Nawożenie roślin ogrodowych

Zapotrzebowanie nasadzeń na odpowiednie mieszanki nawozowe, uzależnia się od ich potrzeb i środowiska glebowego. Regularna pielęgnacja nasadzeń gwarantuje odpowiedni rozwój roślin.

Prócz regularnego nawadniania, okrywania na zimę, przycinania i usuwania chwastów, ważne jest również, odpowiednio dostosowane nawożenie nasadzeń, dobranymi nawozami. Nawożenie roślin ozdobnych różni się w zależności od potrzeb danego gatunku i odmiany. Wymagania względem nawozów w przypadku krzewów ozdobnych uzależnione są od gatunku i odmian.

W przypadku młodych krzewów, wczesną wiosną należy zastosować odpowiednio dobrany do gatunku nawóz. Późną wiosną i w okresie jesiennym należy zastosować substancję organiczną np. substrat korowy lub ziemię kompostową. Szybkouwalniające się nawozy mineralne stosuje się w przypadku krzewów w pojemnikach. Tego typu nawożenie powinno się stosować 2-3-krotnie, w okresie od wiosny do lata.

W przypadku młodych drzewek w wykopanym dole umieszcza się substancję organiczną. Po wysadzeniu, roślinę należy zabezpieczyć odpowiednio udeptaną glebą wraz z warstwą substratu korowego. Ważną czynnością przy wzroście drzewek, jest regularne usuwanie chwastów wokół pnia. W przypadku młodych drzewek w pojemnikach, często stosuje się wolnouwalniający się nawóz.

Przeczytaj: Rośliny wskaźnikowe podpowiedzą, jaką masz glebę w ogrodzie

Krzewy róż pod koniec zimy lub wczesną wiosną należy nawozić nawozem wieloskładnikowym, natomiast wiosną i latem, co około 3 tygodnie należy nawozić nawozem wieloskładnikowym płynnym. 

Rośliny charakteryzujące się dużym zapotrzebowaniem na azot, fosfor, potas i magnez to: mieczyki, lewkonie, goździki, cynie, celozje, lwie paszcze, dalie, pelargonie, bratki, tulipany, piwonie i chryzantemy.
Rośliny: macierzanki, stokrotki, narcyzy, aksamitki, lilie, petunie, lobelie, astry, portulaki, begonie i nagietki cechują się średnim zapotrzebowaniem.
Grupą o małym zapotrzebowaniu są: bergenie, pelargonie, paprocie, nasturcje, szarłaty i maciejki.
W przypadku zakładania sadu z drzewkami owocowymi, do prac należy przystąpić, co najmniej dwa lata przed wysadzeniem roślin. Przede wszystkim należy odpowiednio spulchnić glebę, tak by system korzeniowy posiadał odpowiednie warunki do rozrostu. Przed założeniem sadu, oprócz wapnowania konieczny jest zabieg nawożenia obornikiem. Ważne jest również dostarczenie do środowiska glebowego nawozu fosforowego. W zależności od rodzaju drzew owocowych, ich zapotrzebowanie na odpowiednie nawozy różni się. Niezwykle ważne jest środowisko glebowe odpowiednio przygotowane pod nasadzenia.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Kryjak

Zdjęcia: vargasvps.com, fotolia, Wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także