Niecierpki - kwiaty doniczkowe i ogrodowe do cienia i półcienia

1
Niecierpki
Niecierpki to idealne rośliny na zacienione balkony i rabaty. Kwitną obficie i kolorowo.

Niecierpki (Impatiens) są roślinami ozdobnymi. Na szczególną uwagę zasługują ich duże, kwitnące przez całe lato kwiatostany, które przybierają odcienie bieli, różu oraz purpury.

Występują na dużych obszarach – w Polsce można spotkać dziko rosnące niecierpki pospolite oraz gruczołowate. Niecierpki występują w wielu gatunkach i odmianach, różniących się kolorem kwiatów i liści, ich kształtem i wysokością. Wielość odmian ozdobnych sprawia, że niecierpki są doskonałe zarówno do ogrodów, jak i na balkony i tarasy.

Na słoneczne stanowiska polecamy celozje. Sprawdź, jak je uprawiać

Zobacz, jak wyglądają niecierpki różnych gatunków

Różowe niecierpki nowogwinejskie

W uprawie najczęściej spotyka się odmiany niecierpków sułtańskich i nowogwinejskich.

Katarzyna Laszczak
Niecierpki sułtańskie

Niecierpki są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i koloru oraz typu kwiatów.

Sarangib - pixabay.com
Niecierpki nowogwinejskie na rabacie

Niecierpki świetnie nadają się na rabaty pod drzewami i inne zacienione miejsca.

Katarzyna Laszczak
Niecierpek nowogwinejski w doniczce

Niecierpki nowogwinejskie mają wydłużone, lancetowate liście o błyszczącej powierzchni. Natomiast liście niecierpka sułtańskiego mają eliptyczny kształt.

Crepessuzette - pixabay.com
Niecierpki balsamina

Niecierpki balsamina są dość spore, więc lepiej nadają się do uprawy w gruncie niż doniczkach.

Katarzyna Laszczak
Fioletowe niecierpki sułtańskie

Niecierpki mają kwiaty białe, różowe, fioletowe, czerwone. Bywają też dwubarwne.

Sarangib - pixabay.com
Niecierpek balsamina

Niecierpki balsamina jest wysoki (do ok. 70 cm). Wyróżnia go to, że kwiaty są osadzone na mięsistej łodydze.

VarunSaa - pixabay.com
Niecierpek gruczołowaty - kwiaty

Niecierpki gruczołowate pięknie wyglądają, ale mają dość charakterystyczny zapach, który nie wszystkim odpowiada.

Joke2 - pixabay.com
Niecierpek gruczołowaty

Niecierpki gruczołowate rosną dziko na łąkach, ale można je też uprawiać w ogrodach. W odróżnieniu od innych niecierpków - dobrze znoszą słońce.

Summa - pixabay.com
Niecierpek pospolity

Niecierpki pospolite rosną dziko na leśnych polanach.

Tante Tati - pixabay.com

Uprawa niecierpków

Niecierpki mają swoje wymagania – słabo znoszą silne promieniowanie UV, nie służy im także zbyt wyschnięta gleba, a przesuszone rośliny w szybkim czasie kończą kwitnienie. Natomiast niecierpki są idealne do cienia i półcienia, a regularnie podlewane, kwitną obficie przez całe lato. W zależności od odmiany wielkość ich kwiatów waha się od 1 do 5 cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jedno- i dwubarwne. Dekoracyjne są także liście niecierpków, występujące w różnych odcieniach zieleni, a nawet wpadające w bordo,czy nakrapiane.

Niecierpki nie lubią zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, są mało odporne na przymrozki, dlatego należy je wysadzać do gruntu dopiero pod koniec kwietnia. W sprzedaży są dostępne przez niemal cały sezon, więc zaopatrzenie się w ich sadzonki nie jest problemem.

Niecierpki warto zasilać nawozami do roślin kwitnących. Najlepiej je aplikować wraz z wodą, podczas podlewania. Ważne jest, aby strumień wody był skierowany bezpośrednio w podłoże, ponieważ osadzająca się na kwiatach woda, może spowodować ich odbarwienie.

Do cienia polecamy też: Kokoryczkę wielokwiatową i podpowiadamy, jak ją uprawiać

Popularne gatunki niecierpków

  • Niecierpki sułtańskie (Impatiens waleriana) – są najczęściej uprawiane w donicach, osiągają niewielką wysokość, dochodzącą do 30 centymetrów. Mają intensywnie ubarwione kwiaty, osiągające średnice 5 centymetrów. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na intensywne opady deszczu, które niszczą wiechy.
  • Niecierpki nowogwinejskie (Impatiens hawkeri) – równe popularne jak sułtańskie, są roślinami dobrze wzrastającymi zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Ich krzaczaste pędy wznoszą się na wysokość około 40 centymetrów. Kwiaty barwią się na intensywnie różowo, czerwono lub biało i osiągają 4-5 centymetrów średnicy.
  • Niecierpki balsamina (Impatiens balsamina) – odmiana dobrze wzrastająca w gruncie, wyrasta na wysokość 50-60 centymetrów. Na bokach pędów tworzą się pełne lub półpełne wiechy osiągające średnice 6 centymetrów.
  • Niecierpki gruczołowate (Impatiens glandulifera) – to odmiana wyjątkowo wysoka. Rośliny osiągają nawet 2 metry wysokości. Najczęściej spotyka się kwiaty różowe, choć występują też białe i purpurowe. Toleruje stanowiska słoneczne, kwitnie od lipca do września.

Polecamy też: Nasturcje - do ogrodu i do jedzenia

Oceń artykuł
4,36 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Żmijewska

Polecamy Ci również

Zobacz także