Niebezpieczne związki: jakich drzew i krzewów nie sadzić razem

1
Rdza gruszy
Wśród szkodników i chorób drzew są takie, które do rozwoju potrzebują dwóch gatunków roślin. Dlatego niektórych zestawień drzew i krzewów lepiej unikać.

Przy wyborze roślin do uprawy w ogrodzie, często kierujemy się własnym gustem i upodobaniami. Jeśli jednak chcemy cieszyć się pięknym ogrodem i zdrowymi roślinami, powinniśmy wziąć też pod uwagę ich wymagania uprawowe oraz wzajemne relacje.

Szeroko opisywanym i często poruszanym tematem są sympatie i antypatie panujące wśród warzyw. Dlatego też na ogół wiemy już jakich gatunków w warzywniku ze sobą nie łączyć (np. pomidorów i ziemniaków), a jakie warto sadzić obok siebie (np. por lub cebula z marchwią). Nieco mniej wiedzy mamy natomiast na temat innych roślin ogrodowych, chociaż również wśród nich też znajduje się sporo niezgodności.

Dowiedz się koniecznie: Jakich jeszcze połączeń roślin unikać, a które warto sadzić ze sobą

Podstawowym powodem antypatii wśród roślin jest ryzyko wystąpienia chorób i szkodników zwanych dwudomowymi czyli takich, które do rozwoju potrzebują dwóch gatunków roślin (żerują na jednych i drugich, bądź zimę spędzają na jednych, a żerują na drugich). Jeśli więc posadzimy blisko siebie rośliny zagrożone wspólnymi chorobami lub szkodnikami, ryzykujemy pojawienie się sporych problemów w ich uprawie.

Zobacz zdjęcia

Rdza gruszy

Na wierzchniej stronie liści gruszy widoczne są rdzawe przebarwienia.

Jerzy Opioła, wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Rdza gruszy

Na dolnej stronie liści gruszy występują nabrzmienia.

Jerzy Opioła, wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Rdza gruszy na jałowcu

Objawy infekcji na jałowcu.

I.Sáček, senior, wikimedia.commons CC0
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa na sośnie

Grzyby Cronartium ribicola rozwijają się na sosnach i porzeczkach.

Bentree, wikimedia.commons, CC BY-SA 3.0
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa na porzeczce

Objawy choroby widoczne na spodniej części liścia porzeczki.

Marek Argent, wikimedia.commons, CC BY-SA 3.0
Ochojnik modrzewiowo-świerkowy - galas na świerku

Późną wiosną na pędach świerków pojawiają się tzw. galasy. W nich bytują młode larwy.

Katarzyna Laszczak
Ochojnik modrzewiowo-świerkowy - zaatakowany modrzew

Śladem ataku ochojnika na modrzewiu są białe "kłaczki".

Katarzyna Laszczak

Licencje: CC0, CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 4.0

Grusza i jałowiec - ryzyko rdzy gruszy

Jednym z najbardziej znanych „złych” połączeń jest grusza i jałowiec. Prześladująca grusze uciążliwa rdza, to choroba grzybowa, która do rozwoju potrzebuje dwóch gatunków roślin: gruszy i jałowca. Na gruszy rozwija się w sezonie letnim, natomiast zimę spędza w formie przetrwalnikowej na żywicielu pośrednim czyli na jałowcu (głównie jałowcu sabińskim).

Zwalczanie rdzy gruszy

Choroba jest uciążliwa i trudna do zwalczania. Ze środków chemicznych do oprysków przeciw rdzy gruszy jest przeznaczony preparat ZATO 50 WG (dla użytkowników nieprofesjonalnych, do stosowania w przydomowych ogrodach, jest on sprzedawany w opakowaniach 2,5 g). Można także stosować preparaty zastępcze, głównie przeznaczone do walki z parchem lub innymi chorobami grzybowymi (np. Score 250 EC, Kaptan 50 WP, Topsin M 500 SC). Jeśli zależy nam na gruszach, lepiej zrezygnujmy z sadzenia jałowców (i upewnijmy się, czy nie rosną u sąsiada).

Sosna i porzeczka – rdza wejmutkowo-porzeczkowa

Podobne zagrożenie niesie ze sobą uprawa w bliskim sąsiedztwie sosny wejmutki lub limby i niektórych krzewów owocowych (porzeczki czarnej, porzeczki kolorowej i agrestu). W tym wypadku dwudomowym patogenem jest grzyb, odpowiadający za rdzę wejmutkowo-porzeczkową, którego żywicielem pośrednim jest sosna. Rdza jest groźna dla wszystkich gatunków, na których się rozwija, gdyż powoduje uszkodzenia zarówno na sosnach jak i na krzewach owocowych.

Zwalczanie rdzy wejmutkowo-porzeczkowej

Żeby zwalczyć rdzę na sośnie należy usunąć porażone pędy (a na pniu - wyciąć zakażone miejsca). Wszystkie miejsca po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego. Do zwalczania rdzy na porzeczkach i agreście stosuje się opryski (m.in. Saprol Hobby, Signum 33WG, Miedzian 50WP). Trzeba przestrzegać terminów i dawek zalecanych przez producentów, a także okresu karencji przed zbiorem owoców. Jeśli wcześnie zauważymy objawy choroby, warto sięgnąć po ekologiczny oprysk ze skrzypu polnego (stosuje się wywar rozcieńczony w proporcji 1:4).

Zobacz: Jak zrobić wywar i inne preparaty ze skrzypu - przepisy

Modrzew i świerk – atak ochojnika modrzewiowo-świerkowego

W bliskim sąsiedztwie nie warto również sadzić modrzewi i świerków, gdyż im z kolei zagraża wspólny szkodnik czyli ochojnik modrzewiowo-świerkowy (smrekun trzopek). Jest to mszyca, która cały rok spędza na modrzewiu (zimują na nim larwy), a zimuje na świerku (samice). O jej obecności mogą świadczyć między innymi charakterystyczne galasy w postaci malutkich, zielonych szyszek, które pojawiają się na wierzchołkach młodych pędów porażonych drzew (galasy służą za schronienie rozwijającym się larwom). Na modrzewiach są widoczne białe „kłaczki”.

Zwalczanie ochojnika modrzewiowo-świerkowego

Walka z tym szkodnikiem jest trudna. Można stosować opryski z preparatów olejowych (wykonuje się je na przedwiośniu). Jeśli to zawiedzie, można sięgnąć po środki systemiczne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na właściwy termin zastosowania danego preparatu, bo to przesądza o jego skuteczności (nie na każdym etapie rozwoju szkodnika jest w stanie go zwalczyć). Do stosowanych środków należą m.in. Polysect Ultra Hobby AL, Polysect Długo Działający 005 SL, Teppeki 50 WG, Karate Gold, Mospilan 20 SP. W przypadku mniejszych świerków dobrze sprawdza się ręczne usuwanie gałązek z widocznymi galasami. Uwaga: należy je przeznaczyć do utylizacji; nie wolno dawać ich na kompost.

Radzimy: Jak skutecznie zwalczać mszyce w ogrodzie i na balkonie

Uważaj też na mszyce

Mszyce to szkodniki, wśród których jest wiele gatunków dwudomowych, dlatego warto przyjrzeć się tej grupie owadów nieco bliżej. Jeśli spróbujemy poznać ich zwyczaje, zauważymy, że w bezpośrednim sąsiedztwie głogu i topoli nie warto zakładać plantacji marchwi (mszyca głogowo-marchwiowa, bawełnica topolowo-marchwiana).

Należy unikać sadzenia obok siebie:

  • trzmieliny i buraka (mszyca trzmielinowo-burakowa),
  • ziemniaków i brzoskwiń (mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana),
  • wiciokrzewu i pasternaku (mszyca wiciokrzewowi-pasternakowa),
  • róży i szczeci (mszyca różano-szczeciowa)
  • ogórków i kruszyny (mszyca kruszynowo-ogórkowa).

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Aby ograniczyć na roślinach liczebność dwudomowych szkodników i chorób, należy też pamiętać o systematycznym odchwaszczaniu upraw, gdyż wiele patogenów i szkodników, wybiera na żywicieli pośrednich chwasty, np.

  • mszyca jabłoniowo-babkowa rozwija się na jabłoni i babce,
  • wirus mozaiki żółtej fasoli zimuje na koniczynie i nostrzyku,
  • mątwik burakowy - nicień zagrażający uprawie buraka i warzyw kapustnych, zimuje m.in. na wyce ptasiej, komosie białej, gwiazdnicy pospolitej, tobołkach polnych,
  • żywicielem pośrednim rdzy grochu jest wilczomlecz,
  • mszyca ogórkowa zimuje na tobołkach polnych.

Sprawdź też: Jakie rośliny pomagają chronić inne przed szkodnikami i chorobami

 Oceń artykuł
3,73 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także