Niebieskie kwiaty: propozycje na cały rok. TOP 20 roślin kwitnących na niebiesko

0
Niebieskie hortensje
Niebieskie hortensje ogrodowe wyglądają bardzo ładnie. jednak ich kolor ich kwiatów zależy od odczynu ziemi.

Niebieski kolor kwiatów jest znacznie rzadziej spotykany niż np. żółty. Polecamy 20 gatunków niebieskich kwiatów do ogrodu (i na balkony).

Rabaty kwiatowe w jednym kolorze mają swoich zwolenników. Ale jeśli zdecydujemy się na miks kolorystyczny, warto wiedzieć, jaki mamy wybór. Jeśli chcecie mieć niebieskie kwiaty w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnego lata – mamy dla Was 20 propozycji.

Sprawdź: Co musisz wiedzieć, zanim kupisz niebieskiego storczyka

W niektórych przypadkach te rośliny mają wyłącznie niebieskie kwiaty, w innych – występują w różnych kolorach (jak np. ostróżki czy bratki) i po prostu musimy wybrać odpowiedni. Oto TOP 20 niebieskich kwiatów do ogrodu (w kolejności kwitnienia).

Zobacz zdjęcia

Cebulice

Cebulice kwitną bardzo wczesną wiosną. Nie mają szczególnych wymagań i dobrze rozrastają się.

Katarzyna Laszczak
Śnieżnik lśniący

Śnieżniki na swoich rodzimych terenach kwitną w górach, kiedy jeszcze leży śnieg. W Polsce ich kwitnienie przypada na marzec-kwiecień.

Radfotosonn - pixabay.com
Szafirki

Szafirki swoją nazwę zawdzięczają jednemu z odcieni niebieskiego. To jedne z bardziej popularnych wiosennych kwiatów cebulowych.

PublicDomainPictures - pixabay.com
Bratek ogrodowy

Bratki ogrodowe mogą mieć kwiaty w różnych odcieniach niebieskiego (najczęściej połączonego z innymi kolorami).

Shirley810 - pixabay.com
Goryczki bezłodygowe

Goryczki bezłodygowe świetnie prezentują się na skalniakach (pochodzą zresztą z górskiego środowiska).

1195198 - pixabay.com
Barwinek pospolity

Barwinek lubi półcień i szybko się rozrasta. Jego liście są zielone również zimą.

Anuta1988 - pixabay.com
Niezapominajka

Niezapominajki to bardzo wdzięczne kwiaty. Doskonale same się rozsiewają.

Hans - pixabay.com
Ułudka wiosenna

Kwiaty ułudki są bardzo podobne do niezapominajek, ale rośliny mają zupełnie inne liście.

Katarzyna Laszczak
Brunera wielkolistna

Drobne kwiaty podobne do niezapominajek mają też brunery. Ich dodatkową ozdobą są okazałe, biało-zielone liście.

Katarzyna Laszczak
Irys holenderski

Irysy holenderskie należą do irysów cebulowych. Kwitną wczesnym latem.

Katarzyna Laszczak
Irys (kosasiec) syberyjski

Irysy syberyjskie mają kwiaty dosyć drobne, ale wytwarzają ich dużo. To irysy kłączowe. Są odporne na różne warunki uprawy.

_Alicja_ - pixabay.com
Irys bródkowy

W ogrodach najczęściej spotyka się irysy bródkowe - wśród nich znajdziemy również odmiany o niebieskich kwiatach.

Molffi12 - pixabay.com
Zawilec wieńcowy

Zawilec wieńcowy to kuzyn popularnego zawilca gajowego. Jest jednak od niego znacznie większy i ma kolorowe - w tym niebieskie - kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Chaber bławatek

Chabry bławatki kiedyś były chwastami zbóż. Obecnie uprawia się je jako rośliny ozdobne, a także - zioła.

Erwin66as - pixabay.com
Chaber górski

Chabry górskie to wieloletnie rośliny o niewielkich wymaganiach. Ich kwiaty mają przyjemny zapach.

Gjohlen - pixabay.com
Lobelia przylądkowa

Lobelie przylądkowe mogą mieć różne odcienie niebieskiego (często łączonego z białym kolorem). Kwitną bardzo długo.

Katarzyna Laszczak
Żeniszek meksykański

Kwiaty żeniszka wyglądają bardzo oryginalnie. Nadaje się do uprawy w ogrodzie i na balkonie.

Hans - pixabay.com
Ostróżki ogrodowe

Ostróżki ogrodowe mają sporo typów i odmian, wśród których znajdziemy m.in. różne odcienie niebieskiego.

Manfredrichter - pixabay.com
Czarnuszka damasceńska

Różne gatunki czarnuszki mają zbliżony wygląd. Do najbardziej dekoracyjnych należy czarnuszka damasceńska.

Szjen09190 - pixabay.com
Przetacznik kłosowy

Przetacznik kłosowy jest dekoracyjną i mało wymagającą byliną. Kwiaty ma w różnych kolorach, również niebieskie.

Gracey - pixabay.com
Przetacznik ożankowy

Przetacznik ożankowy jest drobny, ale mało wymagający. Jego kwiaty nie są duże, ale intensywnie niebieskie.

Katarzyna Laszczak
Niebieska hortensja

Wyjątkowo okazałe niebieskie kwiatostany mogą mieć hortensje ogrodowe. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni (kwaśny) odczyn ziemi.

Kapa65 - pixabay.com
Agapant

Agapanty to oryginalne i okazałe kwiaty. Pochodzą z Afryki, dlatego nie są odporne na mróz (ale można je przezimować).

EtienneF59 - pixabay.com
Ołownik

Ołownik jest pnączem, które obficie kwitnie na niebiesko.

Katarzyna Laszczak

Cebulice syberyjskie

Cebulice to kwiaty cebulowe, kwitnące wczesną wiosną (sadzi się je jesienią). Mają dzwonkowane, zwisające w dół kwiaty. Nie są trudne w uprawie, ale potrzebują w miarę żyznej i koniecznie przepuszczalnej ziemi. Dobrze rosną pod drzewami liściastymi. Kwitną w marcu-kwietniu.

Śnieżnik lśniący

Śnieżnik przypomina cebulice, z którą jest spokrewniony i ma takie same wymagania uprawowe. Jednak kwiaty śnieżników są nieco większe i skierowane do góry, a pośrodku mają charakterystyczne jasne oczko. Kwitną w kwietniu (czasem już marcu).

Polecamy też: Żółte kwiaty do ogrodu i na balkon

Szafirki

Szafirki należą również do roślin cebulowych (także trzeba je posadzić jesienią). Mają wyraziście niebieski kolor, na co wskazuje sama ich nazwa (choć są też odmiany o białych kwiatach). Lubią słońce i powinny mieć przepuszczalną ziemię. Coraz popularniejsze są także w doniczkach, można je mieć również na balkonie. Szafirki kwitną w kwietniu-maju.

Bratki ogrodowe

Bratki ogrodowe występują we wszystkich kolorach tęczy, są więc także niebieskie. Ich sadzonki można bez trudu kupić wiosną, wybierając odpowiedni kolor. Mogą rosnąć na rabatach, ale doskonale udają się też w doniczkach. Lubią słońce i półcień oraz regularne podlewanie. Niestety trzeba liczyć się z tym, że bratki nie lubią upałów i najlepiej wyglądają od maja-kwietnia do końca czerwca.

Goryczki

Te rośliny mają wiele gatunków. Wiele z nich ma intensywnie niebieskie kwiaty, np. goryczka bezłodygowa, wiosenna, dynarska, jesienna. Większość goryczek kwitnie wiosną (maj-czerwiec), ale są i goryczki kwitnące latem i jesienią (np. trojeściowa i jesienna). W zależności od gatunku mogą mieć różne wymagania. Niższe gatunki doskonale nadają się na skalniaki.

Barwinek pospolity

To płożąca się bylina, która jest zielona przez cały rok. Nie ma dużych wymagań i bardzo dobrze rośnie w półcieniu (w cieniu również, ale gorzej kwitnie). Szybko się rozrasta i zadarnia przestrzeń. Warto to wykorzystać, sadząc barwinek tam, gdzie np. trawa ma mniejsze szanse, czyli pod drzewami i krzewami. Fioletowo-niebieskie kwiaty pojawiają się w największej ilości wiosną (kwiecień-maj), ale pojedyncze – przez cały sezon. Barwinek może powtarzać kwitnienie też jesienią.

Sprawdź też: Jak uprawiać niecierpki - idealne kwiaty do półcienia

Niezapominajka

Tej rośliny chyba nie trzeba przedstawiać. Pięć niebieskich płatków z żółtym oczkiem ozdobi każdy ogród. Niezapominajki kwitną od kwietnia/maja do czerwca, a raz posadzone w ogrodzie będą się rozsiewać do roku. Można je także sadzić na balkonach. Na początku lipca przekwitłe niezapominajki warto usunąć, bo tracą atrakcyjny wygląd i bywają atakowane przez mączniaka (choroba grzybowa).

Ułudka wiosenna

Jej kwiaty do złudzenia przypominają niezapominajkę, jednak ma inne liście (znacznie szersze, o sercowato-jajowatym kształcie). Najlepiej rośnie w półcieniu, może zadarniać miejsca pod krzewami i drzewami, ale musi mieć przepuszczalną i wilgotną ziemię. Kwitnie od kwietnia do maja.

Brunera wielkolistna

Tę roślinę można pomylić i z niezapominajką, i z ułudką. Brunera ma bardzo podobne do nich kwiaty, ale szerokie liście, często dwubarwne. Tworzą one atrakcyjne kępy. Dobrze rośnie i półcieniu i lubi próchniczą i wilgotną ziemię.

Poznaj: Tajniki uprawy i ciekawe gatunki irysów cebulowych

Irysy (kosaćce)

Irysy to kwiaty o bardzo wielu odmianach. Niebieskie znajdziemy wśród irysów cebulowych. Są to przede wszystkim kwitnące bardzo wczesną wiosną irysy żyłkowane oraz kwitnące około czerwca – irysy holenderskie. Z innej grupy irysów – czyli kłączowych, niebieskofioletowe kwiaty mają np. irysy syberyjskie, a także niektóre odmiany najpopularniejszych irysów bródkowych (np. Astro Blue).

Zawilce wieńcowe

Zawilce wieńcowe (koronowe) mają różne kolory, ale najdziemy wśród nich również intensywnie niebieskie – pojedyncze, pełne lub półpełne. Kwitną około czerwca, a ich bulwki sadzi się wczesną wiosną (w chłodniejszych regionach Polski warto je wykopywać na zimę). Najlepiej rosną w ciepłych i słonecznych miejscach, potrzebują też żyznej i lekko wilgotnej ziemi.

Chabry

Najbardziej niebieskie chabry to oczywiście bławatki (choć bywają one również białe i różowe). Chabry bławatki najlepiej prezentują się jako element łąki kwietnej, choć można je także wysiewać samodzielnie. Powinny mieć słońce i przepuszczalną ziemię. Wysiane wiosną będą kwitły od maja przez całe lato. Bławatki są jednoroczne, za to wieloletnie są chabry górskie, często spotykane w ogrodach. Kwitną w maju-czerwcu.

Sprawdź: Jakie właściwości ma chaber bławatek - jak go uprawiać i jak wykorzystać

Lobelia przylądkowa

To niewielka roślina, ale dosłownie obsypana kwiatami, i to przez całe lato. Spotyka się lobelie o różnych kolorach kwiatów, ale najbardziej popularne są właśnie niebieskie, i to występujące w kilku odcieniach (od jasnego po granat). Warto też zwrócić uwagę na pokrój, bo mogą mieć wzniesione lub zwisające pędy. Te ostatnie nadają się do wiszących pojemników. Lobelie najlepiej rosną w lekkim półcieniu, trzeba też zadbać, żeby miały wilgotną (ale nie mokrą) ziemię. Nadają się do ogrodu, np. na obwódki rabat oraz na balkony.

Żeniszek meksykański

Żeniszek jest również stosunkowo niewielką rośliną. Ma charakterystyczne pierzaste kwiaty, które pojawiają się od wiosny do jesieni. Można go uprawiać w ogrodach i na balkonach. Dobrze rośnie w słonecznych miejscach, ale trzeba zadbać o jego podlewanie i nawożenie.

Ostróżki ogrodowe

Ostróżki ogrodowe to wyjątkowo okazałe i piękne kwiaty. Mają odmiany różniące się wielkością i kolorem kwiatów, ale znajdziemy wśród nich wyraziście niebieskie – np. odmiany: Capri, Blue Bird, Summer Sky czy Dark Blue Black Bee. Ostróżki należy uprawiać w słonecznych, zacisznych miejscach. Potrzebują wilgotnej i żyznej ziemi. Są bylinami, ale krótkowiecznymi – co kilka lat wymagają odmładzania. Kwitną w czerwcu i lipcu, ale czasem powtarzają kwitnienie (trzeba pamiętać o ścięciu przekwitłych kwiatostanów).

Czarnuszki

Czarnuszki to stosunkowo drobne rośliny (choć wielkość zależy od gatunku). Mają łodygi i liście kojarzące się z koprem i najczęściej niebieskie kwiaty – pojedyncze, półpełne, a nawet pełne. Do popularnych gatunków należy czarnuszka damasceńska, hiszpańska i siewna. Są łatwe w uprawie i często same się rozsiewają. Warto wiedzieć, że ich nasiona są smaczne i pożyteczne.

Przetaczniki

Pod nazwą przetacznik kryje się wiele roślin o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Szukając efektownych i łatwych w uprawie niebieskich kwiatów powinniśmy zwrócić uwagę na odmiany przetacznika kłosowego (np. Royal Candles Glory, Christa) oraz wąskolistnego. Obydwa gatunki są wieloletnie i osiągają kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Ich kwiatostany przypominają długie kłosy. Zupełnie inaczej wyglądają przetaczniki ożankowe, które często rosną dziko, ale można je również uprawiać. To niskie rośliny o pojedynczych, intensywnie niebieskich kwiatuszkach.

Podpowiadamy: Czym się różnią poszczególne gatunki hortensji - wygląd i wymagania

Hortensja ogrodowa

Te pięknie kwitnące krzewy mają kwiaty w różnych kolorach. Jeśli zależy nam na intensywnie niebieskich, to powinniśmy wybrać odpowiednią odmianę, np. Nikko Blue, Early Blue, czy inne ze słowem „blue” w nazwie. Ale to nie wszystko – hortensje ogrodowe będą rzeczywiście kwitły na niebiesko tylko wtedy, jeśli będą miały kwaśną ziemię. Dlatego sadząc je, trzeba zadbać o odpowiednie podłoże, a potem regularnie zasilać je – najlepiej specjalnym nawozem do niebieskich hortensji (stosuje się go wiosną), albo ałunem (czyli siarczanem glinowo-potasowym). Ponadto hortensje ogrodowe dobrze rosną w półcieniu i potrzebują dużo wody. Kwitną do jesieni.

Agapant

To nieco bardziej egzotyczna propozycja. Ta roślina ma kwiaty przypominające wydłużone trąbki, zebrane w niemal kulisty kwiatostan, osadzony na długiej i gładkiej łodydze. U jej podstawy wyrasta rozeta liści. Agapanty nie są odporne na mróz, ale można je przezimować w pomieszczeniu. Z tego względu wygodnie jest je sadzić w donicach. W sezonie potrzebują słonecznego i zacisznego miejsca oraz uważnego podlewania, bo źle znoszą zarówno przesuszenie, jak i zalanie.

Polecamy: Fusy z kawy dla roślin. Jak je wykorzystać i które rośliny to lubią

Ołownik uszkowaty (przylądkowy)

To również egzotyczna roślina, ale można ją z powodzeniem uprawiać w pojemnikach (a sezonowo w ogrodach i na tarasach). Ołownik jest pnączem, a jego kwiaty przypominają niebieskie floksy. Kwitnie do jesieni. Powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu, ale w sezonie trzeba mu zapewnić słoneczne i ciepłe miejsce oraz regularne podlewanie.

 

 

Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także