Niecierpki - kwiaty doniczkowe i ogrodowe

1
Niecierpek
Niecierpki można uprawiać w mieszkaniach, na balkonach i w ogrodzie.

niecierpkiNiecierpki (Impatiens) są roślinami ozdobnymi. Na szczególną uwagę zasługują ich duże, kwitnące przez całe lato kwiatostany, które przybierają odcienie pomarańczu, bieli, różu oraz purpury.

Występują na dużych obszarach – w Polsce można spotkać dziko rosnące niecierpki pospolite oraz gruczołowate. Niecierpki występują w wielu odmianach, różniących się kolorem kwiatów i liści, ich kształtem i wysokością. Wielość odmian ozdobnych sprawia, że niecierpki są doskonałe zarówno do ogrodów, jak i na balkony i tarasy, kwitnąć mogą także w mieszkaniach.

Uprawa niecierpków

Niecierpki mają swoje wymagania – słabo znoszą silne promieniowanie UV, nie służy im także zbyt wyschnięta gleba, a przesuszone rośliny w szybkim czasie kończą kwitnienie. Natomiast niecierpki są idealne do cienia i półcienia, a regularnie podlewane kwitną obficie przez całe lato. W zależności od odmiany wielkość ich kwiatów waha się od 1 do 5 cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jedno- i dwubarwne. Dekoracyjne są także liście niecierpków, występujące w różnych odcieniach zieleni, a nawet wpadające w bordo,niecierpek gruczołowatyczy nakrapiane.

Dowiedz się: Jak uprawiać konwalie

Niecierpki nie lubią zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, są mało odporne na przymrozki, dlatego należy je wysadzać do gruntu dopiero pod koniec kwietnia. Szczególnie polecane dla młodych sadzonek są nawozy do roślin kwitnących. Najlepiej je aplikować wraz z wodą służącą do podlewania. Ważne jest, aby strumień wody był skierowany bezpośrednio w podłoże, ponieważ osadzająca się na kwiatach woda, może spowodować ich odbarwienie.

Popularne odmiany niecierpka

niecierpek nowogwinejski

  • Niecierpki sułtańskie (Impatiens waleriana) – są najczęściej uprawiane w donicach, osiągają niewielką wysokość, dochodzącą do 30 centymetrów. Mają intensywnie ubarwione kwiaty, osiągające średnice 5 centymetrów. Odmiana ta jest szczególnie wrażliwa na intensywne opady deszczu, które niszczą wiechy.
  • Niecierpki balsamina (Impatiens balsamina) – odmiana dobrze wzrastająca w gruncie, wyrasta na wysokość 50-60 centymetrów. Na bokach pędów tworzą się pełne lub półpełne wiechy osiągające średnice 6 centymetrów.
  • Niecierpki nowogwinejskie (Impatiens hawkeri) – są roślinami dobrze wzrastającymi zarówno w ogrodach jak i w mieszkaniach. Ich krzaczaste pędy wznoszą się na wysokość około 40 centymetrów. Kwiaty barwią się na intensywnie różowo, czerwono lub biało i osiągają 4-5 centymetrów średnicy.
  • Niecierpki gruczołowate (Impatiens glandulifera) – to odmiana wyjątkowo wysoka. Rośliny osiągają nawet 2 metry wysokości. Najczęściej spotyka się kwiaty różowe, choć występują też białe i purpurowe. Toleruje stanowiska słoneczne, kwitnie od lipca do września.
Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Żmijewska

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także