixabay.com
Niecierpek balsamina

Niecierpki balsamina jest wysoki (do ok. 70 cm). Wyróżnia go to, że kwiaty są osadzone na mięsistej łodydze.

VarunSaa - pixabay.com
Niecierpek gruczołowaty - kwiaty

Niecierpki gruczołowate to roślina inwazyjna, uznana za niebezpieczną dla przyrody.

Joke2 - pixabay.com
Niecierpek gruczołowaty

Możliwość uprawy niecierpków gruczołowatych jest obecnie ograniczona prawnie.

Summa - pixabay.com
Niecierpek pospolity

Niecierpki pospolite rosną dziko na leśnych polanach.

Tante Tati - pixabay.com

Uprawa niecierpków

Niecierpki mają swoje wymagania – słabo znoszą silne promieniowanie słoneczne, nie służy im także zbyt wyschnięta gleba, a przesuszone rośliny w szybkim czasie kończą kwitnienie. Natomiast niecierpki są idealne do cienia i półcienia, a regularnie podlewane, kwitną obficie przez całe lato. W zależności od odmiany wielkość ich kwiatów waha się od 1 do 5 cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jedno- i dwubarwne. Dekoracyjne są także liście niecierpków, występujące w różnych odcieniach zieleni, a nawet wpadające w bordo, czy nakrapiane.

Na słoneczne stanowiska polecamy celozje. Sprawdź, jak je uprawiać

Niecierpki nie lubią zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, są mało odporne na przymrozki, dlatego należy je wysadzać do gruntu dopiero w połowie maja. W sprzedaży są dostępne przez niemal cały sezon, więc zaopatrzenie się w ich sadzonki nie jest problemem.

Niecierpki warto zasilać nawozami do roślin kwitnących. Najlepiej je aplikować wraz z wodą, podczas podlewania. Ważne jest, aby strumień wody był skierowany bezpośrednio w podłoże, ponieważ osadzająca się na kwiatach woda, może spowodować ich odbarwienie.

Do cienia polecamy też: Kokoryczkę wielokwiatową i podpowiadamy, jak ją uprawiać

Popularne gatunki niecierpków

  • Niecierpki sułtańskie (Impatiens waleriana) – są najczęściej uprawiane w donicach, ale sprawdzają się też na rabatach;  osiągają niewielką wysokość, dochodzącą do 30 centymetrów. Mają intensywnie ubarwione kwiaty, osiągające średnice 5 centymetrów. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na intensywne opady deszczu, które niszczą kwiaty.
  • Niecierpki nowogwinejskie (Impatiens hawkeri) – równe popularne jak sułtańskie, są roślinami dobrze wzrastającymi zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Ich krzaczaste pędy wznoszą się na wysokość około 40 centymetrów. Kwiaty barwią się na intensywnie różowo, czerwono lub biało i osiągają 4-5 centymetrów średnicy.
  • Niecierpki balsamina (Impatiens balsamina) – odmiana dobrze wzrastająca w gruncie, wyrasta na wysokość 50-60 centymetrów. Na bokach pędów tworzą się pełne lub półpełne wiechy osiągające średnice 6 centymetrów.

Niecierpki gruczołowate - nie do ogrodu!

Niecierpki gruczołowate czyli niecierpki himalajskie (Impatiens glandulifera) – to odmiana wyjątkowo wysoka. Rośliny osiągają nawet 2 metry wysokości. Najczęściej spotyka się kwiaty różowe, choć występują też białe i purpurowe. Toleruje stanowiska słoneczne, lubi wilgotną glebę, kwitnie od lipca do września.

UWAGA: te niecierpki rosną dziko w Polsce, ale jest to gatunek inwazyjny - nie są rodzime w polskiej florze, a ponieważ bardzo intensywnie i szybko rozrastają się, poważnie ograniczają bioróżnorodność i są uznane za zagrożenie dla przyrody. Od 2012 r. możliwość uprawy tego gatunku niecierpka jest ograniczona, nie można go też przesadzać do ogrodów, ani "przenosić w środowisku naturalnym".
 Oceń artykuł
4,59 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Żmijewska, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także