Nie tylko pokrzywa. Te rośliny również mogą Cię poparzyć [ZDJĘCIA]

0
Uwaga na parzące rośliny
Tak oznaczony jest dyptam jesionolistny w Ogrodzie Botanicznym UW. Niestety w naturze nie spotkamy takich tabliczek, więc lepiej poznać parzące rośliny.

To, że dotknięcie pokrzywy ma przykre konsekwencje, wiemy od dzieciństwa. Ale jest więcej roślin, które mogą nas poparzyć i to znacznie dotkliwiej.

Rośliny, które mogą nas poparzyć

Uprawa ogrodu to pracochłonne, ale też bardzo relaksujące zajęcie, dlatego też pochłonięci pieleniem, koszeniem czy sadzeniem, możemy łatwo zapomnieć, że ogród to nie tylko bezpieczny i przyjazny azyl, ale też miejsce, w którym może nas spotkać niemiła niespodzianka. Jeśli nie będziemy ostrożni i świadomi zagrożeń, możemy stać się mimowolną ofiarą mechanizmów obronnych niektórych roślin.

Zobacz zdjęcia parzących roślin

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina. Może wywołać podrażnienia nawet na odległość. A bezpośredni kontakt grozi poważnymi poparzeniami.

OlgaDrozdowa - 123RF
Barszcz olbrzymi

Bardzo podobny do barszczu Sosnowskiego jest barszcz olbrzymi (barszcz Matnegazziego). Jest on równie niebezpieczny i inwazyjny. Obie rośliny różnią się nieco kształtem liści.

MabelAmber - pixabay.com
Pokrzywa zwyczajna

O tym, że pokrzywa parzy przeważnie przekonujemy się już w dzieciństwie. Nie zapominajmy jednak, że to również bardzo pożyteczne zioło.

Sipa - pixabay.com
Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna kiedyś była popularną rośliną ozdobną i leczniczą. Jednak zawiera olejki eteryczne, które mogą wywołać podrażnienia.

Justugly - pixabay.com
Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny jest uprawiany jako roślina ozdobna. jednak w upalne dni, może poparzyć nawet na odległość.

Katarzyna Laszczak
Wilczomlecz obrotny

Wilczomlecz obrotny jest często spotykanym chwastem. Jego sok jest silnie drażniący.

Hans - pixabay.com
Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik stosowano w tradycyjnym ziołolecznictwie. Jednak i ta roślina może wywołać podrażnienia skóry.

Hans - pixabay.com
Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor jest rośliną ozdobną, jadalną i leczniczą. Ale kombinacja włosków na liściach i łodydze z dużą zawartością olejków eterycznych sprawia, że może wywołać podrażnienia skóry.

Katarzyna Laszczak
Trybula leśna

Kontakt z trybulą leśną również może spowodować, że na skórze powstaną bąble. Podobnie działają inne rośliny baldaszkowate, o zbliżonym do niej wyglądzie. Więc lepiej uważać na wszystkie.

Hans - pixabay.com

Oczywiście żadna z nich nie rzuci się na nas z zębami czy pazurami, ale ich delikatne włoski, pokrywające liście i pędy lub zawarty w tkankach sok, mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne, wywołując uczulenia, poparzenia czy silne reakcje alergiczne na słońce (fotouczulenia).

Sprawdź: Jak się nie dać poparzyć roślinom i co robi robić, kiedy to się przydarzy

Trzeba wiedzieć, że wiele substancji uaktywnia się pod wpływem silnego słońca, dlatego w upalne dni, trzeba szczególnie uważać. Są rośliny, które mogą nas poparzyć nawet na odległość (barszcz Sosnowskiego, dyptam jesionolistny). A to dlatego, że pod wpływem słońca drażniące substancje unoszą się wokół rośliny. Inne zagrażają nam przy bezpośrednim dotyku.

Zanim więc wybierzemy się do ogrodu lub na spacer do lasu, powinniśmy poznać rośliny, od których lepiej trzymać się z daleka lub przy których trzeba wykonywać prace ogrodnicze z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Barszcz Sosnowskiego

Do bardzo niebezpiecznych roślin należy barszcz Sosnowskiego. To okazała bylina o dużych, pierzastodzielnych, liściach i wysokim, grubym, sztywnym pędzie kwiatostanowym (3-4 m wys.).

Włoski pokrywające roślinę, zawierają substancje chemiczne (m.in. furanokumarynę), które w kontakcie ze skórą w obecności słońca, powodują silne poparzenia (I, II i III stopnia). Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu minutach, dlatego nieświadomie można wystawić się w tym czasie na słońce, co znacznie pogarsza skutki poparzeń. Objawy mogą się nasilać przez następne kilkanaście godzin. W ostrych przypadkach poparzenia kończą się martwicą skóry, a nawet śmiercią, w łagodniejszych na wiele miesięcy pozostawiają ciemny ślad na skórze.

Barszcz Sosonowskiego jest gatunkiem obcym (inwazyjnym), pochodzącym z Kaukazu. W trakcie owocowania tworzy mnóstwo nasion, dzięki którym się rozmnaża. Stanowi zagrożenie dla rodzimych gatunków roślin oraz dla zwierząt, dlatego obowiązuje zakaz wprowadzania jej do środowiska naturalnego i do ogrodów. Poza barszczem Sosnowskiego trzeba uważać także na inne tzw. barszcze kaukaskie, w tym coraz częściej spotykany barszcz Mantegazziego (barszcz olbrzymi). Wygląda on bardzo podobnie, ale ma mocniej powcinane liście. To również gatunek inwazyjny i niebezpieczny.

Dowiedz się więcej: Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest taki groźny i co robić, jeśli wyrośnie w okolicy

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa (pokrzywa zwyczajna, pokrzywa żegawka) to roślina zielna o szerokich jajowatych liściach i sztywnej łodydze. Cała pokryta parzącymi włoskami.

Pokrzywa jest dużo mniej agresywna od barszczu Sosnowskiego, ale jej włoski także mogą powodować przykre poparzenia. Po kontakcie ze skórą, pojawia się zaczerwienienie oraz swędzące, piekące bąble. Skutki poparzenia mogą utrzymywać się kilka godzin, ale nie pozostawiają po sobie trwałych śladów.

Pokrzywa jest w naszym kraju rośliną bardzo popularną. Można z niej przyrządzać naturalne preparaty ochrony roślin, a z młodych liści sałatki i koktajle.

Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna to kwitnąca na żółto, kępiasta bylina o drewniejących pędach i wąskich, zielonych liściach. 
Właściwości drażniące i toksyczne mają m.in. zawarte w roślinie olejki eteryczne, które mogą powodować podrażnienie skóry. Przyjmowanie preparatów z ruty jest bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży (grozi poronieniami).

Ruta zwyczajna dawniej była popularną rośliną leczniczą i ozdobną, a także przyprawową.

Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny to bylina kłączowa o dużych, zielonych, pierzastodzielnych liściach, wysokim, sztywnym pędzie kwiatostanowym i licznych kwiatach, zebranych w szczytowe kłosy.

Roślina pokryta jest drobnymi włoskami, zawierającymi substancje chemiczne i olejki eteryczne, powodujące podrażnienie skóry i fotouczulenia.

Dyptam jesionolistny jest popularną rośliną ozdobną, często uprawianą w ogrodach.

Sprawdź: Do czego wykorzystać pokrzywę w domu i ogrodzie

Wilczomlecz obrotny

Wilczomlecz obrotny jest rośliną jednoroczną o wzniesionych pędach, owalnych listkach i żółtozielonych kwiatostanach. Znajdujący się w tkankach rośliny mleczny sok, ma silne właściwości drażniące i może powodować alergie.
Wilczomlecz obrotny to popularny chwast, spotykany w lasach, na łąkach i w ogrodach.

Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele to mocno rozgałęziona roślina zielna, o żółtych kwiatach. Obecny w roślinie, żółty sok zawiera substancje chemiczne powodujące uczulenia, podrażnienia skóry i pieczenie. Unoszące się w powietrzu podczas wyrywania roślin drobne włoski, mogą podrażniać śluzówki i układ oddechowy.

Glistnik jaskółcze ziele dawniej był popularną rośliną leczniczą, obecnie rośnie jako chwast ogrodowy.

Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor jest okazałą rośliną dwuletnią o silnym zapachu i dużych liściach. Przy bezpośrednim kontakcie może powodować alergie i fotouczulenia. Roślina ma właściwości lecznicze.

Uważaj też na: Trujące rośliny, które możesz mieć w ogrodzie

Uważaj na baldaszkowate

Reakcje przypominające poparzenie (pokrzywka kontaktowa) mogą też powodować rośliny baldaszkowate, takie jak:

  • szalej jadowity,
  • szczwół plamisty,
  • blekot pospolity, barszcz zwyczajny
  • trybula leśna
  • rośliny uprawne, takie jak: marchew, seler, pasternak.

Po kontakcie z ich wydzielinami na skórze mogą pojawić się bąble. To rośliny, które dość powszechnie występują jako chwasty. Pierwsze trzy z nich są także silnymi truciznami. Niestety są one podobne do siebie, więc lepiej uważać na wszystkie.

 

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Zobacz także